tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
România
Călin Georgescu a fost surprins discutând cu Eugen Sechila, liderul mișcării neo-legionare din România

Călin Georgescu a fost surprins discutând cu Eugen Sechila, liderul mișcării neo-legionare din România

De Vlad Popa
la 4 December 2024 16:00 Reactualizat la: 4 December 2024 16:16
19 Comentarii

Călin Georgescu a fost surprins discutând cu Eugen Sechila, liderul mișcării neo-legionare din România

foto: captură Gândul
4 December 2024 16:00 Reactualizat la: 4 December 2024 16:16
Călin Georgescu a fost surprins înainte de emisiunea de la Tucă, când se sfătuia cu însoțitorul său, Eugen Sechila, lider al mișcării neo-legionare din România și cel care organizează tabere paramilitare legionare.
Scris de Vlad Popa - Călin Georgescu a fost surprins înainte de emisiunea de la Tucă, când se sfătuia cu însoțitorul său, Eugen Sechila, lider al mișcării neo-legionare din România și cel care organizează tabere paramilitare legionare.

Trimite articolul

X

Marți, 3 decembrie 2024, Călin Georgescu a fost prezent în studioul site-ului „Gândul” la o emisiune a lui Marius Tucă, potrivit HotNews.ro. În direct, candidatul la funcția de șef al statului român a negat că a făcut vreodată promovarea Mișcării Legionare sau vreunei mișcări extremiste. Cu toate acestea, el a venit însoțit de Eugen Sechila, lider al mișcării neo-legionare din România și cel care organizează tabere paramilitare legionare.

„Este fals, nu am nimic de a face cu așa ceva. Mai rămâne să mi se spună că am participat la uciderea lui Kennedy”, i-a răspuns Georgescu, zâmbind, realizatorului.

Întrebat de HotNews, Marius Tucă, gazda emisiunii, a explicat că nu a știut că cel care l-a însoțit pe Georgescu este Eugen Sechila și nu cunoaște cine este acesta: „Nu mi-a fost prezentat, nu s-a prezentat, nu a vorbit”. L-am sunat pe Sechila, care a spus: „Nu vorbesc cu voi”.

Călin Georgescu a închis subiectul legăturilor sale cu mișcările extremiste spunând că nu a promovat niciodată acțiuni de extremă sau idei fasciste. Și că nu a vorbit niciodată elogios despre legionari, afirmând că „sunt dovezi în acest sens. Punct”.

Călin Georgescu a fost întrebat despre cum comentează prezența alături de el a lui Eugen Sechila. Până la ora publicării articolului, Călin Georgescu nu a răspuns.

În realitate, există mai multe înregistrări, dintre care una realizată în 2020, care arată contrariul. El a fost invitat, în 2020, la emisiunea Elenei Puiu de la Fundația „Asociația Gogu Puiu și Haiducii Dobrogei”.

Călin Georgescu a spus la acea emisiune: „Iar Mișcarea Legionară, atunci cand se va scrie istoria adevărată, pentru că nu s-a scris încă istoria adevărată, dar se va scrie, ne va arăta că a fost cea mai puternică esență și expresie de sănătate și de voință proprie venită din poporul român. A fost unică, ea n-a fost nici o copie, făcută cu nimeni și de la nimeni”.

Imaginile de marți, cu Georgescu și Sechila, stând într-un birou înaintea emisiunii, în redacție, au fost difuzate chiar de către „Gândul”, când își promova live-ul care urma să înceapă. În aceeași încăpere era și realizatorul Marius Tucă. Secvențele au fost remarcate de Oana Marinescu, fost jurnalist și cea care în trecut a asigurat comunicarea pentru Festivalul George Enescu.

Cine este Eugen Sechila

Alături de Elena Puiu, Sechila este conducătorul „Asociației Gogu Puiu și Haiducii Dobrogei”. Asociația a fost interzisă în școlile din România, după ce autoritățile au avut probe ale propagandei legionare pe care o practicau Sechila și Puiu printre elevi.

Pe pagina de Facebook a asociației lui Sechila au fost publicate mai multe texte care îl omagiau pe Corneliu Zelea Codreanu: „Înainte de Corneliu Codreanu, România era o Sahara populată. Cei aflați între cer și pământ, n-aveau niciun conținut, decât așteptarea. Cineva trebuia să vină”.

Este exact retorica „celui chemat”, pe care o promovează în campania electorală Călin Georgescu. În seara de după câștigarea primului tur al prezidențialelor, Georgescu le-a vorbit românilor: „De aceea, dragii mei, vă mulțumesc încă o dată pentru chemarea la care ați răspuns pentru chemarea pe care v-am adresat-o la o lucrare noi toți și împreună cu Dumnezeu”.

Însoțitorul și sfătuitorul lui Georgescu la emisiune, Sechila folosește și el pe rețelele sociale ideea „celui chemat” și participă frecvent la acțiuni, mitinguri și manifestări ale cripto-legionarismului românesc. Primește felicitări în calitate de „camarad”, sintagmă folosită frecvent de legionari în perioada interbelică. Sechila se pozează și postează în online simboluri ale Mișcării Legionare și apare înarmat cu puști și pistoale. A fost militar în Legiunea Străină.

Trimite articolul

X
Taguri:
calin georgescu ,
Eugen Sechila ,
mișcarea neo-legionara
19 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. gogu says:
    December 4, 2024 at 4:41 pm

    bine, “tovarasilor” jurnalisti. in tara asta nu exista dreptul de libera asociere?

    Reply
    • taro says:
      December 4, 2024 at 6:52 pm

      Ia auzi, libertate de asociere. Sta Georgescu cu legionarul la o cafeluta si peste jumate de ora ne spune ca nu-i sustine si nu stie nimic.

      Reply
      • gogu says:
        December 4, 2024 at 8:52 pm

        da

        Reply
  2. cioco_banana says:
    December 4, 2024 at 4:59 pm

    un drogangiu cu un alt drogangiu scapati de la Gataia si Jebel :)))))

    Reply
  3. tion pana la desfiintare says:
    December 4, 2024 at 5:21 pm

    Chiar ne credeti cretini ? in fiecare publicatie tion mai scoateti cate un iepure din joben impotriva georgescului Nu o fi asa cretin sa se “lase surprins”.

    Reply
    • raspund doar cretinilor says:
      December 4, 2024 at 7:24 pm

      nu mai ai incredere nici in propriul vaz? stirea vine cu dovezi clare si tu nu vrei sa deschizi ochii deci da, esti cretin

      Reply
    • reinfiintam tion says:
      December 4, 2024 at 7:28 pm

      pai si nu esti?
      daca stirea iti pune poze in fata cu dovezi concrete si tu te faci ca nu vezi
      apai nu esti c*etin?

      Reply
    • Alin says:
      December 4, 2024 at 7:45 pm

      Oare?

      Reply
  4. Ciorapu says:
    December 4, 2024 at 5:51 pm

    Interesant este că in toată această aşa-zisă campanie, nu apare absolut nimic despre Lasconi.
    Oare de ce ?

    Reply
    • gogu says:
      December 4, 2024 at 7:06 pm

      chiar am cautat pe google “platforma lasconi”. “lasconi”. “lasconi presedinte”. nimic. ce ofera?

      Reply
    • degetul din ciorap says:
      December 4, 2024 at 7:27 pm

      femeia asta e in vizorul publicului cel putin din vara deci 7-8 luni, e informatie engros pe net si in publicatii despre ea, poti cauta linistit ca s-au scris de toate despre ea
      pe cealalta parte asta a iesit din joben peste noapte si in mai putin de 2 saptamani riscam sa iasa presedinte
      tu nu te-ai documenta cat mai mult in cazul asta tinand cont de limitarea de timp pe care o ai la dispozitie?
      sau comentacii tion au alergie la logica

      Reply
    • Alin says:
      December 4, 2024 at 7:45 pm

      Ai vreo poza cu Lasconi si Sechila? Poate de aia nu apare nimic despre ea.

      Reply
    • tepes says:
      December 4, 2024 at 7:52 pm

      pai despre ea se cam stie tot, a facut reclama la capace de wc, s-a certat cu fiica gay, a castigat Master Chef, a lucrat la Pro TV, doar nea Caisa asta iese din joben si devine presedinte

      Reply
  5. gsswh says:
    December 4, 2024 at 6:12 pm

    deci nu e rusofil, eu asta inteleg😂🤣😂🤪

    Reply
    • John says:
      December 4, 2024 at 8:34 pm

      Q.E.D.

      Reply
  6. Dan A. says:
    December 4, 2024 at 6:45 pm

    “Cine se aseamana, se aduna”. Punct.

    Reply
  7. Diva says:
    December 4, 2024 at 7:58 pm

    Gata a fost prins cu mata in sac

    Reply
  8. gogu says:
    December 4, 2024 at 8:55 pm

    ba, deci e cu rusii, sau e cu nazistii? care din ele?

    Reply
    • usristu sexomarxist says:
      December 4, 2024 at 10:51 pm

      cu reptilienii

      Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    Pace în Orientul Mijlociu, între Israel și Hamas
    2
    Visit Timiș reprezintă Banatul la târgul internațional de turism de la Rimini
    3
    Bombe din al Doilea Război Mondial descoperite în apropierea unei stații de autobuz
    4
    Primăria Lugoj cere respect în spațiul public online: „Dialogul civilizat este obligatoriu”
    5
    Focar de pestă porcină africană la Tomnatic
    6
    A început sezonul gripal. Medicii spun că vaccinarea este cea mai bună armă de apărare
    7
    Festivalul TAIFAS revine la Timișoara cu retrospectiva Radu Jude și premiere din cinematografia balcanică
    8
    Vărșăndan vs. Bolojan: Guvernul blochează cultura. Protest al Teatrului German din Timișoara împotriva OUG 52/2025
    9
    „Sub Vălul Siguranței”, instalație realizată de un artist macedonean alături de copii refugiați din Timișoara
    10
    Maria Corina Machado a câștigat Premiul Nobel pentru Pace, premiu râvnit de președintele american Trump

    Cele mai noi știri

    Eveniment

    UPDATE. Bărbat prăbușit în stația de tramvai de la Fabrica de Bere din Timișoara. Trecătorii au sunat la 112

    Lugoj

    Primăria Lugoj cere respect în spațiul public online: „Dialogul civilizat este obligatoriu”

    Eveniment

    Incendiu la o afumătoare din Mașloc, stins la timp de pompieri

    Eveniment

    Incendiu matinal la Șemlacu Mare. O cameră a fost cuprinsă de flăcări, iar pompierii au intervenit rapid

    Ştiri din Timiș

    Concordat vs. insolvență. Există prevenție și pentru companii?

    Agenda

    A apărut Almanahul Agenda 2026!

    Horoscop

    Lună Plină în Gemeni, în 5 decembrie

    Utile

    Lucrări ale SDM în Timișoara, astăzi, 5 decembrie

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 5 decembrie 2025, în Timișoara?

    România

    Nicușor Dan a trimis la reexaminare legea privind combaterea extremismului
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici