tion.ro Web analytics

Poli, succes la pas cu Vaslui: 11 goluri diferență, 11 jucători de la alb-violeți pe lista marcatorilor

De Dan Oancia
Reactualizat la:

Scris de Dan Oancia - După înfrângerea din prima etapă, la patru goluri diferență, în meciul cu Potaissa Turda, Politehnica Timișoara a obținut o victorie concludentă miercuri, 16 septembrie. Alb-violeții au învins CSM Vaslui cu 33-22, după ce la pauză era 16-12.

Cu excepția primelor patru minute ale jocului disputat astăzi la Sfântu Gheorghe, handbaliștii antrenați de Vlad Caba au condus tot timpul. Desprinderea pe tabela de marcaj a avut loc după minutul 20.

La pauză era înregistrat un avantaj de patru goluri pentru Poli, maximum de până atunci. În partea secundă doar o echipă a contat pe parchet.

SCM Politehnica a avut un avantaj și de 12 goluri, în minutul 52. Scorul final al întâlnirii a fost 33-22, în cele din urmă. 11 jucători de la Poli și-au trecut numele pe lista marcatorilor, iar Barros și Caba au avut cele mai multe goluri, câte cinci. Singurii care nu au marcat au fost cei doi portari, Tcaciuc și Pal, respectiv jucătorii Păiuș și Enculescu. Golgeterul disputei a fost Acatrinei, de la Vaslui, cu 7 goluri.

De menționat e că la Vaslui evoluează pe postul de extremă dreaptă un produs al celor de la Sânnicolau Mare, Darius Dragon. Sânmicloșanul nu a reușit niciun gol în jocul cu Poli. Conform statisticii FRH, a avut o aruncare la poartă.

Marcatorii Politehnicii: Barros 5, Caba 5, Sadoveac 4, Năstăsie 4, Baican 3, Șomlea 3, Neamțu 3, Cîmpan 2, C. Dedu 2, A. Dedu 1, Fenici 1.