Anterior, în cursul zilei de duminică, grupul rus Gazprom anunţase că nu a primit versiunea acordului semnată de Kiev referitoare la crearea mecanismului misiunii de supraveghere şi, prin urmare, începutul activităţii observatorilor însărcinaţi cu monitorizarea tranzitului gazului va fi întârziat. Executivul european contestă această versiune. “Părţile care au semnat ieri termenii de referinţă” privind modalităţile de mobilizare a “misiunii de supraveghere au primit copii semnate ale acordului”, a afirmat Comisia Europeană într-un comunicat. “Comisia apreciază că toate condiţiile fixate de cele două părţi (rusă şi ucraineană) au fost îndeplinite şi că nu există nici un motiv de a întârzia şi mai mult reluarea furnizării gazelor”, subliniază comunicatul CE.
Sursa: Mediafax
Citiți principiile noastre de moderare aici!