Potrivit președintelui CJT, Alfred Simonis, administrațiile locale din județ care adoptă, în termen de 30 de zile, hotărâri de consiliu local pentru eliminarea acestor activități ar putea accesa un mecanism de stimulare financiară, menit să sprijine proiecte din domeniul educației, precum construirea sau modernizarea de unități de învățământ.
Simonis a precizat că fondurile acordate de Consiliul Județean Timiș ar urma să fie utilizate pentru investiții în infrastructura educațională, fie pentru școli sau grădinițe noi, fie pentru modernizarea celor existente.
„Pentru a-i convinge pe primari să aibă curajul unei asemenea decizii, încercăm, la Consiliul Județean, să găsim o formulă de acordare a unor stimulente financiare. În Timiș mai sunt doar câteva comune și orașe cu un număr de locuitori mai mare de 15.000.
Vrem un mecanism simplu și clar: administrațiile care votează în termen de 30 de zile o hotărâre de consiliu local pentru eliminarea sălilor de jocuri pot primi finanțări pentru a stimula investiții în educație.
Banii pe care îi vor primi de la Consiliul Județean Timiș vor fi alocați pentru construirea de școli sau grădinițe noi ori pentru modernizarea celor existente. Dincolo de calculul administrativ al fiecăruia, trebuie să existe grijă și responsabilitate față de oameni”, a transmis președintele CJT.
Alfred Simonis a mai abordat în trecut subiectul reglementării jocurilor de noroc. În 2023, pe când ocupa funcția de președinte interimar al Camerei Deputaților, acesta susținea modificările legislative care vizau restricționarea activității sălilor de jocuri, interzicerea acestora în localitățile cu mai puțin de 15.000 de locuitori și introducerea unor reguli mai stricte pentru funcționarea în orașele mai mari.
Ulterior, măsurile susținute la acel moment au fost transpuse într-o lege adoptată și promulgată în aprilie 2024, care interzice funcționarea sălilor de jocuri de noroc în localitățile cu mai puțin de 15.000 de locuitori. Actul normativ a fost aprobat în regim de urgență de Parlament și a fost promulgat de președintele de la acea vreme, Klaus Iohannis, la data de 17 aprilie 2024.
Trimite articolul
XAlo comuna Timișoara se aude …?!
Na acuma să te văd fritz. Ce alegi. Educație sau prostie?
Mi se pare o idee excelenta pentru deprecierea leului. Fraierii, pardon, clientii vor arunca banii in forma de valuta, pardon, vor juca, la loteriile online cu sediul in Cipru si alte paradise fiscale.
-
@yycrecuceapa, foarte bine punctat !!! De fapt politicului nu-i pasa de oameni…poate doar la nivel declarativ. In rest tot ce fac prin aceasta actiune este un populism cu care ne-am obisnuit deja, care tine la cei mai putin pregatiti, sau la frustratii care nu au castigat niciodata desi si-au terminat banii, dorind sa se imbogateasca fara sa munceasca(iata si o rima). In goana dupa voturi, da bine daca te prefaci ca-ti pasa, fara sa te intereseze de cateva zeci de mii de viitori someri, ca sa nu spun de sumele pe care statul ne le va mai incasa…da’ a scazut acciza la motorina, cu nimic.
-
Și ce ar fi dacă nu și-ar mai incerca nimeni “norocul” la asemenea aberații, oricum sunt făcute să pierzi.
O prostie . Abat atenția de la alte lucruri mai importante. Sant mai multe persoane care consuma droguri decât jucători la păcatele in Timisoara. Ce fac cu ei ii duc la fosta groapa de gunoi de la Parta sau ii reciclează. Idei tâmpite emise de politicieni.
Timisoaraaaaa , Aloooooo! Se audeeeee , prea multe vieti pierdute din aceste mizerii.
Cretinisme musiulilor! Inchizi una. se deschid zeci in loc. zicea dl, medic:”tratati cauza nu efectul prrroooostilor. Deschid firma de produse bovine in “ploppi”, strada cu ooooiiii!