Studenţii din România plătesc taxe prea mari. Asta reiese din studiul „Nevoile sociale ale studenţilor – o prioritate ce necesită soluţii”, realizat de Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România în peste o sută de facultăţi din 24 de universităţi din ţară, printre care şi Universitatea de Vest şi Politehnica din Timişoara.
Studenţii timişoreni vor cursuri soft skills şi ca rezultatele evaluării profesorilor să fie făcute publice. Tinerii au venituri mici şi se întreţin greu în timpul facultăţii. Mulţi dintre ei lucrează pentru a avea un ban. Alţii se plâng de cerşetorii din complexul studenţesc. Acestea sunt rezultatele unui studiu realizat la nivel naţional de Asociaţia Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR).
Că între români și unguri au existat tensiuni dintotdeauna stau dovadă zeci de evenimente petrecute de-a lungul istoriei. În 2011, studenţi din Timişoara au posibilitatea de a găsi şi înlătura prejudecăţile din rândul celor două categorii care trăiesc în comunităţi din care fac parte şi unii şi ceilalţi.