Două zile de fashion show pentru timişoreni. Studenţii de la Facultatea de Arte şi Design din cadrul Universităţii de Vest din Timişoara urmează să îşi prezinte creaţiile vestimentare pe podium, într-o prezentare de modă organizată în clubul Le Cinema, în zilele de 28 şi 29 iunie.
Banatul nu se poate lăuda cu hectare întregi pe care lucrează „căpşunari”, dar vara oferă mai multe slujbe, mai ales în domeniul serviciilor. Studenţii timişoreni nu mai pleacă în localităţile de domiciliu sau la mare, eventual pleacă pe litoral pentru a lucra în domeniul turistic. Alţii aleg să plece la munca în străinătate prin diferite programe pentru studenţi.
Echipa de rugbi a Universităţii de Vest din Timişoara şi-a aşezat sâmbătă în vitrină un nou trofeu, acela de campioană naţională între studenţi. Alcătuită în întregime din sportivi de la prim-divizionara RCM Universitatea, trupa bănăţeană a triumfat la turneul de la Bucureşti.