Primăria Timișoara va instala în municipiu, cel mai probabil anul viitor, 29 de panouri cu afișaj electronic pe care vor fi publicate diferite informații de interes public despre activitatea acestei instituții. Valoarea proiectului este de peste un milion de euro, banii provenind din fonduri europene.
Spoturi pe Tv, studii, participari la targuri, o campanie prin intermediul boxerului Lucian Bute si o alta prin intermediul pilotului de Formula 2 World Championship Mihai Marinescu. Romania isi promoveaza din greu turismul! Afisarea "frunzei" inghite bani, multi bani. S-a calculat ca Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului a cheltuit in 2010 si urmeaza sa cheltuiasca pana la finele anului in curs, numai pentru promovarea turismului, peste 100 de milioane de lei, respectiv circa 24 milioane de euro.
Asociatia Nationala a Agentiilor de Turism ANAT ii imbie pe romani sa faca turism pe meleagurile patriei: turistii care vor cumpara pachete turistice in perioada 15-31 august pot primi gratuit, pentru pretul platit, una sau chiar doua nopti de cazare.
Drumuri desfundate spre obiectivele turistice, mizerie in statiuni, plaje pline cu alge, hotelieri care iau si pielea de pe clienti, nopti albe din cauza decibelilor de la terase. Sunt cateva dintre motivele pentru care strainii ne ocolesc tara si nici romanii nu dau intotdeauna navala in hotelurile de la mare si munte. Ce-i lipseste turismului romanesc? Broşuri de promovare, au cugetat cei de la Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului, dispusi sa plateasca pentru ele (si nu din buzunarul lor!) peste un milion de euro.

România

Sorin Șipoș: „Două realități paralele: un PSD preocupat de jocuri politice și miniștri care au continuat să muncească”
Liderul senatorilor USR, timișeanul Sorin Șipoș, susține că ultima perioadă a scos în evidență două moduri diferite de a face politică: unul bazat pe negocieri și calcule de partid, pe care îl atribuie PSD, și altul concentrat pe activitatea guvernamentală și reforme, pe care îl revendică pentru USR.

Ştiri din Timiș

Finanțare europeană pentru transformarea „Școlii Mici” din Plopi în grădiniță
Fosta „Școală Mică” din cartierul Plopi va fi transformată într-o grădiniță modernă cu program prelungit, după ce Primăria Timișoara a obținut o finanțare europeană de 7,3 milioane de lei. Noua unitate va putea primi aproximativ 60 de copii și ar urma să fie finalizată în 29 de luni.

Ştiri din Timiș

Elevă din Timișoara, eliminată de la Evaluarea Națională. Care a fost motivul
Miercuri, 24 iunie, a avut loc proba scrisă la Matematică a Evaluării Naționale 2026. În județul Timiș, peste 5000 de elevi au fost prezenți la probă. După prima probă de luni, care s-a desfășurat fără probleme, a doua probă s-a încheiat cu o elevă eliminată.

Ştiri din Timiș

Hidratați-vă corespunzător pe caniculă! În Timișoara vor fi cinci puncte de prim-ajutor
Pentru a proteja populația în perioada caniculei, Primăria Timișoara deschide cinci puncte de prim-ajutor în oraș. Acestea vor funcționa în zilele cu temperaturi de peste 35°C, oferind apă și asistență medicală de bază, în special pentru vârstnici, copii și persoane vulnerabile.

România

Tu mai știi să le rezolvi? Subiectele la Matematică la Evaluarea Națională 2026
Absolvenții claselor a VIII-a au susținut, miercuri, proba la Matematică la Evaluarea Națională 2026.

Ştiri din Timiș

FOTO. Planul pentru parcarea de la Spitalul Județean și viitorul stadion se mută pe strada Arieș
Consiliul Județean Timiș (CJT) a aprobat, în ședința de astăzi, solicitarea de preluare a unui teren din proprietatea Primăriei Timișoara, pentru construirea unei parcări publice multinivel în zona Spitalului Județean „Pius Brînzeu” Timișoara și a viitorului stadion „Dan Păltinișanu”.

Ştiri din Timiș

Primăria Timișoara vrea să interzică parțial bicicletele și trotinetele prin centru. Reacții împărțite din partea asociațiilor
Primăria Timișoara vrea să limiteze circulația bicicletelor, dar nu numai, în mai multe zone pietonale din centrul orașului, invocând riscurile tot mai mari pentru pietoni. Propunerea a stârnit controverse: unele asociații de bicicliști o critică, în timp ce altele cer restricții doar în anumite intervale orare. 1

Ştiri din Timiș

Suspiciuni de contaminare a apei într-un sat din Timiș. DSP a găsit nereguli, Aquatim respinge acuzațiile privind erbicidele
Un posibil incident de contaminare a apei potabile a stârnit îngrijorare în localitatea Herendești, aparținătoare comunei Victor Vlad Delamarina. Un cititor a transmis redacției o sesizare în care reclamă o situație pe care o consideră extrem de gravă, acuzând o companie agricolă că s-ar fi racordat ilegal la rețeaua de apă a satului.

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici