Balint debutează oficial, sâmbătă, de
la orele 18, din postură de antrenor al
Timişoarei. Aşteptările sunt mari, dar
tehnicianul bănăţenilor crede că echipa
sa este pregătită pentru a se lupta pe două
fronturi. De cealaltă parte, piteştenii vin
să producă surpriza.
Căpitanul statului Togo, Dare Nimbombe a ajuns
marţi la Timişoara şi a semnat un contract
valabil pe 3 ani. Fundaşul central al celor de la
Otopeni a venit la „Poli” pentru a
întări „golul” din defensiva echipa
lui Balint.
Fundaşul Cosmin Contra a declarat, luni, pe Aeroportul
Internaţional Traian Vuia, din Timişoara, că
în cazul în care FC Timişoara nu îi
va face o ofertă, va alege, din vară, să se
transfere la Dinamo.
Un sistem de monitorizare a partidelor, care ar urma
să ofere date statistice tehnicienilor, a fost
prezentat, luni, la întâlnirea
profesională a antrenorilor principali din primele
două ligi şi a posesorilor licenţei Pro.
Ultimul test al timişorenilor nu a fost concludent.
Deşi a rulat tot efectivul apt, Gabi Balint nu a
găsit cheia câştigării unui meci
împotriva jucătorilor refuzaţi de
Timişoara.
Obişnuiţi cu temperaturi de 17 grade în
Turcia şi chiar cu 20 în Spania, poliştii
au făcut cunoştiinţă pentru prima
dată în ultimul timp şi cu zăpada.
Echipa timişoreană şi-a reluat
pregătirile pe teren propriu, şi s-au antrenat la
sală, dar şi în zapadă. Dacă la
antrenament a fost o stare de bună dispoziţie,
cel mai îngrijorat este Gabi Balint. Tehnicianul nu
îşi doreşte ca Liga I să se joace pe
troiene.
Aşa cum anunţasem deja, secundul Vali Velcea a
fost „uns” principal la echipa a doua, Poli II,
în timp ce Iosif Rotariu, coleg cu Balint la
mondialul din 1990 a ajuns pe banca tehnică a echipei
mari, în locul înlocuitorului său.
Deşi mai mult a pierdut decât a
câştigat în cantonamentul din Spania,
antrenorul Timişoarei este mulţumit. Gabi Balint
spune că a avut de învăţat din acest
turneu de pregătire, pentru că au înfruntat
echipe puternice şi şi-a putut da seama de
greşelile pe care le fac jucătorii săi.
Pregătirea centralizată de la Marbella nu s-a
terminat prea bine pentru Gabi Balint şi elevii
săi. FC Timişoara a terminat la egalitate cu
Spartak Moscova, deşi au condus până pe
final (1-1), iar duminică,
„alb-violeţii” au fost învinşi
în ultima zi a cantonamentului iberic de Brondby
Copenhaga (0-2).
Ştiri din Timiș
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a inițiat demersuri pentru introducerea ocupației de „livrator de hrană” în Clasificarea Ocupațiilor din România (COR), considerând că această activitate trebuie diferențiată de cea de curier și reglementată prin norme specifice.
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara pregătește construirea unei noi săli multifuncționale la Colegiul Național Bănățean, destinată celor aproape 2.500 de elevi. Investiția, estimată la 24 de milioane de lei, fără TVA, va include sală de sport, vestiare, spații medicale și pentru evenimente.
Ştiri din Timiș
Două firme au depus oferte în cadrul licitației relansate de Consiliul Județean Timiș pentru achiziția de biciclete clasice, biciclete electrice și o bicicletă electrică cargo, investiție inclusă într-un proiect european destinat dezvoltării mobilității sustenabile și promovării ciclismului în Banat.
Eveniment
Un cod portocaliu de vreme severă a fost emis marți de Administrația Națională de Meteorologie pentru județul Timiș, unde între orele 16:15 și 17:00 sunt așteptate ploi torențiale, vijelii și grindină de dimensiuni medii. Fenomenele vor afecta mai multe localități din județ, avertizează meteorologii. UPDATE. Timișoara, sub alertă de vreme severă. Mesaj RO-Alert transmis populației
Ştiri din Timiș
Psihodrom se alătură programului „Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration 2026” și pregătește, între 31 iulie și 2 august, un weekend dedicat muzicii electronice, artei digitale și experimentelor audiovizuale.
1
România
USR își menține opoziția față de o coaliție cu PSD și anunță că nu va vota un guvern din care social-democrații fac parte. După consultările de la Cotroceni, Dominic Fritz a declarat că partidul este dispus să intre într-un executiv minoritar alături de PNL și UDMR, dar nu îi este frică nici de alegeri anticipate.
Ştiri din Timiș
Timișoara se pregătește să devină, din nou, punctul de întâlnire al tradițiilor și culturilor din întreaga lume. Între 1 și 5 iulie, Casa de Cultură a Municipiului Timișoara organizează cea de-a 35-a ediție a Festivalului Inimilor, cel mai mare festival internațional de folclor din România și unul dintre cele mai importante evenimente de profil din Europa.
Eveniment
Peste 200 de amenzi au fost aplicate în doar patru ore pe DN 6, în urma unei acțiuni a polițiștilor rutieri din Timiș. Controalele s-au soldat și cu câteva permise reținute, cele mai multe pentru viteză.