Noua ediţie de campionat se anunţă la fel de
echilibrată ca şi cea încheiată
în luna iunie. Şeful echipei FC Timişoara,
Marian Iancu, crede că pentru al treilea an la
rând, titlul va fi o afacere al echipelor din afara
Bucureştiului.
Cum contractele gemenilor Arman şi Artiom Karamyan se
apropie de scadenţă, cei doi internaţionali
au declarat că vor să rămână
şi pe mai departe la clubul bănăţean.
Adus cu destule surle şi trâmbiţe din
Suedia, nigerianul Kevin Amuneke nu a impresionat la
„Poli”. Dimpotrivă, chiar...
Alergări prin pădure, exerciţii solicitante,
acumulări peste acumulări, bazin, dar şi
porţii de pregătire cu mingea. Acesta sunt
ingredientele din meniul poliştilor din primul
cantonament al verii.
Poliştii nu au o preferinţă anume pentru
adversarul din turul III preliminar al Ligii Campionilor,
dar îşi doresc un partener de competiţie
accesibil, şi asta pentru a merge mai departe.
Patronul echipei FC Timişoara, Marian Iancu, a declarat joi că fotbalul românesc va avea de suferit din cauza promovării unor arbitri fără valoare.
Marian Iancu a ajuns la un acord cu oficialii lui Poli
Iaşi pentru trecerea a patru fotbalişti din lotul
bănăţenilor, deocamdată sub formă
de împrumut. Este vorba despre Florin Sandu, Cristi
Scutaru, Sebastian Cojocnean şi Adrian Poparadu.
Deşi erau în atenţia clubului, Cosmin Contra şi Paul Codrea nu vor fi ofertaţi de „Poli”.
Circa 50 de persoane din 10 ţari, care nici măcar nu se cunosc personal, dar s-au întâlnit pe calea internetului au pus la cale o strategie, pentru a trage un semn de alarmă. Justiceforpoli, acestea este mesajul unor tineri care susţin cum pot ei de mult fenomenul numit Poli Timişoara. Video Youtube 1 | Video You Tube 2
Preşedintele Consiliului Director al FC Timişoara, Gheorghe Chivorchian, a anunţat, miercuri, că jucătorii Mircea Axente şi Arthur Pătraş vor fi împrumutaţi până vara viitoare la formaţia Oţelul Galaţi.
Capitală Culturală
Ziua Timișoarei își completează programul ediției 2026 cu un nou val de artiști care vor urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu, într-un eveniment construit în jurul temei „Diversitate”.
1
Capitală Culturală
Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă premiera spectacolului „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu. Adaptarea scenică de Bo Hr. Hansen urmează scenariul filmului omonim de Thomas Vinterberg din 1998 și reunește, alături de actorii maghiari, numeroși colaboratori din scena culturală locală, cu intervenții muzicale, de dans, de acrobație, de drag art, de iluzionism.
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara a reluat demolările pe strada Lacului, vizând construcții ridicate ilegal pe domeniul public de firma Casa Matteo, asociată cu un cunoscut membru PSD. Municipalitatea acuză presiuni și intimidări, iar costurile desființării vor fi suportate de societățile implicate.
13
Capitală Culturală
Sub conducerea muzicală a dirijorului Gabriel Bebeșelea, concertul de închidere a stagiunii 2025/2026 la Filarmonica Banatul propune audienței Messa per Rossini, lucrare compusă cu peste un veac și jumătate și niciodată interpretată pe o scenă de concert din România. Soliști vor fi soprana Sara Duchovnay, mezzosoprana Lilia Istratii, tenorul John Irvin, baritonul Sergiu Garabajii și basul Alin Anca.
Ştiri din Timiș
În cele trei zile de Flight Festival 2026, peste 90.000 de spectatori au trecut pragul festivalului, transformând Muzeul Satului Bănățean. Evenimentul s-a încheiat duminică cu mulțimea care a dansat în ploaie.
Capitală Culturală
Irina Rimes, Satoshi și Dora Gaitanovici se alătură programului muzical al ediției 2026 a evenimentului „Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration”, completând lista artiștilor care vor urca pe scena principală de pe Bulevardul I.C. Brătianu.
5
Ştiri din Timiș
Lucrările de modernizare a căii ferate Lugoj – Timișoara Est au ajuns la un stadiu de 74,35%, profitând de suspendarea temporară a traficului feroviar. Pe segmentul de aproape 54 km, circa 10 km de linie modernizată sunt deja în circulație.
5
Ştiri din Timiș
În contextul temperaturilor ridicate prognozate pentru această perioadă, Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Timiș le reamintește angajatorilor că au obligația legală de a lua măsuri pentru protejarea salariaților care lucrează în condiții de caniculă.