Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Eveniment
FOTO. Doi bărbați din Arad, prinși de polițiști după ce au furat o mașină de lux din Dumbrăvița printr-o metodă de ultimă generație

FOTO. Doi bărbați din Arad, prinși de polițiști după ce au furat o mașină de lux din Dumbrăvița printr-o metodă de ultimă generație

De Amalia Kui
la 10 April 2025 16:02
4 Comentarii

FOTO. Doi bărbați din Arad, prinși de polițiști după ce au furat o mașină de lux din Dumbrăvița printr-o metodă de ultimă generație

foto: IPJ Timiș
10 April 2025 16:02
Doi bărbați din județul Arad au fost reținuți pentru 24 de ore, fiind implicați într-o anchetă de furt calificat care vizează dispariția unui autoturism de lux în valoare de 45.000 de euro, din Dumbrăvița.
Scris de Amalia Kui - Doi bărbați din județul Arad au fost reținuți pentru 24 de ore, fiind implicați într-o anchetă de furt calificat care vizează dispariția unui autoturism de lux în valoare de 45.000 de euro, din Dumbrăvița.

Trimite articolul

X

Totul a început pe 30 ianuarie 2025, când un bărbat de 45 de ani a alertat autoritățile că mașina sa, parcată în fața unei firme de pe strada Petofi Șandor din Dumbrăvița, a fost furată.

Din cercetări a ieșit la iveală că hoții au folosit o metodă extrem de sofisticată. Aceștia au utilizat un dispozitiv special care captează și copiază semnalul emis de cheia originală a mașinii, trimițând ulterior comanda de deblocare și pornire. Totul, fără a lăsa urme de forțare.

În baza probatoriului administrat în cauză, au fost identificați doi bărbați, de 54 și 55 de ani, ambii din Arad, existând suspiciunea că aceștia ar fi comis fapta. Joi, 10 aprilie, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Timiș, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara, au desfășurat patru percheziții domiciliare, în Arad.

Aceștia au găsit dispozitivul utilizat la furtul autoturismului, un dispozitiv GPS auto și un dispozitiv de blocare a semnalului GSM.

Cei doi bărbați au fost conduși la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, în vederea audierii. Ulterior, au fost reținuți 24 de ore și introduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Timiș.

BMW furat

foto: IPJ Timiș

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
furt
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Olteanu' cu zaibărul says:
    April 10, 2025 at 5:32 pm

    Mașină de lux de 45.000 de euro? Ce-au furat mă nene, vreo Kia Sportage mai dotată? 🙂

    Reply
    • Unu' says:
      April 11, 2025 at 2:10 pm

      Scrie sub fotogalerie ca e ,,BMW furat,,

      Reply
      • Olteanu' cu zaibărul says:
        April 12, 2025 at 12:06 pm

        Mersi, am sărit direct la text și n-am văzut de ochi. 🙂

        Reply
  2. Rumburak says:
    April 10, 2025 at 5:48 pm

    Ce gps, ce GSM. Se poate vedea metoda in clipuri Youtube, unul dintre hoți se apropie de ușa casei unde majoritatea își lasă cheia de la mașina. In mana are o geantă, uneori completată de o bucla pe post de antenă care captează semnalul cheii. Geanta comunica cu o altă geantă aflată la hotul 2 și așa mașina este înșelată că cheia ar fi langa mașina și permite deschiderea ușilor și pornirea motorului. Simplu. Unii producători au introdus un senzor de.miscare in cheie și metoda nu mai funcționează daca cheia rămâne nemișcată un timp.

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    Concert pascal de excepție la Lugoj. Corul „Ion Vidu” aduce „Ziua Învierii” în sufletele credincioșilor
    2
    Licitație de peste 44 milioane de lei pentru echiparea Centrului de Mari Arși din Timișoara. Spitalul Județean caută furnizori
    3
    Lugojul face pasul spre „smart city”. Parcările cu plată intră în era digitală
    4
    „Trotineta electrică nu este o jucărie!” Campanie de prevenție pentru tineri, la Timișoara
    5
    Ziua porților deschise la Opera din Timișoara. Tururi ghidate din oră în oră
    6
    Peste 100.000 de bilete de tratament balnear aprobate pentru 2026. Nu se știe câte vor ajunge în Timiș
    7
    Cele trei probleme urgente ale comunei Satchinez. Interviu cu primarul Florin Cheaua
    8
    Filmul care i-a adus Oscarul lui Leonardo DiCaprio ajunge la Cinema Victoria Timișoara
    9
    Sute de intervenții de sărbătorile pascale în Timiș. Peste 300 de polițiști zilnic în teren
    10
    Traseul vaporașelor de pe Bega rămâne scurtat încă o săptămână din cauza lucrărilor de la Podul Muncii

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    „Trotineta electrică nu este o jucărie!” Campanie de prevenție pentru tineri, la Timișoara

    România

    Tineretul USR îi cere conducerii partidului să nu susțină guvernul tehnocrat „format și girat indirect de PSD”

    România

    Noi sărbători și hotărâri importante în calendarul Bisericii Ortodoxe Române

    Ştiri din Timiș

    Jimbolia devine centru al creativității și sustenabilității. Târgul Creatorilor aduce cinci zile de ateliere, dialog și proiecte comunitare

    Mapamond

    Musca carnivoră reapare după decenii în SUA. Autoritățile mobilizează peste 1 miliard de dolari pentru combaterea focarului

    Ştiri din Timiș

    Nadia Comăneci, ambasadoarea UVT Liberty Marathon 2026, la 50 de ani de la primul „10 perfect”

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Biserica Romano-Catolică din Văliug, salvată prin voluntariat. Ambulanța pentru Monumente a început lucrările de punere în siguranță

    Eveniment

    VIDEO. Sute de kg de deșeuri găsite de polițiștii timișoreni după ce au percheziționat un bărbat care recondiționa mașini fără acte

    Ştiri din Timiș

    Primăria Timișoara caută constructor pentru reabilitarea termică a Școlii Gimnaziale nr. 16

    Ştiri din Timiș

    FOTO. „Timiș 4 All” intră în linie dreaptă. CJT pregătește licitația pentru unul dintre cele mai mari complexe sportive din România
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici