Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Eveniment
VIDEO. Sala de jocuri de noroc din Sânnicolau Mare, în continuare populară printre elevi. Chiar și după controlul polițiștilor

VIDEO. Sala de jocuri de noroc din Sânnicolau Mare, în continuare populară printre elevi. Chiar și după controlul polițiștilor

De Raoul Jurchela
la 22 March 2022 12:14 Reactualizat la: 22 March 2022 16:54
13 Comentarii

VIDEO. Sala de jocuri de noroc din Sânnicolau Mare, în continuare populară printre elevi. Chiar și după controlul polițiștilor

foto: cititor Tion
22 March 2022 12:14 Reactualizat la: 22 March 2022 16:54
Sala de jocuri de noroc în care au fost filmați mai mulți copii, la păcănele, este foarte populară în rândul minorilor. Polițiștii au mers luni să facă verificări, dar marți dimineață, în jurul orei 8, localul era din nou luat cu asalt de minori. Cei mici au fost primiți înăuntru, iar totul a fost filmat de unul dintre cititorii Tion. UPDATE. Poziția Inspectoratului Școlar Timiș
Scris de Raoul Jurchela - Sala de jocuri de noroc în care au fost filmați mai mulți copii, la păcănele, este foarte populară în rândul minorilor. Polițiștii au mers luni să facă verificări, dar marți dimineață, în jurul orei 8, localul era din nou luat cu asalt de minori. Cei mici au fost primiți înăuntru, iar totul a fost filmat de unul dintre cititorii Tion. UPDATE. Poziția Inspectoratului Școlar Timiș

Trimite articolul

X

Polițiștii din Sânnicolau Mare au mers în control luni, 21 martie, la sala de jocuri de noroc în care au fost filmați copii care „joacă la aparate”. Oamenii legii s-au sesizat după ce Tion a publicat materialul în care era prezentată situația și au vizionat imaginile de pe camerele de supraveghere din local. Au decis apoi să sesizeze Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc, autoritate abilitată să aplice sancțiuni în acest domeniu.

Marți dimineață însă, în jurul orei 8, sala de jocuri de noroc a fost din nou locul de întâlnire al minorilor. Copiii, care la ora respectivă ar fi trebuit să fie la școală, s-au înghesuit să intre în local, iar totul a fost filmat de unul dintre cititorii Tion, care ne-a trimis ulterior imaginile pe adresa redacției. În imagini poate fi observat un grup format din peste 10 minori care așteaptă deschiderea localului pentru a putea intra. Copii sunt lăsați să intre deși acest lucru nu este permis. Mai mult decât atât, ei ar fi trebuit să fie prezenți la cursuri.

Imaginile ne-au fost transmise de către un cititor Tion, căruia îi mulțumim pe această cale. Dacă și tu ai surprins imagini care pot deveni o știre, le poți trimite pe pagina noastră de Facebook sau pe adresa redactie@tion.ro.

UPDATE. Poziția Inspectoratului Școlar Timiș

În urma primei sesizări, de luni, privind elevii filmați că joacă la păcănele, conducerea Inspectoratului Școlar Timiș a explicat pentru Tion că elevii au fost surprinși în afara orelor de curs, însă părinții au fost anunțați, iar elevii ar putea face consiliere școlară.

„Incidentul de la Sânnicolau Mare, cu elevii filmați desfășurând activități nedemne de această calitate, s-a petrecut după ora 15, în afara orelor de curs, iar unitățile de învățământ gimnazial de unde provin elevii s-au autosesizat, au contactat părinții, solicitând acord pentru consilierea școlară a acestora”, a declarat pentru Tion Aura Danielescu, inspectorul școlar general al județului.

Faptele s-au repetat și marți de dimineața, elevii, mai mulți de data aceasta, mergând în localul cu jocurile de noroc chiar în timpul primei ore de curs. Urmează intervenția biroului de siguranță școlară.

„ În cazul faptelor de marți dimineața am solicitat școlilor sa facă o informare poliției din Sânnicolau Mare și biroului de siguranța școlară”, mai transmite Aura Danielescu.

Trimite articolul

X
Taguri:
copii la pacanele
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. alfa says:
    March 22, 2022 at 1:05 pm

    foarte interesante stirile astea, mai vrem

    Reply
  2. romaniaeducata says:
    March 22, 2022 at 1:23 pm

    Verificati daca au fost pusi absenti in catalog in perioada respectiva.
    Acolo se serveste si alcool si tigari.
    Luate inregistrarile de la camerele de supraveghere din local , verificat in toata perioada cit exista imagini stocate.
    Asta doar daca organele isi indeplinesc fisa postului.
    Organele actioneaza doar daca ii trage cineva de mineca din proprie initiativa,zero.

    Reply
  3. z says:
    March 22, 2022 at 3:00 pm

    masini parcate pe trotuare si peste nu exista. santiere mizerabile nu exista. politistii astia chiar au rezolvat toate problemele in oraselul ala, e fantastic, nu?

    Reply
  4. Harvard MBA says:
    March 22, 2022 at 3:31 pm

    Lasati copiii in pace, si eu am fost la pacanele si am chiulit cu gramada si nu sa intimplat nimica…cine vrea sa se faca derbedeu nu are decit…
    Consiliere hahahaha

    Reply
    • Garda says:
      March 22, 2022 at 4:23 pm

      Harvard, la cum scrii, se vede. Hahaha

      Reply
    • George says:
      March 22, 2022 at 4:24 pm

      Se vede ca ai chiulit, mai ales de la orele de limba romana…

      Reply
    • ValiX says:
      March 22, 2022 at 5:29 pm

      Se vede ca ai fost la pacanale.
      Se vede ca nu-ti place limba romana, dar totul e bine atata timp cat te intelegi cu bidineaua, canciocul si cu sacul de ciment…

      Reply
      • Parinte says:
        March 23, 2022 at 8:36 am

        Si DOMNULE SEF!
        Cine iti face tie CASA? ARHITECTUL? El iti pune si gresia si faianta? sau aia o “Pui” Tu?
        daca te vad la Biserica inseamna ca esti Religios? Fara de Pacat?..ai pupat sutana popii si gata!.. Paradisul este al tau?
        si ce?.. joaca la pacanele?!.. da..este ceva ce trebuie discutat, tratat..dar crezi ca parintii sunt Sfinti?..
        Preferi sa ii vezi pe centura? sa Cerseasca..sa sparga/fure?..sau STAI!.. alea nu se vad..
        lasa frate..unul bea o cafea..unul mai cu bani ( fiu”tu) ca este SEF.. joaca la pacanele..
        dupa vine acasa..si iti spune..
        Mai imi dai niste bani..sa imi iau ceva de mancare de la “Mac.. ca
        Sandwich de acasa.. e considerat sarac..si..
        TU NU STII SA faci.. esti Sef!

        Reply
        • ValiX says:
          March 23, 2022 at 10:36 am

          Parinte, modul in care gandesti ma sperie. A juca la pacanele prin definitie implica niste carente in educatie si in gandire. In plus, o pierdere de timp si de bani. Daca-i place munca in constructii sa mearga sa faca si sa darame un zid pana il face perfect cum fac cei care invata meseria. Sa se uite la tutoriale pe youtube sau sa citeasca nu sa atarne intr-un birt ordinar!
          Ma scuzi, dar nu am prieteni care sa arunce banii la pacanele.
          Azi 100 de lei la pacanele, in 5 ani va juca alocatia copilului si isi va pune nevasta sa cerseasca bani la parinti ei pentru pampersi.

          Cat despre religie nu inteleg care e legatura? Am scris eu undeva ca as fi practicant? Sandwich-ul, cafeaua, mac-ul si centura asociate cu pacanele. Interesanta perspectiva.

          Dar sa nu lungim discutia. Cred ca esti primul parinte care sustine tacit ideea de socializare si emancipare cu pacanelele. Din naivitate, convingere sau din nepricepere. Trist. Extrem de trist.

          Reply
  5. Covid says:
    March 22, 2022 at 4:22 pm

    Pana nu le ridica licența și inchide coșcomelia, tot așa va fi.

    Reply
  6. Misto says:
    March 22, 2022 at 7:57 pm

    Erau in timpul liber, unde anume sa fie trecuti absenți?

