În Gorj, ninge fără întrerupere de sâmbătă noapte. Drumul naţional dintre Novaci şi staţiunea Ranca aproape nu se mai vede sub zăpada de peste un sfert de metru. Un singur utilaj a trecut, pe la prânz, spun şoferii.
În staţiunea Ranca sunt aproape o sută de turişti care cu greu pot coborî. Din fericire, au suficiente provizii ca să reziste până dimineaţa, când drumarii promit că şoseaua va fi curăţată.
Pe toate drumurile din Harghita, şofatul e un chin. Ninge viscolit de peste 15 ore, iar utilajele sunt prea puţine, se plâng şoferii. Pe carosabil zăpada atinge în unele locuri 20 de centimetri. De azi-dimineaţă s-au format mai multe blocaje pe Valea Ghimeşului, între Miercurea Ciuc şi Comăneşti. Şoseaua este plină de zăpadă şi între Gheorghieni şi Miercurea Ciuc. Din cauza drumurilor îngropate în zăpadă, în judeţul Harghita s-au produs duminică peste 70 de tamponări.
Drum greu şi pe Valea Prahovei. Serpentinele au fost toată ziua blocate: cozile de maşini s-au întins pe kilometri întregi. A nins viscolit ore în şir, iar utilajele nu puteau face faţă.
Sursa: FreeNews
Trimite articolul
XVechea poveste “a venit iarna prea repede….nea luat prin surprindere…..”Important este sa intre bani in contul firmelor de dezapezire.