Fritz a devenit președinte interimar pentru că, potrivit statului partidului, în cazul unei demisii a președintelui, conducerea este preluată de vicepreședintele care a luat cele mai multe voturi la congres. Caracterizând demisia Elenei Lasconi drept un „gest de normalitate”, Fritz a vorbit despre direcția partidului.
„La ora 17 vom vota și formal susținerea lui Nicușor Dan pentru turul doi. Miza nu ar putea să fie mai mare. România este într-un pericol extrem de mare, probabil cel mai periculos moment de la Revoluție încoace. Suntem confruntați cu un candidat violent, extremist, anti-european, care vrea să ajungă președintele României. (…)
Asta nu este doar o chestie de protocol, ci este o amenințare pentru bunăstarea fiecărui român. Vorbim despre pensiile bunicilor noștri, pe care nu le vom mai putea plăti pentru că România nu se va mai putea împrumuta pe piețele internaționale dacă avem un președinte care nu este considerat de încredere. Vorbim despre milioane de locuri de muncă, pentru că nicio companie nu va mai investi în România cu un președinte care este cunoscut pentru lucruri precum «Te violez, scroafo».
Vom vedea concedieri în masă. Vom vedea că investițiile din fonduri europene se vor opri în școli, în spitale, în străzi, în satele românești, pentru că UE nu va accepta să dea bani unui președinte care are interdicție în două țări vecine”, a spus Fritz.
Fritz a cerut mobilizare „dincolo de toate diferențele politice”. Se vor purta negocieri cu toate partidele, dar despre asumarea unei guvernări se va vorbi de abia după 18 mai.
Pe aceeași temă:
Trimite articolul
XS-a gasit saltimbancul amator sa-si dea cu parerea, dupa ce si-a sapat proprii oameni din partid si a pus umarul la complotul impotriva lui Lasconi. Un oportunist si un tragator la ciolan. Sper sa scapam de el la urmatoarele alegeri din Timisoara.
:))))))))))))))))))))))))))))))))
a ajuns tradatorul si habarnistul, individul care a ingropat Timisoara in mizerie, in balarii si in gropi, sef de partid. Hahahhaa Numai “valori” in acest USR
-
Da’ mizeria cine a facut-o? Tot el nu? Sau a cazut din cer? Tot cetatenii nostri cinstiti si cu bun simt au facut-o. Dar deh…. usor e sa dai vina pe altii.
Oare e de apreciat gestul? au tradat ! asa vor face mereu la vremuri grele..Simion nu a tradat desi Georgescu a fost saltat de politisti! nu l-a tradat! multi ar fi fugit mancand pamantul!
Du-te sprijină ți verdeața de la Germania nu ești capabil sa administrezi spațiile verzi din oraș vai de orasu asta cu tine mizerie cu ochelari
de la revolutie incoace e doar gunoi. poate fi mai rau? nu-mi pasa. n-ai facut dezinsectie, a propos.
dar, ultima oara nu era cetatean roman si nu putea detine presedentia vreunui partid. acum a primit-o? daca nu, nu se sesizeaza nimeni?
Nu-l suport pe Fritz, l-am criticat si aici. Dar, acum, chiar are dreptate: Romania va intra in incapacitate de plata. UE nu ne va mai imprumuta, bugetul se va duce (companiile straine care contribuiau la bugetul Romaniei vor fi gonite din tara), pensiile nu vor mai fi platite, salariile bugetarilor nu vor mai fi platite. Acolo vom ajunge din cauza unora cu IQ-ul sub 100 care au crezut toate promisiunile mincinoase fara acoperire ale lui Simion. Vreti Romania doar cu companii romanesti falimentare ca pe vremea lui Ceasca?! RomTelecom si Alimentara, asta vom avea!
-
Tu nu esti timisorean esti unul din flotanti de lau votat pe oligofren
-
esti prea incuiat
-
Politicienii sunt oglinda noastra. Cine esti tu sa te impotrivesti vointei poporului? Iar “unii” cu IQ-ul sub 100 de care zici sunt majoritari daca nu ai observat inca. Astia suntem.
mai bine sa te panichezi tu, fritz. du-te in china, ca acolo e comunism de-ala de care-ti place tie
Dominic si Clotilde – 2 PENALI care vorbesc despre FĂRĂ PENALI!
Puneți neamțul peste tot șef. Sa vedeți ce bine e. Nu este în stare să gestioneze un municipiu.
cand un comunist imputit ca asta zice ca romania e in pericol inseamna ca simion a fost alegerea corecta
Da-ti demisia dacă nu esti in stare sa muti spitalul Odobescu. Ai totul in fata ta asa ca lasa gargara.
Conform art. 6 din legea partidelor, legea 14/2003, presedintele de partid trebuie sa fie cetatean roman. Domnul dominic Fritz are cetatenie romana?
Conform art. 6 din Legea partidelor, legea 14/2003, presedintele unui partid politic, in Romania, trebuie sa fie cetatean roman. Domunl Dominic Fritz are cetatenie romana?