    Reply
  7. Anonim__ says:
    March 23, 2022 at 8:56 am

    Ok, este neplacut sa vezi care sunt valorile noilor generatii din Sannicolau Mare. E pacat si de potentialul acestor copii. Insa, de ce nu pune nimeni cea mai evidenta intrebare aici: din vina cui chiulesc de la scoala ca sa mearga la pacanele? Din cauza ca patronul a deschis localul? Eu zic ca nu. Din cauza ca nu le place la scoala? Eu zic ca nu prea, aici e doar o parte de vina si o parte mica. Principalii vinovati aici, din punctul meu de vedere, sunt parintii. Motivul: educatia incepe de acasa, nu de la scoala, nu de pe strada, nu de la prietenii din gașcă. Daca parintii ii invata astfel de valori sau pur si simplu ii ignora si ii lasa de capul lor, da, asta este ceea ce se intampla. Responsabilitatea unui parinte nu se rezuma la a asigura apa, mancare, haine, locuinta, caldura, telefon, tableta, etc. pentru copil. Cea mai mare responsabilitate a parintilor este sa se asigure ca copilul lor creste sa fie un om cu bun simt, respectuos, civilizat, s.a.m.d. Ori, cand parintii nu se achita de aceasta responsabilitate, nimeni nu intervine. Iar copii o sa fie in contra ideii de responsabilizare a parintilor pentru ca le place sa frece menta si sa-si traiasca viata, cum tot se insita in ultimii ani de catre acei “tineri frumosi si liberi”.

    Reply
  8. Vladimirescu says:
    March 24, 2022 at 8:13 am

    Din Sânnicolau Mare provine ”faimosul” Gheorghe Funar, ”exportat” la Cluuuj-Napoca, la nătăfleții ăia de ardeleni. Nu este de mirare, cei din Sânnicolau Mare sunt ”pregătiți” încă de mici să fie proști și fuduli.

    Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    Magia Carnavalului din Madeira: o sărbătoare de neuitat
    2
    Mai multe trenuri anulate, în februarie, din cauza lucrărilor la calea ferată Caransebeș – Timișoara – Arad
    3
    „În Context” cu Anca Pavel Bucșa. Un podcast despre decizii, societate și lumea în care trăim
    4
    „Ce te faci după ce vei absolvi?”. Dialog deschis despre viitorul tinerilor, la Politehnica Timișoara
    5
    Prostatita, una dintre cele mai frecvente afecțiuni urologice la bărbați
    6
    Mare sărbătoare în calendarul ortodox: Sfinții Trei Ierarhi
    7
    Alfred Simonis despre tragedia din Cenei: „Criminalii, delincvenții, minori sau adulți, nu pot fi tratați în regim de asistență socială”
    8
    Electroruga Buzad 2026: Shantel, Om la lună și Implant pentru refuz, primele nume confirmate
    9
    LISTĂ. Au fost aprobate proiectele de bugetară participativă a elevilor timișoreni. Începe implementarea lor
    10
    Reprezentanții elevilor cer un ministru al Educației „responsabil, coerent și conectat la realitatea din școli”

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    „Ce te faci după ce vei absolvi?”. Dialog deschis despre viitorul tinerilor, la Politehnica Timișoara

    Turism

    FOTO. Surpriză la final de martie. Zăpadă proaspătă și pârtii deschise pe Muntele Mic

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Avansează lucrările pe DN 59B, în Timiș. Investiție de peste 50 de milioane de lei pentru siguranța traficului

    Ştiri din Timiș

    Ora de vară dă peste cap mersul trenurilor. Întârzieri pentru cursele de noapte

    România

    O oră mai puțin de somn. România trece la ora de vară

    Lugoj

    Cadastru gratuit pentru terenuri la Lugoj. Proprietarii, invitați la o ședință de informare

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 28 martie 2026, în Timișoara?

    Eveniment

    Bunicul lui Mario, cercetat după ce a pălmuit-o pe mama unuia dintre ucigași

    Ştiri din Timiș

    Janoska Ensemble, fenomen al fuziunii muzicale: stil propriu și succes internațional. A susținut un spectacol de zile mari la Timișoara

    Ştiri din Timiș

    Un polițist de la IPJ Timiș, bolnav incurabil, s-a sinucis în Arad
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici