Un control al Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Timiș a fost declanșat în urma unei sesizări transmise de un cititor Tion, care semnala evacuarea unor cantități de apă într-un canal al ANIF, situat în zona Torontalului.
În urma verificărilor efectuate în teren, comisarii de mediu au identificat 16 foraje de epuisment, echipate cu hidrofoare și sisteme de pompare, prin care era extrasă apă din subteran și evacuată, prin conducte din polietilenă, în canalul ANIF, cu un debit semnificativ.
Potrivit Gărzii de Mediu, operatorul nu deținea avizul de gospodărire a apelor necesar pentru executarea forajelor, motiv pentru care a fost sancționat contravențional cu 40.000 de lei, în baza prevederilor Legii apelor nr. 107/1996.
Reprezentanții Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Timiș transmit că tratează cu seriozitate toate sesizările primite și că vor continua controalele pentru prevenirea și sancționarea faptelor care pot afecta mediul și resursele de apă.
foto: cititor Tion
Imaginile ne-au fost transmise de către un cititor Tion, căruia îi mulțumim pe această cale. Dacă și tu ai surprins imagini care pot deveni o știre, le poți trimite pe pagina noastră de Facebook, la adresa de e-mail redactie@tion.ro sau pe WhatsApp, la numărul de telefon 0720.400.411.
Citiți principiile noastre de moderare aici!