Potrivit poliției israeliene, atacatorul este un „israelian druz din Shfaram (un oraș cu populație arabă și druză în nordul Israelului), care a petrecut mai multe luni în străinătate și s-a întors săptămâna trecută”.
Este primul atentat soldat cu morți de la începutul armistițiului semnat de Israel cu mișcarea islamistă palestiniană Hamas, la 19 ianuarie, în urma Războiului din Fâșia Gaza.
El survine într-un context în care continuarea încetării focului pare incertă la finalul primei etape a acesteia. Faptul că poliția vorbește despre un „atentat terorist” sugerează că atacul este legat de conflictul israeliano-palestinian.
Medicii au confirmat decesul unui bărbat de 70 de ani și îngrijeau patru răniți – „trei în stare gravă” (un bărbat și o femeie de aproximativ 30 de ani și un adolescent de 15 ani) și o femeie de 70 de ani, „într-o stare moderată”.
⚡️Hebrew sources: At a mall in Haifa, a Palestinian carried out a stabbing attack, injuring 4 Israelis, from serious to moderate injuries. He then shot 2 (in critical condition) and killed one before his death
There are still updates coming in regarding the number of casualties https://t.co/b8AYiQE1ky pic.twitter.com/rDptt5XY3g
— Warfare Analysis (@warfareanalysis) March 3, 2025
Haifa, un oraș cu populație mixtă israeliano-arabă, este cea mai mare aglomerație urbană din nordul Israelului.
Atacul survine în contextul unor negocieri indirecte între Israel și Hamas pentru continuarea încetării focului, după 15 luni de război în Fâșia Gaza, negocieri care par să fie în impas.
Duminică, Israelul a blocat intrarea ajutorului umanitar în Fâșia Gaza – până la noi ordine – din cauza dezacordurilor cu mișcarea islamistă asupra modului de continuare a încetării focului.
Citiți principiile noastre de moderare aici!