Din nou acasă nu a ajutat prea mult. ASU Politehnica Timişoara a făcut doar egal, cu Pandurii, pe Ştiinţa

17Comentarii
© foto: Cornel Putan
Ultima etapă de Liga 2 a fost una a egalurilor pentru echipele timişorene. ASU Politehnica Timişoara nu a făcut excepţie de la regulă şi nu a reuşit să scoată decât un punct pe teren propriu în disputa cu Pandurii Târgu Jiu, scor 1 – 1.

Moda mutărilor acasă, pe terenurile „mamă” a continuat în acest weekend cu revenirea celor de la ASU Politehnica Timişoara. După Ripensia, ajunsă înapoi pe Ciarda Roşie, alb-violeţii au revenit pe Ştiinţa, acolo unde superstadionul visat… e tot un vis. Mai mult, organizarea evenimentului a fost din nou una slabă, demonstrând cam cum se organizează meciurile în fotbalul românesc.

Deşi teoretic la stadion trebuiau să fie două ambulanţe, la acest meci se pare că doar unul dintre autovehiculele prezente cu acest scop era o ambulanţă în adevăratul sens al cuvântului, cel de-al doilea fiind, de fapt, un automobil dotat cu o trusă medicală şi un simbol asemănător unei ambulanţe.

În minutul 8, căpitanul Pandurilor s-a accidentat, după ce s-a lovit la cap. Deşi s-a solicitat transportarea la spital, ambulanţa „adevărată” nu a fost lăsată să plece până la venirea unei alternative, în ciuda insistenţelor oaspeţilor.

Revenind la meci, au fost două goluri, ambele venite devreme. Timişoara a fost condusă, dar a revenit şi s-a ales cu un punct. Primul gol a fost al oltenilor, în minului 15,

Pîrvulescu a marcat la o acţiune simplă, din pasa lui Nsiah. Egalarea a venit aproximativ zece minute mai târziu, când Ignea a trimis mingea în poartă din şase metri, la o fază de careu încurcată.

Din minutul 53 timişorenii au avut un om în plus pe teren, după ce Konate e dat afară de pe teren pentru al doilea galben. Gazdele nu au ştiut să profite de fază şi scorul a rămas 1 – 1 până la final.