Deşi autorităţile judeţene sunt gata să îi sprijine pe muncitori, situaţia rămâne tensionată, pentru că nimeni nu ştie cu certitudine dacă se va face rost de banii pentru salarii.
Conducerea uzinei spune că mai are o singură soluţie ca să facă rost de bani: să recupereze taxa pe valoarea adăugată, dar pentru asta e nevoie de modificarea unei legi. Tractorul se află sub administrarea AVAS şi fără intervenţia Guvernului nu poate beneficia de rambursări de TVA. Conducerea uzinei şi prefectul de Braşov încearcă să convingă Guvernul să pună situaţia de la Tractorul pe ordinea de zi a şedinţei de mâine.
Sindicaliştii aşteaptă acum răspunsul de la Bucureşti. Dacă salariile vor întârzia, ei sunt decişi să continue protestele. Muncitorii de la Tractorul au primit aprobarea autorităţilor să picheteze sediul prefecturii timp de o săptămână.
Citiți principiile noastre de moderare aici!