E mare, e impunător, dotat, e VW, un succes clar! Pe site-urile de specialitate au apărut deja o serie de poze „spion” cu noul model, încadrat în clasa medie a pick-up-urilor. Este clar pentru toată lumea că noul model vizează în special piaţa americană, unde acest tip de vehicule cu minibenă în spate se vând ca pita caldă. Dar, cu siguranţă că nici în Europa, maşina nu se va dovedi un insucces. Noul pick-up face parte din planul Volkswagen de a depăşi Toyota ca număr de unităţi vândute până în 2015, concurentul direct fiind chiar Toyota Hilux. Modelul germanilor se va comercializa în numeroase variante de carosare, cu ampatament scurt sau lung, single sau double-cab, cu sarcină utilă variabilă, cu două uşi sau patru uşi. Producţia pentru Robust se va realiza în Germania, şi în Argentina. De pe lista motorizărilor nu vor lipis propulsoarele pe motorină iar tracţiunea va fi integrală şi 2 X 4. Cum americanii sunt clienţii vizaţi în principal, caroseria va „îmbrăca” cerinţele acestora, va fi ceva mai pătrăţoasă. În cazul tracţiunii pe o singură punte, cel mai probabil maşina va trage cu puntea spate. Robust pick-up se va vinde cu caroserii în 2 şi 4 uşi, cu 2 sau 5 locuri. Dacă totul merge bine, Volkswagen Robust îşi va face apariţia pe piaţă în 2009 dar se va comercializa începând cu 2010.
Volkswagen va lansa un pick-up sub numele de Robust
Reactualizat la:
După ce n-au stat liniştiţi şi s-au apucat de SUV-uri, nemţii de la Volkswagen iar au gânduri „mari”. De această datsă se speră ca succesul Touaregului va fi urmat de Robust, un pick-up de toată frumuseţea. <DIA width="950" height="630" alt="Robust 02.09.2008"><A onclick="return open_window( http://media.tion.ro/bildserie/tion/Robust_02_09_2008/index.shtml , SERIE ,950,630)" href="about:blank"><IMG height="10" alt="Robust 02.09.2008" src="http://www.tion.ro/bilder/icons/kamera.gif" width="13" border="0" /></A></DIA>
Citiți principiile noastre de moderare aici!