tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
România
Ministrul Educației cere ca elevii din clasele terminale să revină la școală în efective complete. Ceilalți, conform scenariilor

Ministrul Educației cere ca elevii din clasele terminale să revină la școală în efective complete. Ceilalți, conform scenariilor

De T. Ex.
la 26 April 2021 16:57
3 Comentarii

Ministrul Educației cere ca elevii din clasele terminale să revină la școală în efective complete. Ceilalți, conform scenariilor

26 April 2021 16:57
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, cere ca elevii din clasele terminale să revină la cursuri în data de 10 mai, în efective complete. În ceea ce-i privește pe ceilalți școlari, aceștia vor reveni în bănci în 5 mai, conform scenariilor – verde, galben sau roșu, în funcție de rata de infectare.
Scris de T. Ex. - Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, cere ca elevii din clasele terminale să revină la cursuri în data de 10 mai, în efective complete. În ceea ce-i privește pe ceilalți școlari, aceștia vor reveni în bănci în 5 mai, conform scenariilor – verde, galben sau roșu, în funcție de rata de infectare.

Trimite articolul

X

„Elevii vor reveni la școală în data de 5 mai. Este vorba despre toți elevii, cu excepția celor din clasele terminale care vor reveni la școală în data de 10 mai. Elevii de clasa a VIII-a revin la școală în data de 10 mai și au cursuri până pe 11 iunie. Deci mai au doar o lună de cursuri. Această lună este foarte importantă pentru pregătirea lor, nu se justifică condiția de înjumătățire a efectivelor de elevi în clasele terminale, în condițiile în care cei de clasa a patra, de exemplu, pot veni cu efectivele complete. Am cerut eliminarea acestei condiții”, a declarat ministrul luni, la Palatul Parlamentului, citat de hotnews.ro.

Declarații asemănătoare au mai fost făcute și duminică seară, la Antena 3, cum că elevii din celelalte clase vor reveni la școală în baza scenariilor, în funcție de incidența infectărilor pe localități.

„Ceilalți elevi revin după scenariile anunțate. Mai exact: scenariul verde, la rata de infectare sub unu la mie, absolut toți elevii, inclusiv copiii de grădiniță, revin cu prezență fizică. Pentru scenariile galben și roșu, revin cu prezență fizică în data de 5 mai copiii din grădinițe, elevii din învățământul primar, inclusiv clasa pregătitoare și elevii claselor terminale. Deci peste rata de infectare unu la mie”, a spus Cîmpeanu.

Structura an școlar 2020-2021 modificată – semestrul al doilea:

„Semestrul al II-lea are 16 săptămâni de cursuri dispuse în perioada 8 februarie – 25 iunie 2021, astfel:

a) pentru clasa a VIII-a:

(ii) vacanţă – vineri, 2 aprilie 2021 – duminică, 11 aprilie 2021;
(iii) cursuri în sistem online – luni, 12 aprilie 2021 – joi, 29 aprilie 2021;
(iv) vacanţă – vineri, 30 aprilie 2021 – duminică, 9 mai 2021;
(v) cursuri – luni, 10 mai 2021 – vineri, 11 iunie 2021;

  1. b) pentru clasele a XII-a zi şi clasele a XIII-a seral şi frecvenţă redusă:

(ii) vacanţă – vineri, 2 aprilie 2021 – duminică, 11 aprilie 2021;
(iii) cursuri în sistem online – luni, 12 aprilie 2021 – joi, 29 aprilie 2021;
(iv) vacanţă – vineri, 30 aprilie 2021 – duminică, 9 mai 2021;
(v) cursuri – luni, 10 mai 2021 – vineri, 4 iunie 2021;

  1. c) pentru grupele de grădiniţă şi celelalte clase, cu excepţia celor prevăzute la lit. a) şi b):

(i) cursuri – luni, 8 februarie 2021 – joi, 1 aprilie 2021;
(ii) vacanţă – vineri, 2 aprilie 2021 – marţi, 4 mai 2021;
(iii) cursuri – miercuri, 5 mai 2021 – vineri, 25 iunie 2021.

Vacanţa de vară – sâmbătă, 26 iunie 2021 – data din septembrie 2021 la care încep cursurile anului şcolar 2021 – 2022.”

CALENDARUL de desfășurare a Evaluării naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a, în anul școlar 2020-2021:

  • 7 – 11 iunie 2021 – Înscrierea la evaluarea națională
  • 22 iunie 2021 – Limba și literatura română, probă scrisă
  • 24 iunie 2021 – Matematică, probă scrisă
  • 25 iunie 2021 – Limba și literatura maternă, probă scrisă
  • 29 iunie 2021 (până la ora 14:00) – Afișarea rezultatelor înaintea contestațiilor
  • 29 iunie 2021 (ora 16:00 – ora 19:00) – 30 iunie 2021 (ora 8:00 – ora 12:00) – Depunerea contestațiilor
  • 30 iunie – 4 iulie 2021 – Soluționarea contestațiilor
  • 4 iulie 2021 – Afișarea rezultatelor finale după soluționarea contestațiilor

CALENDARUL examenului de Bacalaureat 2021:

