Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Sănătate
Tot mai multe măști și mănuși „scapă” în toaletă: 4 containere de deșeuri după o ploaie de câteva ore la stația de epurare

Tot mai multe măști și mănuși „scapă” în toaletă: 4 containere de deșeuri după o ploaie de câteva ore la stația de epurare

De Roxana Deaconescu
la 5 May 2020 09:49 Reactualizat la: 5 May 2020 09:52
9 Comentarii

Tot mai multe măști și mănuși „scapă” în toaletă: 4 containere de deșeuri după o ploaie de câteva ore la stația de epurare

foto: Aquatim
5 May 2020 09:49 Reactualizat la: 5 May 2020 09:52
Aquatim face un nou apel la timișoreni, pentru ca aceștia să nu mai arunce măști și mănuși chirurgicale în toaletă. Numărul deșeurilor periculoase a crescut îngrijorător la stația de epurare. Au fost adunate patru containere de deșeuri după o ploaie de doar câteva ore.
Scris de Roxana Deaconescu - Aquatim face un nou apel la timișoreni, pentru ca aceștia să nu mai arunce măști și mănuși chirurgicale în toaletă. Numărul deșeurilor periculoase a crescut îngrijorător la stația de epurare. Au fost adunate patru containere de deșeuri după o ploaie de doar câteva ore.

Trimite articolul

X

Angajații Aquatim au avut destul de mult de muncă, la sfârșit de săptămână. După ploaia de sâmbătă spre duminică, în doar câteva ore, pe grătarele Stației de epurare Stan Vidrighin s-au adunat 32 de mc de deșeuri. Sunt peste patru containere de gunoaie, un container având în jur de 7 mc, ne transmit reprezentanții societății de apă și canal. Într-o zi normală se colectează între 0,5 și 0,9 mc de gunoaie, printre care se găsesc și o sumedenie de măști și mănuși.

„Se știe că apa uzată care ajunge în stație este încărcată cu numeroase deșeuri, dar, acum, odată cu introducerea obligativității purtării măștilor, pericolul este și mai mare. El vine din faptul că, din păcate, unii timișoreni aruncă aceste măști, dar și mănuși, în canalizare. Aquatim constată o creștere îngrijorătoare a numărului lor, ceea ce este periculos și total neindicat”, ne spun oficialii Aquatim.

Reprezentanții societății de apă și canal desfășoară de ceva timp campania „Canalizarea nu e coș de gunoi”.

„Nu aruncați măștile chirurgicale în canalizare! Evident, nici șervețelele umede, bețișoarele de urechi, resturile materiale, în toaletă! Pericolul la care se expun oamenii stației, dar și dumneavoastră, este unul important”, mai spun cei de la Aquatim.

Este al doilea apel pe care societatea îl face la timișoreni de când România se află în stare de urgență din cauza pandemiei de coronavirus.

Articole pe aceeași temă:

Unii timișoreni au aruncat măști și mănuși chirurgicale în toaletă! Mesajul Aquatim pe timp de pandemie

Trimite articolul

X
Taguri:
aquatim ,
manusi ,
masti ,
statie apa
9 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ruk says:
    May 5, 2020 at 10:08 am

    În general, asta caracterizează poporul român – indolență la unii și imbecilitate la alții….și un procent FOARTE mic de oameni cărora le pasă și știu că mănușile, măștile, pampersii (s-au găsit în canalizarea blocului meu…) nu se aruncă la toaletă. Sunt român și îmi pare rău să o zic, dar suntem niște jegoși!….în general….

    Reply
  2. intreb says:
    May 5, 2020 at 10:54 am

    Pai daca vin dupa ploaie…. nu inseamna ca sunt cele aruncate pe jos si ajung in canalul pluvial? sau cum se explica? in timpul ploii arunca oamenii mai multe manusi la wc?

    Reply
    • Marius says:
      May 5, 2020 at 1:25 pm

      Nu. Volumul mare de apa duce brusc tot ce zacea prin conducte la statia de epurare.
      Cat despre aruncatul prostiilor in wc … ce sa mai spun. Din 15 apartamente din scara (14 ca eu sigur nu arunc asa ceva la wc), anul acesta de DOUA ori deja a trebuit sa chemam un instalator sa desfunde. Ce pot sa mai zic?

      Reply
      • Sicman says:
        May 5, 2020 at 3:14 pm

        sa zici nimic, poti sa te muti la casa cu canalizare de preferat fara fosa. Cat depre civilizarea onora…ce sa mai spui. Nu sunt biodegradabile cum poate cred unii.

        Reply
  3. Ioana says:
    May 5, 2020 at 1:25 pm

    Eu nu inteleg cat poate fi cineva de oligofren sa arunce manusi, masti in Wc sau pe strada sau in alte locuri nepermise…. Dar din pacate acesta este gradul de civilizatie al romanului…

    Reply
    • Daniel says:
      May 5, 2020 at 2:46 pm

      E un numar mic de oameni care fac chestia asta. Si nu numai la noi intara se practica, mai sunt destepti si prin alte parti care arunca servetele umede in wc.

      Reply
  4. BUBAHUBA says:
    May 5, 2020 at 1:26 pm

    muncitorul din poza ar trebui sa poarte cizme, masca si ochelari de protectie tot timpul, nu doar cand e pandemie.

    Reply
  5. Vanea says:
    May 5, 2020 at 2:28 pm

    Taranu facut orasean tot taran a ramas. Noroc cu Ceausescu ca i-a luat de la coada vacii si i-a angajat in fabrici. Si le-a dat apartamente. Mai trebuia sa-i educe dar nu i-a reusit.

    Reply
  6. Markus says:
    May 5, 2020 at 4:53 pm

    Nema cultură la români! Asta e. Gunoaie aruncate pe stradă, deponeuri ilegale, acum măști și mănuși aruncate la canalizare…poate că dictatura militară îi readuce la normal pe unii.

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    Scriitorul Nikolaus Lenau, omagiat la Filarmonica Banatul, într-un concert cu lucrări de Liszt și Strauss
    2
    Ce îți pregătește Universul pe 17 aprilie? Luna Nouă în Berbec dezvăluie tot
    3
    Trump îl face „slab” pe Papa Leon după criticile privind războiul din Iran
    4
    Prefectul de Timiș, Cornelia Elena Micicoi, și-a dat demisia: „Nu voi permite ca această anchetă să afecteze instituția”
    5
    FOTO. Parcul Zurich, reîntregit. Canisită în locul terasei ilegale
    6
    Banatul, la un pas de titlu. A fost recomandat pentru „Regiune Gastronomică Europeană 2028”
    7
    Start înscrierilor la Color the Village 2026. Voluntarii, chemați să redea culoarea satului Macedonia în doar 3 zile
    8
    FOTO. Lucrările de la Podul Muncii, reluate după mini-vacanța de Paște. Se ridică tablierul
    9
    Restricții de circulație pe o stradă din zona Girocului
    10
    Primarul Dominic Fritz, invitatul Clubului Economic German Banat. A vorbit despre cele mai importante proiecte ale orașului

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 13 iunie 2026, în Timișoara?

    Ştiri din Timiș

    Prefectul de Timiș, Cornelia Elena Micicoi, și-a dat demisia: „Nu voi permite ca această anchetă să afecteze instituția”

    Cinema

    Filmul săptămânii: „Ziua adevărului”, când omenirea află că nu a fost niciodată singură

    Utile

    Noi restricții pe Torontalului, de sâmbătă. De luni sunt afectate alte două străzi importante

    Ştiri din Timiș

    Jumătate de milion de lei pentru primul „Forum pentru Valori Europene” al Timișoarei. Integrarea Moldovei și Ucrainei, printre teme

    Capitală Culturală

    PROGRAM. Nouă sculpturi, trei zile de creație în aer liber la Timișoara. Muzeul Satului Bănățean găzduiește prima tabără de sculptură

    Eveniment

    Percheziții ale Parchetului European la locuința prefectului de Timiș. Dosar privind infracțiuni cu fonduri europene

    Eveniment

    Doi bărbați arestați preventiv pentru trafic de droguri. Au vândut în Timișoara și Petroșani

    Ştiri din Timiș

    Primăria mai vrea să investească 300.000 de euro în cele două noi muzee pentru copii

    Utile

    Creștere de tarife la Aquatim. Investițiile în infrastructură duc la ajustarea prețurilor
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici