Potrivit comunicatului semnat de directoarea Carmen Cerasela Bociu, transmis prin intermediul Inspectoratului Școlar Județean Timiș, imediat după sesizarea mirosului, conducerea ar fi dispus o serie de verificări și măsuri preventive.
„Personalul tehnic a verificat instalațiile electrice, prizele, aparatura și caloriferele din sălile afectate, elevii au fost relocați preventiv în alte săli pentru protecția lor, iar personalul medical al școlii a evaluat starea de sănătate a elevilor și cadrelor didactice. Totodată, a fost solicitată intervenția Direcției de Sănătate Publică Timiș și a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Timiș pentru identificarea sursei și verificarea eventualelor substanțe toxice”, se arată în comunicat.
Reprezentanții ISU Timiș au confirmat pentru Tion.ro că luni, 10 noiembrie, echipajul CBRN a efectuat măsurători, însă nu au găsit substanțe toxice sau pericole pentru elevi.
De asemenea, Direcția de Sănătate Publică Timiș a prelevat și ea probe și a stabilit că substanța detectată era clor, însă în parametri normali.
„În urma verificărilor făcute de DSP, s-a constatat că un angajat nu a clătit corespunzător suprafețele curățate cu soluție pe bază de tablete de cloramină, mai exact bănci, catedră, pervaze, fapt pentru care a fost aplicată o sancțiune administrativă”, este menționat în comunicat.
Explicațiile însă vin după mai multe zile în care copiii și părinții acestora au semnalat problema în presă și pe rețelele de socializare.
Vă reamintim, tot ieri a ieșit la iveală faptul că la Liceul „Grigore Moisil” a avut loc o tragedie, o elevă de clasa a XII-a murind luni, 10 noiembrie, la Spitalul de Copii „Louis Țurcanu”, după ce a ingerat fructe de tisă. Fata de 17 ani a ajuns la urgențe în stare gravă și a murit după ce a suferit mai multe stopuri cardio-respiratorii.
La fel ca în cazul incidentului cu mirosul, conducerea liceului nu a răspuns apelurilor redactorilor Tion.ro. Abia ieri după-amiază, după ce cazul a ajuns în atenția publicului, liceul a postat pe pagina oficială de Facebook un mesaj privind tragedia întâmplată:
„Elevii și colectivul de cadre didactice ai Liceului Teoretic Grigore Moisil își exprimă profunda tristețe și regretul pentru pierderea tragică a elevei noastre. Suntem alături de familia îndurerată și de colegii ei în aceste momente de o tristețe greu de cuprins în cuvinte”.
La aceeași postare, liceul a adăugat următorul comentariu:
„Alegem să lăsăm această postare fără comentarii, din respect pentru familie și pentru colegii care trec printr-o durere greu de pus în cuvinte”.
Lipsa de transparență, tăcerea prelungită și refuzul de a răspunde presei în situații de criză denotă o atitudine de nepăsare și nerespectare a comunității școlii și, mai ales, față de siguranța copiilor. Este inacceptabil ca într-o instituție de învățământ considerată a fi de prestigiu, unde părinții își trimit copiii cu încredere, comunicarea să se reducă la comunicate emise la presiunea opiniei publice.
UPDATE. Problemele cu mirosul persistă
Un cititor Tion, părinte al unui elev de la Moisil, ne-a informat în urma apariției acestui articol că problema mirosului puternic persistă și astăzi. Atât profesorii, cât și elevii prezintă dureri de cap sau usturimi la nivelul feței, elevii au plecat acasă, iar conducerea nu ia măsuri suplimentare decât cu implicarea părinților, care trebuie să reclame situația la DSP sau ISJ Timiș.
V-am prezenta explicațiile reprezentanților școlii, dar ghinion, conducerea nu ne răspunde.
Pe aceeași temă:
Trimite articolul
XDSP, ISU si “conducerea scolii” nici macar nu au observat ca generatii intregi de PORUMBEI locuiesc in podul acelei cladiri de ani de zile… au recomandat insa zugravirea salilor de clasa, raschetarea parchetului si lacuirea acestuia…
…de parca la Calderon este mai grozav… din Septembrie sunt lucrari ale cladiuriii str Salcianu, schele jur-imprejur .. ne-protejate complet.. fara plasa jur-imprejur sau alte masuri.. copii mici si oamenii sa plimba fix acolo langa constructie… Doamne feri sa le pice ceva in cap de la lucrari !!
..asa sunt toate scolile din RO … Nepasare si lipsa de transparenta ! … pana se petrece ceva grav !
-
Zic că nu primesc bani de la Primărie și gata, au încheiat situația!
Ce nemernici!
De cand s-a unit cu 22 s-a alea praful de moisil. Pacat. Interese si aici, degeaba ai scoala buna dcaa aduci doar copii facuti cu veri nu functioneaza asa…
In sfarsit Presa informeaza corect! Decesul elevei acum este in sarcina criminalustilor iar povestea cu fructele bolande, care totusi nu omoara, a fost doar o poveste spusa de medici foarte slab pregatiti.Le multumesc celor care au adus la lumina prezenta mirosului chimic in scoala.In acelasi timp nota 4 pentru comentariile de profil #Rezist
Ați auzit de canabis ? Liceu de 2 bani picul … Vai de voi generație defecta.
Buna, sunt profesoara la acest liceu si lucrurile nu stau chiar asa cum se prezinta in presa sau sunt eu cumva proasta?
-
Ambele se confirma.
O problema la fel de grava este la Scoala Gimnaziala din localitatea Dumbravita
S-a besit Fritz si a fugit.
Au apărut niște produse noi în instituții, noi folosim (instituție subordonată PMT) un săpun spumă care miroase oribil (un miros de substațe chimice) din păcate se licitează și se decide fără a primi mostre.
Sa nu mai fumeze iarba in scoala. simplu