Vrei să fii actor? Visezi în taină să joci pe scena Naţionalului? Acum este posibil. Pentru oricine, la orice vârstă. Pentru că... lumea e o scenă şi toţi oamenii actori, Teatrul Naţional Timişoara (TNT) lansează un program inedit, prin care îi îndeamnă pe timişoreni să lase deoparte ghiozdanul de şcolar, stresul de job sau grijile de pensionar şi să... debuteze pe scenă.
Actorii Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timişoara au jucat vineri, 4 martie, spectacolul „Inimi şi coarne” în faţa publicului din Stuttgart, Germania. Soţul nătăfleţ, Doctor Fregoli şi Sganarelle s-au simţit la Kolpinghaus Stuttgart ca acasă.
„Apare câte-o umbră” şi „Fata închisă în pălărie” sunt cele două spectacole pe care păpuşarii din Veszprém, Ungaria, le propun publicului timişorean în această săptămână.
Vedetă a scenei lirice timişorene, baritonul Cristian Rudic va juca primul său rol de teatru într-un spectacol regizat de Ion Ardeal Ieremia. „Oraşul nostru”, de Thornton Wilder, spectacolul ale cărui repetiţii au loc chiar în această perioadă la Teatrul Naţional Timişoara, va avea premiera în cursul lunii martie.