Toți cei 38 de vameși și polițiști de frontieră care au mai rămas în arest au fost lăsați în libertate de magistrații de la Curtea de Apel Timișoara. Judecătorii au considerat că ancheta penală a fost deja finalizată, prin întocmirea rechizitoriului și că inculpații nu mai prezintă pericol pentru ordinea publică.
Potera nu este un termen învechit în judeţul Timiş. O demonstrează localnicii din localitatea timişeană Bărăteaz care s-au mobilizat pentru a prinde o bandă de hoţi care îi terorizează de ceva timp. Pânda a dat roade, iar justiţiarii au surprins infractorii chiar în timp ce aceştia dădeau o lovitură.
Polițiștii de frontieră și vameșii reținuți în lotul Moravița s-au întors acasă. 38 de persoane reținute pentru acte de corupție la începutul anului au plecat, miercuri dimineață, din arestul IGPR. Suspecții au fost transferați de la Bucureşti la Timișoara pentru continuarea cercetărilor.
Clădirea de pe Calea Torontalului e totuşi bună la ceva. Construită în anii 90, iniţial cu scopul de a deveni spital municipal, ulterior schimbându-şi destinaţia în funcţie de viziunea fiecărui ministru al Sănătăţii în parte, construcţia rămasă neterminată a devenit de câţiva ani numai bună pentru pregătirea echipelor speciale ale Poliţiei Timiş.
Polițiștii de la Secția 4 din Timișoara au fost nevoiţi să facă uz de armă pentru a prinde un suspect de furturi din locuințe. Sâmbătă dimineaţă, oamenii legii l-au văzut pe Demian Trandafir la intersecția străzilor Gheorghe Lazăr cu Circumvalațiunii. Individul i-a observat și a fugit. Polițiștii au plecat în urmărirea lui, au scos armele și au tras.