Tensiune maximă printre revoluţionarii din Timişoara, dar şi Bucureşti şi alte oraşe din ţară, după ce Guvernul a adoptat o ordonanţă de urgenţă prin care stipulează că aceştia nu vor primi indemnizaţii nici în 2015 şi nici în 2016. Revoluţionarii sunt decişi să iasă din nou în stradă, pentru a cere demisia Guvernului Ponta, iar unul dintre ei a încercat, duminică dimineaţa, să intre în Palatul Administrativ din Timişoara pentru a organiza un protest.
Compania Prospecţiuni SA reacţionează în urma articolului publicat de www.tion.ro referitor la revolta localnicilor din Săcălaz, care a avut loc joi, în timpul şedinţei consiliului local din comuna aflată la câţiva kilometri de Timişoara. Firma care realizează prospecţiuni pentru ADX Energy susţine că nu caută gaze de şist, că deţine toate permisele şi aprobările necesare de la Ministerul Mediului, că accesează terenurile în conformitate cu prevederile legale şi că activitatea ei nu afectează mediul sau fertilitatea terenurilor.
Zeci de timişoreni s-au strâns, din nou, miercuri seara, de această dată lângă Facultatea de Arte din Timişoara pentru a protesta în tăcere faţă de dispariţia arborilor din zona centrală a orașului. Oamenii au aprins aproape 100 de lumânări în locul unde odinioară se afla un copac înalt, chiar lângă clădirea facultății.
Primarul Nicolae Robu s-a arătat extrem de deranjat de cei care îl acuză că a tăiat copacii din zona centrală a Timişoarei şi spune că pieţele din ţările vestice nu au copaci. Ironic, primarul Timişoarei i-a invitat pe cei care deplâng lipsa copacilor din Piaţa Libertăţii să îi numere pe cei plantaţi de el şi le-a transmis că este dispus să organizeze chiar el un protest împotriva sa, deoarece a remarcat că „ei nu sunt în stare”.
Organizaţia Studenţilor din Universitatea de Vest Timişoara – OSUT este parte a protestului naţional prin care studenţii cer alocarea procentului promis, de şase procente din Produsul Intern Brut, pentru învăţământ. Pe mai multe cămine din Complexul Studenţesc din Timişoara şi pe clădirea UVT au fost amplasate mai multe bannere prin care se cer cei 6% din PIB pentru educaţie.

Eveniment

Trei persoane descarcerate în urma unui accident rutier produs la Peciu Nou. O mașină s-a răsturnat
În comuna Peciu Nou, cinci persoane au fost implicate într-un accident rutier produs duminică noaptea, după ce două autoturisme s-au ciocnit, iar unul dintre vehicule s-a răsturnat în afara părții carosabile. Trei dintre ocupanți au rămas încarcerați și au fost scoși de pompieri.

Horoscop

Horoscop săptămâna 22 - 28 iunie
Horoscopul în această săptămână:

România

Adrian Veștea a depus la Parlament Programul de Guvernare și lista miniștrilor: „România nu își mai permite să piardă timp”
Adrian Veștea a anunțat depunerea la Parlament a Programului de Guvernare și a listei noului Cabinet, afirmând că prioritățile Executivului sunt stabilitatea politică și economică, fondurile europene, investițiile și securitatea națională.

Ştiri din Timiș

Timișoara se pregătește de căldură. Paul Trans Service pregătește mașinile pentru vară
Când temperatura urcă, sistemul de climatizare al mașinii devine esențial. O instalație de aer condiționat întreținută corect oferă răcoare rapid, funcționează mai eficient și protejează componentele importante ale sistemului.

Azi în Timișoara

Ce facem astăzi, 22 iunie 2026, în Timișoara?
Luni, 22 iunie, puteți participa la un side quest, să mergeți la un concert sau la expoziții.

Eveniment

VIDEO. Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan. Cum s-a produs incidentul
O mașină a căzut într-o prăpastie pe Transfăgărășan după ce a fost lăsată neasigurată. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, deoarece autoturismul era gol. 2

Eveniment

VIDEO. Operațiune de salvare cu buldoexcavatorul: pompierii din Timișoara au recuperat un cățel blocat într-un canal
Pompierii timișoreni au intervenit pentru salvarea unui cățel căzut într-un canal. După o operațiune care a inclus săpături și utilizarea unui buldoexcavator, animalul a fost extras în siguranță și predat stăpânului. 1

Eveniment

UPDATE. Codul galben de ploi a făcut probleme în Timișoara și Giroc. Pompierii au intervenit la mai multe solicitări în doar două ore
Furtuna care a afectat Timișoara și zona metropolitană în după-amiaza zilei de duminică a pus în alertă echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență Timiș. UPDATE. Un copac s-a prăbușit peste o mașină aflată în mers

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici