Inspectorii societăţii Drumuri Municipale au aplicat aproape 40.000 de taxe de penalizare, în cursul anului 2014, în cazul şoferilor care şi-au parcat maşinile pe străzile Timişoarei fără să plătească taxele TimPark: fără să achite contravaloarea parcării prin telefon sau fără să aibă abonament! Mulţi conducători auto au ignorat însă sancţiunile. Cât este gradul de încasare? Cam 50%, spun reprezentanţii SDM.
Mai plătim sau nu pentru a ne lăsa maşinile în parcarea de la Bega? Este întrebarea legitimă pe care ne-au pus-o mai mulţi şoferi, după ce au aflat că parcarea din centrul Timişoarei, din spatele centrului comercial Bega, care funcţionează în regim TimPark şi pentru care se percep tarife speciale, şi-a schimbat proprietarul. Parcarea este acum deţinută de oamenii de afaceri Emil şi Marius Cristescu, prin Bega Turism SA.
În curând vom avea mai multe străzi pietonale în centrul vechi al Timişoarei, odată ce se finalizează lucrări de reabilitare începute pe bani europeni, dar nu şi o parcare de mari dimensiuni. Nu sunt investitori interesaţi să realizeze o parcare supraetajată în condiţiile impuse de autorităţile locale. La cea de-a doua selecţie de oferte organizată de societatea Drumuri Municipale pentru construirea parcării cu 500 de locuri din spatele centrului comercial Bega n-au depus nimeni nicio ofertă. Termenul a fost prelungit...
Societatea Drumuri Municipale (SDM), care are ca acţionar unic Consiliul Local Timişoara, s-ar putea ocupa de tot ce înseamnă întreţinere şi reparaţii la străzi în oraş. Decizia va sta pe masa aleşilor locali. Dacă ei îşi dau acordul, atunci toate lucrările vor fi atribuite direct către societatea primăriei, fără să se mai organizeze licitaţii, spune primarul Nicolae Robu. Edilul crede că SDM are un potenţial ridicat, chiar dacă mai trebuie să lucreze încă la capitolul... hărnicie.
Nicio şansă să avem o nouă parcare în centrul Timişoarei, fie ea supraetajată sau subterană, anul acesta. Reprezentanţii societăţii Drumuri Municipale anunţă o nouă selecţie de oferte pentru parcarea supraetajată din spatele magazinului Bega. Asta, după ce la prima strigare n-a venit niciun investitor hotărât să ridice o parcare cu 500 de locuri în asociere cu SDM şi în condiţiile impuse de autorităţi, care rămân aceleaşi. Oricum, ofertele sunt aşteptate până târziu în toamnă.
România
Partidul Național Liberal (PNL) a solicitat luni, 22 iunie, suspendarea ședinței Birourilor permanente reunite ale Camerei Deputaților și Senatului, acuzând faptul că pe lista Guvernului propus de premierul desemnat, Adrian Veștea, apare menționată apartenența politică „PNL” în dreptul șefului Executivului. Liberalii susțin că această mențiune este neconformă cu realitatea și ar putea afecta procedura de învestire a noului Cabinet.
Ştiri din Timiș
Banatul se află sub cod galben de instabilitate atmosferică astăzi, între orele 12:00 și 21:00. Sunt așteptate averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului, cu rafale de 50-70 km/h.
Ştiri din Timiș
Ploile abundente au generat o presiune fără precedent asupra sistemului de canalizare din Timișoara.
Ştiri sportive
Rezultatele zilei de duminică de la Cupa Mondială 2026 au adus noi surprize: Capul Verde a remizat cu Uruguay și rămâne neînvinsă, Belgia a bifat un nou pas greșit, iar Egiptul a obținut prima victorie din istoria sa la un turneu final mondial.
Cinema
Festivalului Ceau, Cinema! aduce o nouă ediție la Timișoara, care va avea loc între 15 şi 19 iulie, la Cinema Timiș.
Utile
Luni, 22 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.
Cariere de Poveste
Într-o perioadă în care tot mai mulți oameni caută echilibrul dintre carieră, familie și implicare în comunitate, povestea Simonei Podaru se conturează ca un exemplu de reconversie profesională. Trainer acreditat și fost profesionist într-o companie multinațională, aceasta a ales, în urmă cu aproape un deceniu, să părăsească mediul corporatist pentru a se dedica în întregime formării oamenilor și proiectelor educaționale.
Eveniment
În comuna Peciu Nou, cinci persoane au fost implicate într-un accident rutier produs duminică noaptea, după ce două autoturisme s-au ciocnit, iar unul dintre vehicule s-a răsturnat în afara părții carosabile. Trei dintre ocupanți au rămas încarcerați și au fost scoși de pompieri. UPDATE. Polițiștii au deschis un dosar penal