Zilele acestea m-a luat și pe mine gripa: formă urâtă, stat în casă, lipsită de energie, cam așa s-au derulat câteva zile. Atentă la mine, cum mă simt și ce mi-ar face bine să consum, mi-a fost ușor să-mi dau seama de beneficiul enorm adus stării generale, consumând suc proaspăt, pe care-l preferam în locul oricărei forme de mâncare.
Combustibilul nostru de funcționare este mâncarea, la fel cum orice mașină are nevoie pentru buna funcționare de combustie generatoare de energie și funcționare. Doar că oamenii sunt mai complicați decât mașinile, sunt motivați activ spre a avea comportamente de supraviețuire, cum ar fi mâncatul sau sexul și pentru că acestea oferă plăcere. Și, totuși, de ce mănânc?
Te stresezi, ești într-o perioadă de viață în care nu-ți găsești ritmul sau sensul? Iar aceasta nu îți afectează doar nivelul de trai și starea, dar te face să arăți tot mai rău, de la o zi la alta … Toate gândurile și neîmplinirile se văd remarcate și la nivelul grăsimii abdominale, care crește într-un ritm îngrijorător … ”Nu mănânc mult, dar ce mănânc parcă tot se depune, metabolismul este încetinit și cred că mă îngraș și de la apă!” Îți sună cunoscut, te regăsești și tu aici? Ei bine, sunt tot mai mulți în această situație. Viața este pe fugă, ne grăbim în orice, avem termene limită și o multitudine de tascuri de rezolvat permanent. De trăit, în adevăratul sens, trăim puțin, din păcate …
Am scris acest articol cu gândul de a te inspira și a te îndemna să citești etichetele produselor pe care le cumperi ca și hrana ”cea de toate zilele”. Citește eticheta și dacă vezi o etalare de termeni pe care nu-i cunoști, renunță la acel produs. Caută acele produse integrale, cu cât mai puține ingrediente și neapărat să înțelegi componența produsului. Vezi chimie, mare grijă, mai bine renunță, decât să te lași înșelată! Multă sănătate și înțelepciune pentru noi toți!
Îți amintesc că darul este gestul care poartă în sine dragostea ta pentru cel căruia oferi darul. Printr-o simplă, dar deloc ușor de realizat mișcare a gândului, poți transforma totul în dar: viața, profesia, toate lucrurile făcute de tine la fiecare pas. Este luna decembrie, o lună a dăruirii, cea mai bună perioadă prin care putem lansa gândul de A DĂRUI, la tot pasul. Este suficient ca în adâncul sufletului să spui: „Lucrul acesta îl fac pentru mama/soțul/soția/prietenul/fratele/sora mea!”. În felul acesta facem exercițiul vieții ca dăruire, ne plasăm pe traiectoria existenței ca DAR... Decembrie, cea mai frumoasă perioadă din an! Este iarnă, o vreme a sufletelor noastre și a puterii de a ne deschide și de a dărui. Este vremea în care ne adunăm mai mulți la un loc, fie în familie, fie între apropiați și „ne ghemuim la căldura sufletelor noastre”…
Îți lipsesc zilele lungi de vară? Acest gând ar putea să-ți dea o stare mai apăsată, mai lipsită de culoare. Pierzi din entuziasmul lucrului bine făcut, pierzi din cheful de face ceva, se instalează o apatie… Evident, poți da vina pe vremea de afară! Poate prima zăpadă te va ajuta să depășești starea, iar până atunci îți propun să depășești aceste faze de „insuficientă veselie” prin câteva acțiuni super eficiente și parcă la fix venite în acestă perioadă de an.
Azi în Timișoara
Vineri puteți merge la mai multe proiecții și spectacole.
Eveniment
Trei bărbați au fost reținuți de polițiștii din Timiș, fiind acuzați că au făcut declarații false în fața instanței într-un dosar instrumentat de Parchetul European (EPPO), care vizează presupuse fraude cu fonduri europene.
România
USR nu va susține în Parlament un guvern monocolor PSD, a transmis joi președintele formațiunii, Dominic Fritz. Acesta afirmă că i-a propus lui Sorin Grindeanu, președintele PSD, susținerea unui guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR, pe care îl consideră o soluție pentru depășirea actualei crize politice.
Ştiri din Timiș
Când realitatea cotidiană pare să fie tot mai influențată de inteligența artificială, iar originalitatea devine din ce în ce mai greu de depistat, tinerii din generația Z au ajuns la o concluzie: experiențele reale sunt mai importante decât online-ul.
Ştiri din Timiș
Casa de Cultură a Municipiului Timișoara a dat startul înscrierilor pentru sesiunea de autorizare a artiștilor stradali, care va avea loc în perioada 9-10 iulie, în Sala Lira, de pe strada Miron Costin nr. 2.
Podcast
Despre cine poate apela la concordatul preventiv, care sunt avantajele acestuia și ce limite trebuie avute în vedere se va discuta în episodul 5 al podcastului „În Context cu Anca Pavel Bucșa”, care o are invitată pe Magda Budacă, avocat și practician în insolvență, astăzi, de la ora 18.
Ştiri din Timiș
Festivalul Înghețatei Bune revine la Timișoara cu cea de-a treia ediție și promite trei zile pline de veselie, muzică și activități pentru întreaga familie. Evenimentul caritabil se desfășoară în perioada 26-28 iunie la Muzeul Satului Bănățean și beneficiază de sprijinul Consiliului Județean Timiș.