Elevii talentaţi de la Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau” din Timișoara care transpun în scenă, pentru colegii lor, pentru părinți și pentru vizitatorii şcolii piese de teatru create de dramaturgi români și străini au sărbătorit marți 15 ani de existență a trupei în care joacă: NiL.
Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timişoara şi Ansamblul „Sofia” din Budapesta îşi invită publicul „Pe urmele cerbului minune”. Spectacolul cu acest titlu, o producţie deosebită, bazată pe arta euritmiei, va fi prezentat în 2 aprilie, de la ora 18.00, în Sala Mare a teatrului.
Nici toate tragediile jucate vreodata pe scenele lumii nu au puterea de-a aduna durererea care s-a revărsat pe treptele Teatrului Naţional Timişoara, luni, când sute de oameni au aşteptat sicriul care-l poartă spre ultimul drum pe actorul Ioan Strugari.
Trupa studenţească Thespis din Timişoara şi invitaţii săi vor celebra Ziua Mondială a Teatrului printr-un maraton: 24 de ore nonstop la Casa de Cultură Studenţească se vor derula spectacole, proiecţii, work-shop-uri de improvizaţie şi de iluzionism, concerte. În acest an însă, evenimentul lansat în urmă cu 8 ani are o miză aparte: salvarea unui bebeluş. Fetiţa bolnavă de nefroblastom a unei vechi şi devotate regizoare a Teatrului Thespis.
Fetiţa în vârstă de numai 7 luni a unei regizoare a Teatrului Studenţesc Thespis din Timişoara are o tumoră la rinichi, iar şansa ei de viaţă înseamnă o operaţie într-un spital din Paris. Studenţii actori joacă în acest weekend două spectacole cu scopul de a contribui la procurarea celor 60 000 de euro de care depinde viaţa micuţei Ema.