Una dintre problemele ridicate de aleşi în plenul Consiliului Local Timişoara de marţi s-a referit la fumat. Mai exact, la faptul că în staţiile mijloacelor de transport în comun se fumează, iar călătorii nu prea au unde să arunce chiştoacele, aşa că multe ajung... pe jos. Un consilier local a cerut să fie montate scrumiere în staţiile RATT.
A început sezonul mărţişoarelor. Sâmbătă, bărbaţii vor fi cei care vor oferi doamnelor simbolul primăverii. Până atunci, însă, e mult de căutat printre mărţişoarele care au apărut acum peste tot în Timişoara...
Inconștiență maximă pentru un tânăr de 24 de ani din Drobeta Turnu Severin. El s-a urcat drogat la volan și a provocat un accident de circulație, pe Calea Aradului din Timișoara.
Un caz mai puţin obişnuit a intervenit la Timişoara. Părinţii unui copil de 4 ani din orașul de pe Bega vor să-şi înscrie odrasla direct în clasa pregătitoare, deşi micuţul mai are timp, încă e la vremea somnului de după-masă şi a biberonului.
Primăria Timişoara experimentează. Va instala o staţie de filtrare a aerului în urbea de pe Bega, iar dacă aceasta va da rezultate, se va trece şi la achiziţionarea altora, în punctele cele mai poluate ale oraşului.
Geamuri jegoase sau sparte, miros de urină, pereţi scorojiţi, o clădire ajunsă în ultimul hal de degradare – aşa arată Gara de Nord din Timişoara. Dacă la Ministerul Transporturilor nu se mişcă nimic în această privinţă, primarul Nicolae Robu s-a gândit să-i scoată măcar din amorţeală pe cei din teritoriu. A luat o armată de poliţişti locali şi s-a dus luni în control la gară. În primă fază controalele se vor lăsa cu somaţii... pentru spălarea geamurilor și alte lucruri. Şi, dacă pute a urină în pasajul din gară, putem sta liniştiţi: directorul Regionalei CFR Timişoara, Mircea Benec, dă asigurări că... n-a urinat el!
Pedeapsă cruntă pentru un polițist de 32 de ani care riscă să rămână paralizat după ce a avut curajul să cerceteze penal doi infractori. Omul legii a fost atacat in trafic de suspecții care l-au forțat să iasă cu mașina în decor și au fugit de la fața locului. Polițistul le întocmise celor doi mai multe dosare penale pentru furt, loviri și alte violențe dar și pentru conducere fără permis.
Nu trebuie să mergi mult ca să dai de gunoi şi de nepăsare. Trebuie doar „să scoţi nasul afară din casă” şi imediat vezi ceva aruncat la întâmplare şi observi cu stupoare că acel obiect îşi avea locul la coşul de gunoi, nu pe caldarâm sau în iarbă. La Giroc, localitatea unde mulţi timişoreni şi-au făcut case, gunoiul „pluteşte” pe câmp...
Accident spectaculos de circulație, duminică dimineață, pe Calea Buziașului din Timișoara. Un șofer de 20 de ani a lovit din spate un autoturism, iar mașina pe care o conducea a ricoșat peste scuar și s-a oprit pe liniile de tramvai. Tânărul se afla în stare avansată de ebrietate, spun polițiștii.
Accident grav de circulație, duminică dimineață, pe drumul care leagă Timișoara de Lugoj. Trei persoane au ajuns la spital după ce mașina în care se aflau a fost lovită în plin de remorca unui autotren.
Capitală Culturală
Muzeul Apei din Timișoara găzduiește, sâmbătă, 27 iunie, de la ora 12:00, vernisajul expoziției colective „Danube Revisited”, un eveniment dedicat artei contemporane și reflecției asupra unuia dintre cele mai importante simboluri europene – fluviul Dunărea.
România
Temperaturile ridicate favorizează alterarea rapidă a alimentelor, iar riscul de toxiinfecții alimentare crește semnificativ în această perioadă. Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) le recomandă românilor să fie atenți atât la locul din care cumpără produsele, cât și la modul în care le transportă, le păstrează și le prepară.
Ştiri din Timiș
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis noi atenționări Cod galben de vreme călduroasă, precum și o alertă Cod portocaliu de caniculă pentru 11 județe, valabile joi și vineri.
Turism
Pentru cei care își doresc o escapadă în natură fără eforturi mari, Cheile Șușarei și Cascada Șușara din județul Caraș-Severin reprezintă una dintre cele mai accesibile și spectaculoase destinații din vestul țării.
Ştiri sportive
Surprize și confirmări în ultima etapă a grupelor de la Cupa Mondială 2026. Africa de Sud s-a calificat în premieră în fazele eliminatorii, Brazilia și Mexicul au câștigat grupele, iar Bosnia este aproape de șaisprezecimi.
Sănătate
Inteligența artificială și digitalizarea au fost temele principale ale unui simpozion organizat miercuri, 24 iunie, la Spitalul Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” din Timișoara. Printre punctele discuției s-au regăsit schimbările deja implementate în secția de ATI și în blocul operator, unde medicii s-au arătat mulțumiți de rezultatele obținute până acum.
Mapamond
Autoritățile franceze au confirmat primul caz de Ebola înregistrat pe teritoriul țării, fiind vorba despre un medic care s-a întors recent dintr-o misiune umanitară desfășurată în Republica Democrată Congo (RDC), unde se află în desfășurare unul dintre cele mai grave focare ale bolii din ultimii ani.
2
Ştiri din Timiș
ADVERTORIAL. Între 25 și 27 iunie, BYD Autoglobus Timișoara organizează evenimentul oficial de lansare al noului DOLPHIN G DM-i - noul hatchback care îmbină plăcerea condusului electric cu libertatea de a merge mai departe, fără compromisuri.