Sindicaliştii din învăţământ şi guvernanţii nu cad la pace. Executivul a propus, astăzi, profesorilor majorarea salariilor cu 18% în anul 2007. Liderii sindicatelor din educaţie susţin că oferta Guvernului este una mediocră.
Profesorii cer mărirea salariilor cu 30% în anul următor. La sfârşitul lunii septembrie, reprezentanţii Guvernului au propus o majorare de 16 %, dar sindicaliştii au refuzat. Executivul a revenit cu o nouă propunere. De la 1 ianuarie 2007 salariile profesorilor ar urma să se majoreze cu 7 %, iar din luna octombrie cu 11%. Sindicaliştii din învăţământ consideră oferta inacceptabilă.
Citiți principiile noastre de moderare aici!