Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
România
2 milioane pentru copiii sub 2 ani

2 milioane pentru copiii sub 2 ani

la 30 November 2006 06:29
7 Comentarii
30 November 2006 06:29
BUCUREŞTI - Guvernul dă cu o mână şi ia cu cealaltă. Începând cu 1 ianuarie 2007, alocaţia pentru copiii sub 2 ani va fi de 2 milioane de lei vechi, indiferent dacă părinţii sunt angajaţi sau nu, dacă aceştia se califică sau nu pentru a primi indemnizaţia de creştere a copilului.
Scris de IM:ANTENA_3 - BUCUREŞTI - Guvernul dă cu o mână şi ia cu cealaltă. Începând cu 1 ianuarie 2007, alocaţia pentru copiii sub 2 ani va fi de 2 milioane de lei vechi, indiferent dacă părinţii sunt angajaţi sau nu, dacă aceştia se califică sau nu pentru a primi indemnizaţia de creştere a copilului.

Trimite articolul

X

Aceeaşi alocaţie o vor primi şi toţi copiii cu handicap mai mici de 3 ani. Iar alocaţiile pentru ceilaţi copii vor creşte doar odată cu nivelul inflaţiei. Afirmaţiile aparţin ministrului Muncii, Gheorghe Barbu.

Acesta a declarat într-o emisiune televizată că, anul viitor, mama sau tatăl care se vor califica pentru a primi indemnizaţie de creştere a copilului vor încasa doar câte 6 milioane de lei vechi lunar, faţă de 8 milioane cât primesc în prezent. Toate aceste măsuri sunt menite a încuraja natalitatea. În momentul de faţă, în România, se nasc 290.000 de copii pe an.

Trimite articolul

X
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Anonim says:
    November 30, 2006 at 9:36 am

    290000 din care 190 000
    de etnie RRoma, 50 000 in famiilii care nu ii pot intretine, Practic Avem 50000 care sint doriti sii familia poate sa ii sustina si acestea nu prea au nevoie de cele 2 mil care nu ajung pt scutece, si nu ii fac pt cele 6 mil pt doi ani doar ca sa nu munceasca.Sistemul nu merge nu fuctioneaza incurajeaza aparitia copiilor nedoriti,care ajung in final in case de copii si pe strazi.

    Reply
  2. Anonim says:
    November 30, 2006 at 11:49 am

    Ce pot sa va spun,guvernul crede ca a dat prea mult iar acuma taie,ei era de asteptat;de undeva trebuia sa scoata banii ptr. ceilalti. Nu am nimic impotriva celor care vor beneficia de acesti bani,dar sa nu taie de la cei care au avut 8 mil.Cei de la Guvern se contrazic pe ei insisi,una spunem apoi alta facem.Nu ma mir ca nr.natalitatii este tot mai mic. Daca ati avea copii mici acum, ati intelege. Bravo Domnilor de la Guvern!

    Reply
  3. Anonim says:
    November 30, 2006 at 11:58 am

    BRAVO, BRAVO, BRAVO !!!
    Din ce în ce mergem tot mai bine. Hai sa dăm la toţi cei care nu lucrează şi nici nu au lucrat în viaţa lor câte 2 milioane pentru copil, să vedeţi de spor va înregistra natalitatea… iar dupa doi ani o să-i vedem pe acesti copii cerşind la fiecare colţ. Astia sunt viitorul strălucit al ţării !

    Reply
  4. Anonim says:
    November 30, 2006 at 11:59 am

    Acum se da acum se ia si ne mai miram ca ne merge asa cum ne merge.
    Domnilor de la guvern hotaritiva odata si bine nu dormiti.
    Cu asa “alesi” intram in UE ?