Sesiunea iunie – iulie 2021

  • 31 mai – 4 iunie 2021 – Înscrierea candidaților la prima sesiune de examen
  • 4 iunie 2021 – Încheierea cursurilor pentru clasa a XII-a/a XIII-a
  • 14-16 iunie 2021 – Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română -proba A
  • 16-17 iunie 2021 – Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă – proba B
  • 18-23 iunie 2021 – Evaluarea competențelor digitale – proba D
  • 23-25 iunie 2021 – Evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională – proba C
  • 28 iunie 2021 – Limba și literatura română – proba E.a) – proba scrisă
  • 29 iunie 2021 – Proba obligatorie a profilului – proba E.c) – proba scrisă
  • 30 iunie 2021 – Proba la alegere a profilului și specializării – proba E.d) – proba scrisă
  • 1 iulie 2021 – Limba și literatura maternă – proba E.b) – proba scrisă
  • 5 iulie 2021 – Afișarea rezultatelor la probele scrise până la ora 12,00) și depunerea contestațiilor în intervalul orar 12,00 – 18,00
  • 6 – 9 iulie 2021 – Rezolvarea contestațiilor
  • 9 iulie 2021 – Afișarea rezultatelor finale

Sesiunea august – septembrie 2021

  • 19 – 26 iulie 2021 – Înscrierea candidaților la a doua sesiune de examen, inclusiv a candidaților care au promovat examenele de corigențe
  • 16 august 2021 – Limba și literatura română – proba E.a) – proba scrisă
  • 17 august 2021 – Proba obligatorie a profilului – proba E.c) – proba scrisă
  • 18 august 2021 – Proba la alegere a profilului și specializării – proba E.d) – proba scrisă
  • 19 august 2021 – Limba și literatura maternă – proba E.b) – proba scrisă
  • 23-24 august 2021 – Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A
  • 25 august 2021 – Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă – proba B
  • 26 – 27 august 2021 – Evaluarea competențelor digitale – proba D
  • 30 – 31 august 2021 – Evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională – proba C
  • 31 august 2021 – Afișarea rezultatelor la probele scrise (până la ora 12,00) și depunerea contestațiilor (orele 12,00 – 18,00)
  • 1- 3 septembrie 2021 – Rezolvarea contestațiilor
  • 3 septembrie 2021 – Afișarea rezultatelor finale

Trimite articolul

X
Taguri:
an scolar ,
elevi la scoala ,
Sorin Cimpeanu
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. tibi says:
    April 26, 2021 at 5:23 pm

    te arde la cur, ministerule?

    Reply
  2. Cineva says:
    April 26, 2021 at 11:19 pm

    L-ati inclus si pe Covidut cand vorbiti de toti? Abia asteapta sa revina la scoala…
    In doua saptamani rezolva situatia neclara…

    Reply
  3. ministrelul says:
    April 27, 2021 at 10:45 am

    Ce se intampla cu copii care nu au examene anul asta? Astia nu conteaza? Stau acasa de 1 an…
    Vor avea si ei examene anul viitor. Pentru ei procesul de invatare nu este afectat? La fel si aspectul mental si social?
    Chiar nu se gandeste nimeni la acesti copii? Si la efectele negative ale acestor masuri luate pe genunchi de niste incompetenti?

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    UPDATE. Miros înțepător semnalat de elevi și părinți, la Moisil. Conducerea oferă clarificări prin interpuși, după zile de tăcere
    2
    Furt în miez de noapte la Timișoara: hoți de biciclete, prinși înainte să apuce să fugă
    3
    Consiliul Județean Timiș susține „Electroruga de Buzad”, un festival care aduce cultura contemporană în mediul rural
    4
    Tinerii care nu lucrează și nu urmează studii ar putea primi prime lunare de până la 1.250 lei pentru a intra pe piața muncii
    5
    DSP Timiș organizează o campanie pentru copiii care încă nu au vaccinul ROR
    6
    „România, gata, sunt unul de-ai tăi”! Fritz a luat interviul pentru cetățenie
    7
    Weekend animat în Iulius Town: atelier de paste, spectacol interactiv, reduceri și competiții sportive
    8
    Coji de banană pe jos, gume de mestecat pe sub scaune și stickere peste tot. Ce mai găsim prin autobuze și tramvaie în Timișoara
    9
    VIDEO. Alexandru Zaharia și Ștefania Guja câștigă etapa de la Timișoara a Cupei României la Bouldering
    10
    Copiii din vestul țării, fără acces la neurochirurgie specializată. Întâlnire la CCIA Timiș pentru soluții concrete

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    Consiliul Județean Timiș susține „Electroruga de Buzad”, un festival care aduce cultura contemporană în mediul rural

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Lucrările la noul liceu „Școală Verde” din Moșnița Nouă avansează rapid, la două luni de la debut

    Capitală Culturală

    Jazz și colinde în Mansarda Bastionului Maria Theresia. Concert de iarnă cu studenții UVT

    Lugoj

    Ciorile, ținute la distanță. Tehnologie de ultimă generație pentru un Lugoj mai curat

    Ştiri din Timiș

    Noi parcări pentru cartierul Calea Șagului. Garajele vechi vor fi demolate

    Ştiri din Timiș

    PROGRAM. Eroii Revoluției din Decembrie 1989, comemorați la Timișoara

    Ştiri din Timiș

    15 Decembrie 1989, ziua în care Timișoara a aprins scânteia Revoluției anticomuniste

    Mapamond

    Regizorul Rob Reiner și soția sa, găsiți morți în locuința lor din Los Angeles. Ar fi fost înjunghiați de fiul lor

    Utile

    Program modificat pentru relațiile cu publicul la Tribunalul Timiș, în perioada sărbătorilor de iarnă

    Cariere de Poveste

    FOTO. Chitaristul Horea Crișovan: „Colaborarea numărul unu a vieții mele este VanDerCris, trupa în care cânt și compun”
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici