Potrivit celor de la DSP Timiș, deciziile de carantină sunt întocmite de către direcţiile de sănătate publică judeţene şi trebuie transmise medicului curant pentru eliberarea certificatelor de concediu medical persoanelor asigurate pentru care a fost instituită măsura carantinării pentru că:
- au intrat în contact direct cel puţin cu o persoană confirmată cu SARS-CoV-2, prin identificarea ARN SARS-CoV-2 (testare NAAT/RT-PCR), fie prin teste antigenice rapide, în produsele biologice recomandate (exsudat nazal, exsudat faringian, spută, lavaj bronşic)
- au sosit din ţări şi/sau zone cu risc epidemiologie ridicat, ţări şi/sau zone stabilite de către INSP în condiţiile legii
În caz de carantină sau izolare, certificatele de concediu medical se pot elibera la o dată ulterioară, numai pentru luna în curs sau luna anterioară, dar nu mai târziu de 30 de zile calendaristice de la data ultimei zile a încetării perioadei de carantina/izolare.
Certificatele de concediu medical pentru carantină se eliberează de medicul curant, respectiv de către medicul de familie, pe durata stabilită prin decizia de confirmare a carantinei, eliberată de către direcţiile de sănătate publică judeţene respectiv a municipiului Bucureşti potrivit Ordinului ministrului sănătăţii nr. 1.309/2020 și a Ordinului ministrului sănătății nr. 1513/2020. Certificatele de concediu medical pentru carantină se completează înscriindu-se codul de indemnizaţie 07, cod diagnostic 994, indiferent de locul în care a fost instituită măsura carantinei”, transmit reprezentanții DSP Timiș.
Eliberarea certificatelor de concediu medical pentru izolare
Pentru persoanele asigurate infectate cu virusul SARS-CoV-2, pentru care s-a intituit măsura izolării în spitale sau într-o locaţie alternativă, certificatele de concediu medical se eliberează de medicul curant din unitatea sanitară sau din locaţia alternativă ataşată acesteia, atât pentru perioada internării, cât şi pentru perioada externării. În situaţia în care medicul din spital nu a eliberat concediu medical la externare și persoana asigurată necesită izolarea la domiciliu, certificatul de concediu medical se acordă de către medicul de familie, după încetarea perioadei de izolare.
Pentru persoanele asigurate infectate cu virusul SARS-CoV-2 care au stat în izolare la domiciliu, concediile medicale se eliberează de medicul de familie astfel:
- pentru persoanele nevaccinate, care nu au trecut prin boală sau cele trecute prin boală de mai mult de 90 de zile concediul medical se va elibera pentru o perioadă de 7 zile;
- pentru persoanele vaccinate sau trecute prin boală în ultimile 90 de zile, concediul medical se va elibera pentru o perioadă de 5 zile
Certficatele de concediu medical se eliberează pe baza fişelor de izolare care se generează în mod automat din aplicația informatică Corona Forms.
Concediu medical și pentru persoanele cu sechele post-Covid
Cei care încă au o stare de sănătate precară, după ce au stat în izolare și carantină, vor primi de asemenea concediu medical de la medicii de familie și „se va completa codul de indemnizaţie 01, cu păstrarea codului de diagnostic 64-alte boli cu virus, neclasate în alte locuri, cu respectarea art. 14^1 alin.(1) și (2) din Ordonanța de urgență nr. 158 /2005, respectiv art. 10^1 și art 20 din Normele de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005”, potrivit celor de la DSP.
Pe aceeași temă:
Ce trebuie să faceți dacă aveți simptome Covid, în funcție de starea generală de sănătate
Sindromul post-Covid, întâlnit și la copii. Au fost cazuri și la Timișoara
Trimite articolul
XDumnezeule ce specimen.Tu ești caz de targă.
Aloooo, redactia Tion !
Va intreb daca, acest comentariu trebuie sters s-au nu ?
Aduce atingere demnitatii umane, vis-a-vis de dreptul de a alege !
Este o jignire intolerabila !
Decizii de carantina, de unde ? Ca nu raspunde nimeni la telefonul DSP !
Au un tupeu fantastic. Alo, alo, alooooo.
Eu am deja 21 zile de la izolare și încă nu am primit decizia. Peste o săptămână nu mi se va mai elibera. Am fost trecuta în concediu fără plată, cu mențiunea ca dacă aduc certificatul medical, se va face rectificare și voi primi banii pentru acea perioada. Dacă DSP nu trimite decizia, cine va fi tras la răspundere pentru o săptămână de plata?