Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
FOTO. Polițiștii locali din Giarmata, la pândă pentru prinderea celor care abandonează deșeuri. A fost găsită o rețea de cărăuși

FOTO. Polițiștii locali din Giarmata, la pândă pentru prinderea celor care abandonează deșeuri. A fost găsită o rețea de cărăuși

De Diana Lupulescu
la 14 May 2025 16:48
10 Comentarii

FOTO. Polițiștii locali din Giarmata, la pândă pentru prinderea celor care abandonează deșeuri. A fost găsită o rețea de cărăuși

Foto: cititor TION
14 May 2025 16:48
Un cititor Tion ne-a informat despre existența mai multor depozitări ilegale de deșeuri pe terenurile situate în apropierea traseului de biciclete Timișoara-Herneacova, pe tronsonul Giarmata - Bencecu de Jos. Polițiștii din Giarmata au luat măsuri.
Scris de Diana Lupulescu - Un cititor Tion ne-a informat despre existența mai multor depozitări ilegale de deșeuri pe terenurile situate în apropierea traseului de biciclete Timișoara-Herneacova, pe tronsonul Giarmata - Bencecu de Jos. Polițiștii din Giarmata au luat măsuri.

Trimite articolul

X

Deșeurile se aflau pe DC 61. După sesizarea cititorului, gunoaiele au fost adunate de reprezentanții Primăriei Giarmata.

„Este vorba despre o cantitate semnificativă de deșeuri (plastic, resturi de construcții, electrocasnice, mobilă, piese de masini, etc.) care afectează grav mediul înconjurător și peisajul. Zona pare a fi folosită în mod repetat pentru astfel de activități ilegale. Se pot observa si depozitări mai vechi și mai noi. Un volum mare de deșeuri a fost aruncat direct în albia pârâului (în două locuri) care alimentează o salbă de mici lacuri antropice, și în final acumularea Dumbrăvița.

Atașez fotografii realizate la fața locului și o adresă găsită pe o cutie de carton, indicând că constructorul a lucrat și în zona Moșnița Veche. Cel puțin patru mormane de gunoi par să aparțină acestui făptaș, materialele de construcții fiind similare”, ne-a informat cititorul.

Deșeuri abandonate Giarmata

 

Acesta a mai precizat și că a sesizat Garda Județeană de Mediu Timiș în data de 5 mai, însă nu a primit vreun răspuns.

Reprezentanții Primăriei Giarmata au declarat pentru Tion, miercuri, că după salubrizarea zonei, polițiștii locali din comună au organizat o pândă în urma căreia au reușit să afle că o persoană din Moșnița colectează deșeuri din localitate și apoi apelează la diverși oameni pe care îi plătește să abandoneze deșeurile pe câmp.

Polițiștii locali fac acum cercetări pentru depistarea întregii rețele de cărăuși.

Imaginile și informațiile ne-au fost transmise de către un cititor Tion, căruia îi mulțumim pe această cale. Dacă și tu ai surprins imagini care pot deveni o știre, le poți trimite pe pagina noastră de Facebook, pe adresa de e-mail redactie@tion.ro sau pe WhatsApp, la numărul de telefon 0720.400.411.

Trimite articolul

X
Taguri:
deseuri ,
giarmata ,
politisti locali
10 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Mtzandru says:
    May 14, 2025 at 5:48 pm

    Colectam moloz, debarasăm apartamente, garaje și gunoaie de ori ce fel! Și votăm patriot! Sună cunoscut?

    Reply
  2. Dan Sorescu says:
    May 14, 2025 at 8:34 pm

    Felicitări celor implicați, în special celui ce a sesizat depozitarile!

    Reply
  3. Aurel says:
    May 15, 2025 at 7:17 am

    Nu am fost eu la muncă, nu am văzut, nu a fost transportat cu mașina probabil a fost dus cu roaba

    Reply
  4. dan says:
    May 15, 2025 at 8:55 am

    Felicitări cititorului, care din păcate e specie rară la noi. Ca societate mai avem mult până să realizăm cât de important este să facem sesizări.

