Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Soferi, intra in functiune radarele de viteza si sistemele de detectie a trecerii pe rosu! Amenzile vin acasa

Soferi, intra in functiune radarele de viteza si sistemele de detectie a trecerii pe rosu! Amenzile vin acasa

la 10 March 2017 13:04 Reactualizat la: 12 March 2019 20:00

Soferi, intra in functiune radarele de viteza si sistemele de detectie a trecerii pe rosu! Amenzile vin acasa

<p>Tion: Soferi, intra in functiune radarele de viteza si sistemele de detectie a trecerii pe rosu! Amenzile vin acasa</p>
10 March 2017 13:04 Reactualizat la: 12 March 2019 20:00
Începând de săptămâna viitoare, la Timișoara se vor da amenzi pentru trecerile pe roșu, pe baza sistemelor de detecție instalate în trafic în cadrul proiectului de management al traficului. Atenție, șoferi! Intră în funcțiune și radarele de viteză! Informațiile vor ajunge la poliție, iar oamenii legii le vor trimite șoferilor amenzile acasă.
Scris de Roxana Deaconescu - Începând de săptămâna viitoare, la Timișoara se vor da amenzi pentru trecerile pe roșu, pe baza sistemelor de detecție instalate în trafic în cadrul proiectului de management al traficului. Atenție, șoferi! Intră în funcțiune și radarele de viteză! Informațiile vor ajunge la poliție, iar oamenii legii le vor trimite șoferilor amenzile acasă.

Trimite articolul

X

Primarul Nicolae Robu anunță că, începând de marți, 12 martie, intră în vigoare radarele de viteză și sistemele de detecție a trecerii pe roșu instalate în cadrul proiectului. Municipalitatea a reușit să încheie în cele din urmă un protocol cu Poliția Română.

„Veste bună, dar pentru unii proastă. De marți intră în funcțiune sistemul de radare și de detectare a trecerilor pe roșu în intersecții cu conectare la poliție și cu amenzi pentru cei ce nu respectă legea. Noi nu vrem să fie amendați timișorenii și cei ce vin prin Timișoara, de aceea anunțăm dinainte. Îi rog pe toți să respecte legea, să circule disciplinat, pentru că nu avem nevoie de venituri din amenzi. Dar dacă unii nu înțeleg asta, vor plăti. Și noile amenzi am înțeles că sunt destul de mari. Eu sunt uimit câți inconștienți există în orașul nostru sau în trecere pe aici, pentru că mi se prezintă din când în când treceri pe roșu, se filmează tot timpul. Statistica arată că de cele mai multe ori, în astfel de situații, când unii încalcă legea, victime sunt oameni nevinovați”, a declarat, vineri, primarul Timișoarei.

Edilul spune că polițiștii se vor conecta online la centrul de management al traficului și vor lua toate informațiile de care au nevoie, înregistrate atât ziua, cât și noaptea.

„Este o perioadă tranzitorie, am avut o înțelegere verbală, dar cred că este suficientă între oameni de cuvânt, să le asigurăm conectare online la sistem și acces total la înregistrări. Vom face asta și atunci Serviciul Rutier va putea să lucreze mult mai operator și alte structuri vor putea să lucreze mai eficient pentru a-i prinde pe răufăcători”, a conchis Robu.

Vă reamintim, în cadrul proiectului de management al traficului au fost instalate în Timișoara șapte radare de viteză – pe Calea Aradului, pe strada Sever Bocu, pe Calea Dorobanților, pe Calea Șagului, la ieșirile din Timișoara, dar și în Piața Leonardo da Vinci, pe ambele sensuri la intrarea/ieșirea din pasajul Michelangelo.

Totodată, în intersecții sunt și 37 de sisteme de detecție a trecerii pe roșu: Calea Șagului – Liviu Rebreanu, str. Brătianu – Revoluției – Hector, Piața Brătianu (Punctele Cardinale), str. Republicii – Jiul, str. Circumvalațiunii – Gh. Lazăr, str. Simion Bărnuțiu – Dorobanților – Gh. Adam, str. Mihai Viteazul – str. Vasile Pârvan, str. Cetății – Gh. Lazăr, Calea Aradului – str. Miresei, Calea Circumvalațiunii – str. Brediceanu.

Proiectul „Trafic management și supraveghere video” a prevăzut semafoare noi în 44 de intersecții, 90 de intersecții modernizate, montarea de camere de supraveghere în 134 de intersecții, montarea a 230 de camere video în trafic, a șapte radare de viteză, a 13 radare de informare, a 13 panouri cu afișare numerică, precum și montarea unui număr de 37 de sisteme de detecție a trecerii pe roșu, a 17 panouri de afișare a mesajelor variabile și amenajarea unui centru de comandă pentru trafic și supraveghere video, cel de pe Bd. Iuliu Maniu. Totul a costat aproape 6 milioane de euro, mare parte din bani venind de la Uniunea Europeană.

Mentenanța sistemului o va face Societatea de Drumuri Municipale, cu ajutorul Swarco Traffic România, care se ocupă și de garanție, pe o perioadă de cinci ani.

UPDATE. Poliția spune că… așteaptă hârtiile de la primărie

Deși primarul Nicolae Robu a anunțat că de marți se împart amenzi șoferilor care trec pe roșu sau sunt prinși de radarele fixe, reprezentanții Inspectoratului Județean de Poliție Timiș spun că ei nu au primit niciun document de la primărie, oficial.

„Polițiștii rutieri vor aplica sancțiuni după ce vor fi puse la dispoziția inspectoratului documentele ce atestă faptul că echipamentele sunt mijloace tehnice omologate și verificate metrologic”, au declarat, pentru tion.ro, reprezentanții IPJ Timiș.

În consecință, oamenii legii vor putea da amenzi pe baza sistemelor de detecție a trecerii pe roșu și a radarelor fixe doar după ce specialiștii primăriei le trimit documentele care demonstrează faptul că radarele și sistemele pot fi folosite pentru aplicarea de amenzi.

Aceasta, deși oficialii primăriei au ținut să precizeze că „radarele, camerele video şi sistemele de detecţie a trecerii pe roşu înregistrează şi stochează imagini care pot constitui probe în aplicarea sancţiunilor pentru abaterile constatate, sancțiunile urmând să fie aplicate din 12 martie”.

Articole pe aceeași temă:

Cum ajuta Semaforisoara soferii: specialistii aleg intre Full adaptive si unda verde

Definitia traficului din Timisoara: este mai lent decat in alte orase

Trimite articolul

X
Taguri:
amenda domiciliu ,
amenzi radare timisoara ,
radare timisoara ,
trecere pe rosu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Germania arestează un român care intenționa să instaureze un regim nazist
    2
    Ministerul Finanțelor a fost somat să dea cinematografiei banii colectați de la păcănele
    3
    Cum se amenaja un dormitor în perioada interbelică? Vă puteți inspira la Muzeul Național al Banatului
    4
    Hram cu bucurie la Parohia din Fabric. Rugăciuni pentru absolvenți și premii pentru cei mai buni elevi
    5
    Oceanele lumii au atins un record de temperatură în luna iunie
    6
    Se lucrează la intersecția Rebreanu – Drubeta. Două linii de tramvai vor circula deviat miercuri
    7
    NASA accelerează planurile pentru baza pe Lună. Noi misiuni și investiții de miliarde de dolari
    8
    Un adolescent a trecut pe roșu cu trotineta și a fost lovit în plin de o mașină, în Timișoara
    9
    „Exploriu", o expoziție pop-up dedicată științei, în centrul Timișoarei
    10
    S-a lucrat și peste noapte la linia de tramvai. Doar liniile 4 și 7 circulă cum trebuie

    Cele mai noi știri

    Capitală Culturală

    Cum se amenaja un dormitor în perioada interbelică? Vă puteți inspira la Muzeul Național al Banatului

    Ştiri din Timiș

    Admitere UVT 2026: aproape 3.800 de candidați confirmați la licență. Ce specializări au avut cea mai mare concurență

    Capitală Culturală

    VIDEO. De la folclorul românesc la Marija Šerifović. A treia zi a sărbătorii Timișoarei a adus zeci de mii de oameni în centru

    Eveniment

    VIDEO. Momente de panică la Văliug, una dintre destinațiile preferate ale timișenilor. Copac imens, prăbușit peste șezlonguri

    Eveniment

    Ce au descoperit polițiștii de frontieră din Timiș în doar câteva ore: trei dosare penale și o mașină căutată în Italia

    Eveniment

    Temperaturi extreme și radare pe drumurile din Timiș. Săptămână de controale pentru șoferi

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. La mulți ani, Timișoara! La mulți ani, timișoreni! Defilare și mesaje de unitate în Piața Unirii

    Eveniment

    Banatul se topește: peste 30°C în locuințe și Cod Roșu de caniculă de marți

    Sănătate

    Urmează zile de foc în Timiș. Recomandările Ministerului Sănătății pentru zilele cu temperaturi extreme

    Ştiri din Timiș

    Ai parcat pe locurile de încărcare electrică din Timișoara? Riști amendă de la Poliția Locală
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici