tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
FOTO. Zeci de pilote pentru bolnavii de cancer de la Spitalul Municipal Timișoara din „saloanele frigului”

FOTO. Zeci de pilote pentru bolnavii de cancer de la Spitalul Municipal Timișoara din „saloanele frigului”

De Adrian Panduru
la 25 January 2022 09:38
14 Comentarii

FOTO. Zeci de pilote pentru bolnavii de cancer de la Spitalul Municipal Timișoara din „saloanele frigului”

25 January 2022 09:38
Oamenii au venit cu zeci de pilote la Spitalul Municipal Timișoara pentru bolnavii de cancer internați în secția de Oncologie. Aceștia stau la 13-16 grade Celsius în saloane, după ce temperatura din calorifere a fost redusă de la sistemul centralizat de încălzire al orașului.
Scris de Adrian Panduru - Oamenii au venit cu zeci de pilote la Spitalul Municipal Timișoara pentru bolnavii de cancer internați în secția de Oncologie. Aceștia stau la 13-16 grade Celsius în saloane, după ce temperatura din calorifere a fost redusă de la sistemul centralizat de încălzire al orașului.

Trimite articolul

X

Cancerul este o boală cu care se duce o luptă grea și plină de suferințe, iar ultimul lucru de care aveau nevoie bolnavii era temperatura scăzută din saloane. Aflând de acest lucru, voluntarii s-au mobilizat la apelul „Ligii Vest” și au adus luni zeci de pilote bolnavilor de cancer de la Clinica de Oncologie a Spitalului Municipal Timișoara. Printre cei veniți la fața locului s-a aflat și mitropolitul Banatului ÎPS Ioan, care a adus paturi electrice, după ce zilele trecute a adus bolnavilor pilote, perne și pături.

„Din cauza frigului ne-am mobilizat. Noi suntem in relații foarte bune cu toate spitalele. Și în toamnă, când au fost probleme cu gazele, am procurat două generatoare de curent pentru două spitale” a spus mitropolitul Banatului ÎPS Ioan.

Grupul civic Liga Vest a mulțumit tuturor voluntarilor pentru omenia și bunătatea de care au dat dovadă.

„Fără voi această acțiune nu ar fi fost un succes! După ziua de astăzi, acum, la ceas de seară, când se aștern emoțiile, gândurile și trăirile pe care le-am simțit de-a lungul zilei, nu putem decât să ne plecăm, umili, în fața voastră, a tuturor. Acum, la căderea cortinei, vrem, încă o dată, să vă mulțumim. În numele fiecărui pacient din saloanele unde toate bunurile vor fi împărțite:
– fiecărui om care a fost prezent și din timpul și banii săi a donat o pătură, o pilotă, o plapumă sau un cearceaf…
Vă mulțumim!
– Î.P.S. IOAN SELEJAN, Arhiepiscopul Timişoarei şi Mitropolitul Banatului, pentru tot binele pe care îl faceți, pentru ajutorul acordat, pentru bunătatea și căldura cu care vă implicați în multitudinea de acțiuni, menite să readucă speranța, încrederea și bucuria în inimile celor necăjiți…
Vă mulțumim! (…) Doar împreună putem să facem diferența într-o lume în care uneori pare că am uitat unii de ceilalți. Astăzi, ne-am dovedit unii altora că împreună putem face atât de mult bine cât este nevoie și mai mult de-atât”, transmit reprezentanții Ligii Vest.

Pături donate

Trimite articolul

X
Taguri:
colterm ,
frig spitale ,
paturi donate
14 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Arthur says:
    January 25, 2022 at 10:06 am

    Decat zeci de pilote, mai bine puneau mana de la mana pentru o centrala proprie.
    Este inadmisibil ca in anul de gratie 2022 spitalele sa depinda de un sistem falimentar de incalzire.
    Normal si firesc este ca fiecare spital sa aiba sursa proprie de incalzire.
    Normal si firesc este ca orice spital sa aiba solutii alternative pentru cazuri de avarie, atat pentru energie electrica cat si pentru incalzire si apa.
    Faptul ca fostele administratii au ales ca toate institutiile din subordine (scoli, spitale, etc) sa fie conectate Colterm demonstreaza inca o data modul in care aceasta institutie falimentara a fost sustinuta artificial.
    Adunand facturile acestor institutii cu subventia pentru populatie, veti vedea la cat se ridica de fapt contributia noastra, a tuturor, la sustinerea COLTERM.

    Oare Fritz e de vina?
    Desigur si actuala administratie are o parte din vina, nefiind capabila sa anticipeze si sa gestioneze situatia.
    Dar marea vina pentru situatia actuala revine fostei administratii, care ani de zile a ascuns mizeria sub pres favorizand doar o parte a cetatenilor.

    Reply
    • adi says:
      January 25, 2022 at 3:10 pm

      Evident ca fritz e de vina !!! dar e bine ca el si a facut planul sa planteze copaci in Libertatii !!!
      DEMISIA !!!! incompetentu Romaniei !!!

      Reply
    • Adi says:
      January 25, 2022 at 4:54 pm

      Mai baiatule tu incerci sa distragi atentia de la singurul vinovat de situatia actuala de la Colterm, omul care a luat cea mai mare amende din istoria Romaniei si acest impostor mincinos si manipulator este Fritz.

      Reply
  2. nu vă mai votez says:
    January 25, 2022 at 10:11 am

    Frica , frig și urmează foamea.
    Oraș european, capitală culturală, fruncea ulii. Ce ai făcut domnule primar agent străin în orașul acesta?
    Veniți cu botnițe pe bot și ne împingeți la moarte prin seruri pe noi cobaii din lumea a treia și spuneți că țineți la noi dar sărmanii oameni ce suferă de cancer trebuie să îndure și frigul din saloane. In tot acest timp domnia voastră stați închis la căldurică și nu primiți audiențe și când au trecut cei de la AUR pe la voi v-ați supărat.
    Să știți că îmi voi orienta votul către alții mai preocupați de români. Îmi pare rau că am crezut că un străin ne vrea binele.
    În încheiere vă spun că sunteți un ipocrit că în campanie deși în pandemie ați dat mâna cu mine și ați stat relaxat fără mască dar după ce ați luat ciolanul v-ați pus masca si ați trecut pe discursul crimei organizate medicale. Că vă convine

    Reply
    • Mars says:
      January 25, 2022 at 6:48 pm

      Tu esti sigur un votant aur, sau mai rau, votant de robu. Stai liniștit nu o sa aiba nimeni de votul tau, poți sa ti-l bagi de acum, adanc… 😉

      Reply
  3. Andrei says:
    January 25, 2022 at 10:13 am

    Numa incalzirea globala ne nai poate salva ca daca ne bazam pe Fritz murim de frig. Cea mai incompetenta conducere a primariei Timisoara din toate timpurile. Asta-i adevarul din nefericire.

    Reply
  4. sss says:
    January 25, 2022 at 12:25 pm

    Conform declaratiei angajatilor spitalului in saloanele unde sunt pacienti sunt 22 grade C.

    Reply
    • tibi says:
      January 25, 2022 at 2:47 pm

      si ti se pare normal, sau ce?

      Reply
      • Mihai says:
        January 25, 2022 at 3:12 pm

        22 de grade e mai mult decat am eu in apartament.
        Deci plus paturi si ce mai au pe ei sunt bine. Pacientii nu trebuie sa fiarba sub patura.

        Reply
      • Misto says:
        January 25, 2022 at 6:50 pm

        Da tibi, 22 e chiar foarte acceptabil

        Reply
      • sss says:
        January 26, 2022 at 12:58 am

        Ca nu este caldura nu e normal, evident. Daca sunt 22 grade, cum a declarat la tv un angajat,o consider o temperatura normala.

        Reply
      • Mars jegule says:
        January 26, 2022 at 10:06 pm

        Pai tibiche, cand o sa stai in spitalul ala, cu cancerul in mate, sa ne spui si noua cum e temperatura pentru tine, ok? Astept vesti de la tine, cat de curand se poate, ca tot spumegi pe aici

        Reply
  5. Bolek says:
    January 25, 2022 at 1:42 pm

    Partea trista ca in 30 de ani nu au fost in stare sa-si monteze o centrala proprie de back-up.
    Toate spitalele din Europa “civilizata” au solutii de back-up numai la noi nu se poate sau daca s-a putut banii au fost sifonati de firma de partid a lui x si y.

    Reply
  6. Carmen says:
    February 6, 2022 at 6:36 pm

    Ignoranța și prostia ucide. Apropo, la 23-24 °C se face baie, deștepților care vreți cu orice preț să discreditați un primar! Numa un puturos nu este în stare să se gospodărească din bani europeni nerambursabili, vis-a-vis de curent, căldură și apă curentă. Luați aminte la directorii de spitale timișorene (cu vederi progresiste) care au știut sa administreze înțelept. Dar nu, de vină este prmaril. Neghiobilor toxici.

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    Lugojul modelează viitorul voluntariatului. Primăria lansează proiectul european „YES Volunteer” pentru tineri
    2
    Tinerii din România pot călători gratuit prin Europa. Începe a doua rundă DiscoverEU 2025
    3
    Lună Plină în Gemeni, în 5 decembrie
    4
    Vă puteți programa online pentru consultații în Ambulatoriul Integrat al Spitalului CFR Timișoara
    5
    CJT dă bani pentru Arena Eroii Timișoarei. Simonis: „E frustrant că cei pe care îi ajut să finanțeze stadionul te acuză că nu ai bani să faci alt stadion”
    6
    FOTO. Au început lucrările la trecerea de cale ferată spre Cărpiniș. Trenul Timișoara – Jimbolia, anulat
    7
    Cerneala întâlnește piatra! Expoziție de litografie, la Palatul Baroc
    8
    Exercițiu de simulare a riscului de inundații pe râul Bârzava, în Timiș și Caraș-Severin
    9
    SAFE, prima aplicație anti-bullying din România, lansată la Timișoara
    10
    Blues, jazz, trombon, tubă, muzică pentru bebeluși și-un manifest pentru libertate, la Filarmonică

    Cele mai noi știri

    Eveniment

    Incendiu la o afumătoare din Mașloc, stins la timp de pompieri

    Eveniment

    Incendiu matinal la Șemlacu Mare. O cameră a fost cuprinsă de flăcări, iar pompierii au intervenit rapid

    Ştiri din Timiș

    Concordat vs. insolvență. Există prevenție și pentru companii?

    Horoscop

    Lună Plină în Gemeni, în 5 decembrie

    Utile

    Lucrări ale SDM în Timișoara, astăzi, 5 decembrie

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 5 decembrie 2025, în Timișoara?

    România

    Nicușor Dan a trimis la reexaminare legea privind combaterea extremismului

    Ştiri din Timiș

    CJ Timiș și Eco Serv blochează predarea activității de tratare a levigatului și solicită oprirea ilegală a unei activități critice pentru protecția mediului

    Ştiri din Timiș

    Primăria Timișoara primește fonduri europene pentru regenerarea urbană a Pieței Mocioni

    România

    Infecțiile cu VSR, în creștere odată cu sezonul rece. Peste 10.000 de internări anual în România, jumătate fiind doar bebeluși
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici