După mai mulţi ani în care pacienţii cu boli infecţioase grave erau mutaţi prin diferite secţii de terapie intensivă din oraş, Spitalul Victor Babeş Timişoara are, de miercuri, o secţie de profil dotată după ultimele standarde în domeniu. Lipsa de medici a fost şi ea rezolvată.
Marele actor roman Ion Besoiu a suferit miercuri seara un preinfarct in timpul repetitiilor la Teatrul Bulandra, fiind internat de urgenta in Spitalul Floreasca din Capitala.
Curăţenia, mâncarea şi atitudinea personalului mediu sunt cele mai criticate aspecte la Spitalul Clinic Judeţean de Urgență din Timişoara. Pacienții au la dispoziție mai multe cutii poștale, amplasate pe etajele instituţiei, unde pot depune sesizări şi plângeri referitoare la experienţele trăite pe perioada internărilor acolo. Managerul a dat afară mai mulţi angajaţi ca urmare a unor plângeri.
Actorul Iurie Darie a fost dus de urgenta, de o echipa SMURD, la Spitalul Floreasca din Capitala dupa ce si-a pierdut cunostinta pe strada. Artistul este investigat de medici, dupa ce a suferit un puseu de lesin.
Un proiect de telemedicină comun Timişoara-Treviso derulat de o policlinică privată din Timişoara în colaborare cu Spitalul Regional din Treviso oferă pacienţilor timişeni şansa de a beneficia de ecografii mamare, tiroidiene, musculare şi de abdomen interpretate de specialişti în domeniu.