    Reply
  5. Anonim says:
    November 30, 2006 at 2:40 pm

    Eu am doi copii si nu am primit indemnizatie pentru nici unul asa ca nu vreau sa zic ceva rau despre cei ce primesc, la mine asa s-a nimerit dar m-i se pare putina alocatia de stat, aici ar trebui sa se lucreze si sa o creasca deoarece din 24 lei nu poti sa cumperi nimic.Ei zic ca dau o indemnizatie mare dar dupa cei doi ani cu ce cresti copii cand salariile sunt asa de mici ca nu-ti ajunge sa platesti cheltuielile obligatorii unde mai pui mancarea,gradinita,scoala
    si altele ce ar trebui cresterii unui copil sanatos.Nu trebuie incurajate familiile de rromi deoarece si asa fac multi copii(vezi maternitatile pline de ei unde stau cu toata familia de la cel mic pana la cel mai mare)lor ar tebui sa li se impuna conditii stricte deoarece nu contribuie cu nimic la stat.

    Reply
  6. Anonim says:
    November 30, 2006 at 5:05 pm

    mi se pare normal sa se incurajeze natalitatea, dar nu mi se pare normal sa ia bani si acei parinti care nu au muncit niciodata.Eu de exemplu nu am luat indemnizatia pt ca am fost angajata pe perioada determinata, ceea ce nu este corect…

    Reply
  7. Anonim says:
    November 30, 2006 at 8:10 pm

    Domnilor din parlament, in cativa ani Romania se va scrie cu 2 de R.
    O sa ajungem o natie de tigani care nu muncesc si asteapta ajutor de la stat. Acest ajutor ar trebui sa fie diferentiat in functie de contributia fiecaruia in decursul timpului la asigurari.

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    Sprijin emoțional prin artă. Printr-un proiect al Primăriei Timișoara, muzica ajunge în saloanele spitalelor
    2
    Jocuri, ateliere și „Parada prietenilor necuvântători”. Ziua Copilului, sărbătorită în Parcul Carmen Sylva din Timișoara
    3
    ANPC vrea o nouă meserie în România: „Livrator de hrană”. Ocupația ar putea fi recunoscută oficial
    4
    Screeningul neonatal poate depista precoce fibroza chistică, încă subdiagnosticată în România
    5
    Două PUZ-uri din Plopi, de la limita Timișoarei cu Moșnița, motiv de dispută între primărie și CJT
    6
    O fetiță a căzut cu trotineta electrică aproape de Parcul Clăbucet din Timișoara
    7
    Primăria Timișoara scoate din nou la licitație șase spații comerciale
    8
    Contrabanda cu țigări l-a costat scump pe un bărbat din Sânandrei
    9
    Primul tronson al autostrăzii Unirii, finanțat prin SAFE. Sorin Șipoș: „SAFE nu înseamnă doar investiții în înzestrarea Armatei”
    10
    Mișcare și artă pentru seniori la Timișoara. Kinetoterapie gratuită urmată de vizite la expoziții în Bastion 1

    Cele mai noi știri

    România

    Nicușor Dan vede conturată varianta unui guvern minoritar. Mesajul președintelui

    Eveniment

    UPDATE. Doi bărbați au fost răniți după ce au ieșit cu mașina de pe drum, între Iohanisfeld și Foeni

    Mapamond

    Vaticanul respinge cererea de a permite femeilor și laicilor să țină predici în timpul liturghiei

    România

    UPDATE. PNL discută acum excluderea taberei Veștea. Mai mulți lideri liberali ar putea fi dați afară din partid

    Mapamond

    Parlamentul European susține euro digital. Când ar putea fi lansată noua monedă electronică

    Ştiri din Timiș

    ANPC vrea o nouă meserie în România: „Livrator de hrană”. Ocupația ar putea fi recunoscută oficial

    Ştiri din Timiș

    O nouă sală multifuncțională la CNB. Se pregătește o investiție de 5 milioane de euro

    Ştiri din Timiș

    Două oferte depuse pentru bicicletele pe care Consiliul Județean Timiș nu a reușit să le cumpere la prima licitație

    Eveniment

    UPDATE. Cod portocaliu de furtuni în Timiș: vijelii și grindină de până la 3 cm

    Ştiri din Timiș

    Psihodrom aduce arta digitală și muzica electronică la Ziua Timișoarei. Trei zile de experiențe audiovizuale în Parcul Civic
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici