Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
România
Vânzările Dacia în scădere

Vânzările Dacia în scădere

la 22 February 2007 07:35
2 Comentarii
22 February 2007 07:35
BUCUREŞTI - Crah în toată regula al vânzărilor de autoturisme Dacia Logan. Se prefigura încă de acum o lună - în ianuarie vânzările au scăzut, dar cifrele oficiale venite de la APIA sunt incredibile. 30%
Scris de IM:ANTENA_3 - BUCUREŞTI - Crah în toată regula al vânzărilor de autoturisme Dacia Logan. Se prefigura încă de acum o lună - în ianuarie vânzările au scăzut, dar cifrele oficiale venite de la APIA sunt incredibile. 30%

Trimite articolul

X

Cu atât au scăzut vânzările în ianuarie faţă de aceeaşi lună a anului trecut. Dacă e să facem o comparaţie cu luna decembrie 2006, căderea e şi mai mare – 50%. Să nu credeţi că e un fenomen în piaţă, vânzările altora nu au scăzut, e pur şi simplu o problemă, o mare problemă a Dacia.

Luna ianuarie s-a dovedit poate cea mai proastă din istoria Dacia, căci de 40 de ani la uzina de la Mioveni cumpărătorii au făcut întotdeauna coadă. În ianuarie 2007, magia Loganului pare să fi luat sfârşit, căci numai 4.500 de români l-au mai cumpărat faţă de 8.000 în decembrie.

Dar cei de la Dacia păreau să anticipeze această problemnă încă de la mijlocul lunii ianuarie, când reprezentanţii companiei au dat vina pe taxa de primă înmatriculare. Ei spuneau atunci că mulţi clienţi preferă să nu cumpere maşini până când nu se clarifică situaţia. Ei bine, în afara faptului că taxa de primă înmatriculare sprijinea de fapt creşterea vânzării de Dacii, statisticile APIA dovedesc acum încă un lucru: românii nu au fost influenţaţi deloc de taxa de primă înmatriculare.

Celelalte mărci au vândut mai mult decât în ianuarie anul trecut. E drept, nu cu mult mai mult. Creşterea este, în general, de câteva zeci, maximum câteva sute de unităţi. VolksWagen, de exemplu, a vândut cel mai bine – 1370 de unităţi. Cu peste 400 de autoturisme mai mult. Peugeot, Ford şi Opel au vândut fiecare cu aproximativ 100 de unităţi mai mult faţă de ianuarie anul trecut.

Renault însă a mers puţin înapoi. De la 1120 de unităţi vândute în ianurie 2006, la 1030 luna trecută. Cu aproape 100 de maşini mai puţin. Chiar şi aşa, Renault Clio a fost cea mai bine vândută maşină de import în România. Statistica nu este totuşi favorabilă Renault căci francezii n-au reuşit să vândă la un loc Clio şi Megane cât au reuşit cei de la Skoda să dea Fabia şi Octavia.

Trimite articolul

X
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Anonim says:
    February 22, 2007 at 4:21 pm

    Fiti “corecti” domnilor de la Dacia si puneti taxa de prima inmatriculare si la Logan si veti vedea atunci realitatea si cat de mult ar mai fi dorita (vanduta) aceasta masina !
    Sper totusi ca in curand nu va mai fi aceasta taxa pentru nimeni, ci va ramane doar o trista amintire !

    Reply
  2. Anonim says:
    February 26, 2007 at 2:48 pm

    Cei care au bani nu sunt cumparatori de Logan!Noi ceilalti asteptam eliminarea taxei de prima inmatriculare (“taxa de mediu” a se citi de Protectie).De ce? Simplu.Sa avem de unde alege.Sa functioneze economia de PIATA in sfarsit.Eu chiar recomand tuturor care doresc sa achizitioneze un autoturism sa nu ia nici o decizie deocamdata , pana nu se elimina aceasta “taxa”.Dupa eliminarea “taxei” ve-ti putea lua intr-adevar o decizie.Si eu ma gandesc la o masina noua, poate chiar Logan dar cat timp exista aceasta “taxa” care MA OBLIGA SA CUMPAR LOGAN, nu voi cumpara nimic.Vreau sa am de unde sa aleg! Pentru asta au murit oamenii in decembrie 1989???RUSINEE!!!

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    Investiție de peste 4,5 milioane de euro la Spitalul Municipal Timișoara. Lucrările la clădirea principală de la „Clinicile Noi”, aproape de final
    2
    FOTO. O citadelă culturală într-o provincie înfrățită cu muzica. La Operă a început „Timișoara Muzicală"
    3
    Sfântul Gheorghe, simbol al curajului și credinței
    4
    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări
    5
    Furt de burlane și mai multe pagube la Biserica din zona Sinaia din Timișoara
    6
    „Ziua Liliacului” în Valea Rudăriei. Spectacol folcloric și tradiții autentice în weekend la Eftimie Murgu
    7
    O școală din Lugoj va fi până la urmă modernizată pe fonduri europene, după ce proiectul a fost mutat de pe un program pe altul
    8
    Restricții de trafic în centrul Timișoarei, pentru POLI Bike Challenge 2026. Ce trebuie să știți dacă mergeți cu mașina sau cu STPT
    9
    Punctul de trecere pe pista de biciclete Timișoara-Zrenjanin, redeschis în acest weekend
    10
    O șoferiță a ajuns la spital după un accident în Moșnița Nouă

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări

    Capitală Culturală

    Ziua Timișoarei: Marija Šerifović, Monica Anghel, Nico, Andreea Voica și alți artiști urcă pe scenă

    Capitală Culturală

    Teatrul Maghiar din Timișoara încheie stagiunea cu premiera „Festen”

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Demolări cu iz politic pe strada Lacului. Primăria pune la pământ construcțiile ridicate de „Matteo”

    Capitală Culturală

    O primă audiție națională încheie stagiunea Filarmonicii Banatul

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. Flight Festival 2026: 90.000 de oameni, trei zile și un final cu ploaie

    Capitală Culturală

    Irina Rimes, Satoshi și Dora Gaitanovici completează line-up-ul la Ziua Timișoarei

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. Modernizarea căii ferate Lugoj – Timișoara, gata pe trei sferturi

    Ştiri din Timiș

    Avertisment pentru angajatori. Apa, pauzele și programul adaptat sunt obligatorii în perioadele cu temperaturi extreme

    Mapamond

    Bijuteriile coroanei Boemiei, expuse în septembrie la Castelul din Praga
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici