Plutonierul adjutant în rezervă Dumitru Daniel Cărăușu se întorcea acasă, marți seară, când a văzut-o pe vecina lui pe holul blocului, cu hainele în flăcări. Femeia striga disperată după ajutor, după ce hainele i-au luat foc din greșeală.
„Am ajuns acasă și mă descălțam când, dintr-o dată, aud în spatele meu un strigăt disperat „Ajutor! Salvați-mă, salvați-mă! Iau foc…Nu vreau să mor!”. M-am întors repede și am văzut pe hol o vecină care alerga spre mine, hainele îi erau în flăcări, iar ea dădea din mâini disperată…Vă zic sincer, așa ceva numai în filme am văzut, dar nu m-am pierdut cu firea. Lângă ușă aveam 3 bidoane cu apă, le țin acolo pentru flori. Le-am luat în viteză și am încercat să-i sting hainele în flăcări și am încercat să-i protejez capul și fața. Am strigat la soția mea să-mi aducă repede un cearceaf pe care l-am udat și l-am înfășurat în jurul victimei, iar vecinilor le-am zis să sune de urgență la 112 și să cheme o ambulanță. Am stat lângă ea până a venit ambulanța și am încercat să-i îndepărtez ușor bucățile de haine arse. Noroc că a ieșit pe hol, altfel probabil dădea foc și la apartament. Eu doar mă bucur că am fost în timpul și la locul potrivit și am reușit să o salvez”, povestește plutonierul adjutant în rezervă.
Femeia, spun reprezentanții ISU Banat, gătea, iar hainele i-au luat foc în momentul în care s-a apropiat prea tare de aragaz. Salvatorul pensionar, vecinul ei, a rămas lângă ea până la sosirea ambulanței care a transportat-o la spital. Din fericire, femeia a ieșit pe holul imobilului, iar flăcările nu au afectat apartamentul.
„Femeia gătea ceva și, din neatenție, s-a apropiat prea mult de aragaz și i-au luat foc hainele. Îngrozită, aceasta a alergat pe hol în căutarea ajutorului. Iar ajutorul a venit de la fostul nostru coleg care, având 30 de ani de experiență în astfel de situații, nu s-a pierdut cu firea și a acționat prompt, salvând viața acestei femei. Victima a fost preluată de un echipaj medical și transportată la spital. Însă, datorită intervenției rapide a colegului nostru, aceasta a suferit arsuri de gradul 2, doar în zona pieptului și ușoare arsuri la nivelul feței. Felicitări colegului nostru rezervist! Suntem mândri că a făcut parte din echipa noastră și ne bucurăm că instinctul de salvator nu l-a părăsit chiar dacă s-a retras la pensie încă din anul 2018”, transmit reprezentanții ISU Banat.
Trimite articolul
XBravo! Omul potrivit la momentul potrivit. Sau oamenii ca a ajutat si sotia. Nu stiu insa daca indepartarea hainelor arse inaintea doctorilor a fost cea mai buna alegere
“Bătrânelul” tot la 45 ani a ieșit la pensie?ce vă mai place să vă dați în spectacol.
-
Tu ce ai facut in viata asta ?
-
ptr “Surdul”:
Poate sven-tm inca lucreaza… si poate e trecut de 45 de ani…
-
Felicitari domnului Carausu! Toata stima! Multa sanatate sa aveti!
“Pensionar” la 50 de ani..
Stima pentru ce a facut..
Dar bunicu.. se intoarce in mormant cand aude aceste lucru..
” pensionar la 50 de ani”..
😁😆😆😆😅
Astia sunt adevaratii eroi! Nu doctorii care isi fac meseria sau prefectii care iau spor de covid!
Si adevarul trist este ca pompierii, care isi risca viata cel mai mult au salarii mici.