Antrenorul lui Dinamo, Ioan Andone, a recunoscut că Poli Timişoara a fost sâmbătă mai bună, iar scorul final de 4-1 în favoarea gazdelor nu este unul prea dur. „Aş vrea să felicit Timişoara pentru joc şi pentru calificarea în Liga Campionilor. Poli merita să fie campioană, de trei ani tot pierde... Cred că egalurile făcute de Poli acasă au afectat câştigarea titlului. Poli merita să ia campionatul”, a declarat Andone după partida de sâmbătă.
Poli Timişoara a încheiat cu capul sus un sezon mediocru, în care în cea mai mare parte s-a văzut ameninţată cu retrogradarea. Politehnica a reuşit un rezultat notabil în runda ce a tras cortina peste Liga Naţională, 25-25, la Suceava.
Gara de Nord a fost împânzită de jandarmi şi poliţişti, sâmbătă, când au sosit la Timişoara zeci de suporteri dinamovişti. Meciul lui Poli cu Dinamo este considerat a fi unul cu grad ridicat de risc, aşa că la stadion vor fi desfăşurate importante forţe de ordine.
Ultimele detalii tehnice legate de derbiul dintre FC Politehnica Timişoara şi Dinamo Bucureşti de sâmbătă au fost stabilite. La centru va fi arădeanul Ovidiu Haţegan.