Frigul a pus stăpânire şi pe puţinii protestatari care mai rezistă în Piaţa Victoriei din Timişoara. Discursurile lungi ale organizatorilor au fost întrerupte, joi după-amiaza, de unul dintre protestatari, care prefera să se încălzească prin scandări. În piaţă au apărut şi demonstranţi care cer ca România să nu adopte ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement).
Aproximativ 20 de sindicalişti au pichetat, joi după-amiaza, Prefectura Timiş, cerând ca modificările aduse în Codul Muncii să nu intre în vigoare. Sindicaliştii susţin că această acţiune s-a dorit a fi doar o atenţionare a autorităţilor judeţene privind nemulţumirile legate de Codul Muncii şi ameninţă cu proteste de o mai mare amploare dacă revendicările lor nu vor fi satisfăcute.
Demonstraţie de forţă a protestatarilor aflaţi în Piaţa Victoriei. Unul dintre ei, Ştefan Cojocnean, care de la începutul protestelor vine în piaţă pe picioroange, a rupt cu piciorul, marţi după-amiaza, mai multe poze cu Băsescu, Boc, Udrea şi Isărescu.
Teatrul Naţional din Timişoara susţine, alături de ceilalţi membri ai Convenţiei Teatrale Europene (ETC - European Theatre Convention), protestul internaţional împotriva impunerii politice de extremă dreaptă a lui György Dörner ca director al New Theatre din Budapesta, începînd cu 1 februarie 2012. Protestul a fost iniţiat de peste 60 de creatori de teatru din Marea Britanie şi distribuit în majoritatea ţărilor din Europa.

Ştiri din Timiș

Primăria Timișoara vrea să interzică parțial bicicletele și trotinetele prin centru. Reacții împărțite din partea asociațiilor
Primăria Timișoara vrea să limiteze circulația bicicletelor, dar nu numai, în mai multe zone pietonale din centrul orașului, invocând riscurile tot mai mari pentru pietoni. Propunerea a stârnit controverse: unele asociații de bicicliști o critică, în timp ce altele cer restricții doar în anumite intervale orare.

Ştiri din Timiș

Suspiciuni de contaminare a apei într-un sat din Timiș. DSP a găsit nereguli, Aquatim respinge acuzațiile privind erbicidele
Un posibil incident de contaminare a apei potabile a stârnit îngrijorare în localitatea Herendești, aparținătoare comunei Victor Vlad Delamarina. Un cititor a transmis redacției o sesizare în care reclamă o situație pe care o consideră extrem de gravă, acuzând o companie agricolă că s-ar fi racordat ilegal la rețeaua de apă a satului.

România

Sorin Grindeanu, propus premier. PSD a decis în unanimitate să își asume responsabilitatea guvernării
Liderii PSD s-au reunit miercuri într-o ședință pentru a decide ce strategie pun în aplicare. În acest context, Sorin Grindeanu este propunerea partidului pentru funcția de premier.

România

Propunerea privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Propunerea legislativă inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România privind unirea României cu Republica Moldova a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților.

Ştiri din Timiș

VIDEO. Nemulțumirile continuă să se acumuleze la Permise și Înmatriculări Timiș. Șoferii și-au pierdut răbdarea
Nemulțumirile legate de activitatea Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (SPCRPCIV) Timiș, aflat în subordinea Prefecturii, continuă să se acumuleze.

Ştiri din Timiș

Ce se schimbă la DGASPC Timiș: centru de criză nou, servicii suplimentare și reorganizarea mai multor centre
Consiliul Județean Timiș a aprobat miercuri, 24 iunie, în plen, modificarea și completarea regulamentului de organizare și funcționare al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Timiș, printr-o serie de ajustări care vizează atât structura serviciilor existente, cât și înființarea unor servicii noi.

Ştiri din Timiș

Primăria va demola noi garaje în zona Dâmbovița. Primul pas pentru o nouă parcare
Primăria Timișoara pregătește o nouă parcare în zona Dâmbovița, pe Aleea Cutezătorilor, unde garajele vor fi desființate. Proiectul include locuri de parcare, spații verzi, trotuare și alei în cadrul programului de modernizare a zonelor dintre blocuri.

Eveniment

Fată de 17 ani la spital după ce a căzut cu motocicleta în centrul Timișoarei
O tânără de 17 ani a fost implicată într-un accident rutier, miercuri, pe bulevardul I.C. Brătianu din Timișoara, la intersecția cu Carol Telbisz. Adolescenta a pierdut controlul motocicletei și a căzut după ce a frânat pentru a acorda prioritate unor pietoni. 2

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici