Au jucat bine, au condus, dar au pierdut. CSM Oradea – BC SCM Timisoara: 85 – 81

© foto: arhiva
BC SCM Timișoara nu a avut succes nici în cea de-a doua întâlnire a sfertului de finală a campionatului național la baschet masculin în fața celor de la CSM Oradea. Partida desfășurată acasă la bihoreni, a doua din serie, s-a terminat cu victoria gazdelor, cu 85 – 81.

Prima repriză a fost strânsă în prima parte, Oradea s-a detașat doar la 20 – 13. Diferența după primele zece minute a fost de șapte puncte, 22 – 15. Jumătatea a doua a adus BCT în frunte, s-a ajuns la 28 – 31. Deși CSM a egalat, BCT a încheiat prima jumătate a meciului cu 35 – 37.

Baschetbaliștii timișoreni joacă bine și se distanțează, ajungând la 41 – 47. Flowers joacă excelent și duce scorul la 47 – 61. Înaintea ultimei reprize era 57 – 65. Gazdele elimină avantajul bănățenilor și egalează la 73. Orădenii au știut să joace mai bine finalul de meci și au învins cu 85 – 81.

Cel mai bun marcator timișorean a fost Jeremic, cu 19 puncte, urmat de Komatina și Diaz cu 16 puncte.

Meciul 3 se joacă la Timișoara, miercuri după-masă, de la ora 17.30.