Mark Nicholson, în vârsă de 21 de ani,
care lucrează la secţia de urgenţe a
spitalului Airedale din Skipton, va pleca spre
România luna viitoare cu ambulanţa
second-hand cumpărată cu 500 de lire (582
euro). “Ambulanţa, care are aproape 250.000 de
kilometri la bord şi provine din Birmingham, va
avea o nouă viaţă în cea mai
săracă ţară din Europa“, scrie
ziarul englez The Craven Herald.
Nicholson va fi însoţit de Louise
Gabrielli, din Keighley, o
tânără de 18 ani care vrea să
devină paramedic, şi de Samantha
Taylor, de 24 de ani, din Bradford, care
lucrează la Infirmeria generală din
Leeds.
Cei trei şi-au propus ca, înainte să
parcurgă lungul drum de aproape 5.000 de kilometri
până în România, să
organizeze o strângere de fonduri în acest
sens. Pentru călătoria lor, estimează
că ar avea nevoie de 3.500 de lire sterline (4.072
euro). Evenimentul de strângere de fonduri va
avea loc vineri, 17 iulie.
Cei trei estimează că drumul până
în România va dura între 12 şi
14 zile. Data la care şi-au propus să
ajungă la Oradea este 17 august. “O să
fie o călătorie pe cinste. Vom trece prin
Paris, Roma, Munchen, Praga şi apoi România.
Vrem să fie şi ca un fel de
vacanţă“, spun cei trei.
În Oradea sunt aşteptaţi de
organizaţia caritabilă Jubilee Outreach
Yorkshire (JOY) care va preda ambulanţa unui
lucrător medical din Oradea. Ziarul britanic
remarcă faptul că în acest oraş
din România există numai 20 de
ambulanţe.
sursa: realitatea.net
Citiți principiile noastre de moderare aici!