    Reply
  5. sosoTM says:
    May 15, 2025 at 9:08 am

    Este simplu de eradicat acest fenomen, in maxim 1 luna.
    Urmărite persoanele care au anunțuri cu “debarasari de deșeuri”, surprinse in flagrant si aplicată legea… care prevede pe langa o amenda fff mare si confiscarea autovehiculului cu care se transporta și abandonează deșeurile…
    In maxim 1 luna se rezolva mare parte din problema…
    Dar pentru asta trebuie ca Politia și Garda de Mediu sa se implice, și se pare ca asta e cam imposibil.
    Și ne mai miram de ce am ajuns in situația asta, sa tremuram duminica care urmează…

    Reply
    • dan says:
      May 15, 2025 at 2:39 pm

      Faceți sesizare la toate instituțiile abilitate oricând dați peste un asemenea anunț!

      Reply
      • gogu says:
        May 16, 2025 at 3:19 pm

        este evident ca politia nu vrea sa opreasca fenomenul. pot sa sune pur si simplu la numerele din anunturi si sa cheme direct in flagrant. “dar nu sesizeaza nimeni politia” PAI ATUNCI SA MEARGA POLITIA LA ORICE BLOC DIN ORAS, CE E ASA GREU??? asta pe langa faptul ca MA INDOESC ca nu a sesizat nimeni politia

        Reply
  6. Gicu says:
    May 15, 2025 at 9:21 am

    Bine că pe la ei prin comuna nu arunca , să moara capra vecinilor , din comunele învecinate , la ei e lacrima cristy . Comunitarii Mosnitei zero ascund gunoiul sub epoleți.

    Reply
  7. Eu says:
    May 15, 2025 at 10:14 am

    Am alergat prin Timișoara 22km pentru a scăpa de 2 Ghivece de plastic… Nici un centru de colectare nu a vrut sa îl ia pe motiv ca nu e plasticul care trebuie.. În final, l-am ascuns într-un alt tomberon… Dacă ar fi organizate și suficiente centrele de colectare sunt convins ca asemenea situații nu se întâmplă cu frecventa de acum

    Reply
  8. Ionion says:
    May 15, 2025 at 7:00 pm

    Dacă mergi la centrul de colectare retim ori nu ți le ia, ori îți cere o suma cu multe zerouri. Deci mai bine le duci pe câmp.

    Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    Echipa CSH din Timișoara, premiată la Campionatul Mondial de Robotică din SUA. România, rezultate remarcabile la nivel global
    2
    Dr. Claudia Borza, medic primar explorări funcționale, despre investigațiile care ajută la depistarea bolilor inimii, creierului, nervilor și plămânilor
    3
    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări
    4
    Salonul Premianților revine la Timișoara cu artă contemporană de top, într-o ediție de referință
    5
    Cursă contracronometru pentru viață. O tânără din Moșnița Nouă are nevoie urgentă de ajutor pentru tratament în Germania
    6
    Nu vă îngrijorați: este doar un exercițiu. Simulare de colet suspect, focuri de armă și restricții de trafic în centrul Lugojului
    7
    Studenții și masteranzii pot aplica la internshipul „Rising Stars at IULIUS”
    8
    Concert de jazz simfonic cu Teodora Brody în Grădina Fila
    9
    Podul de Fier din Lugoj se închide complet. Restricții pentru pietoni și șoferi începând din 7 mai
    10
    FOTO. Șanse la un nou început: poveștile celor adăpostiți la Complexul „Sfântul Francisc” din Timișoara

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 23 iunie 2026, în Timișoara?

    România

    Guvernul Veștea a picat la vot. Cabinetul a rămas departe de majoritatea necesară

    România

    A început votul pentru învestirea Guvernului Veștea. „Al treilea e cu noroc” au spus parlamentarii în sală

    România

    George Simion: AUR nu votează Guvernul Veștea fără clarificări din partea președintelui Nicușor Dan

    Mapamond

    Clive Davis, legenda industriei muzicale care a lansat carierele lui Whitney Houston și Alicia Keys, a murit la 94 de ani

    Ştiri din Timiș

    UPDATE. Cod portocaliu de furtuni în Timiș. ISU a activat grupa operativă și au fost trimise mesaje RO-ALERT

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări

    Capitală Culturală

    Ziua Timișoarei: Marija Šerifović, Monica Anghel, Nico, Andreea Voica și alți artiști urcă pe scenă

    Capitală Culturală

    Teatrul Maghiar din Timișoara încheie stagiunea cu premiera „Festen”

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Demolări cu iz politic pe strada Lacului. Primăria pune la pământ construcțiile ridicate de „Matteo”
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici