Fondurile sunt destinate Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România, care le va utiliza pentru lucrări de reparaţii capitale la infrastructura rutieră naţională, fiind vizate în special drumuri naţionale şi poduri.
Conform Rompres, pentru anul 2006 au fost propuse şi se află în diferite stadii de execuţie mai multe proiecte pentru reabilitarea şi modernizarea infrastructurii rutiere, însumând aproximativ 1.770 de kilometri. Printre acestea figurează fluidizarea traficului pe DN1, segmentele Petroşani-Baru-Haţeg-Simeria, Timişoara-Lugoj-Ilia, Deva-Oradea, Braşov-Sibiu, Craiova-Calafat, Adunaţii Copăceni-Giurgiului, Cernavodă-Basarabi-Constanţa şi Sadova-Gura Humorului-Suceava.
Citiți principiile noastre de moderare aici!