Formaţiile timişorene de juniori sunt angrenate în aceste zile în fazele finale ale campionatelor, fiecare în funcţie de categoria de vârstă. FC Politehnica Timişoara (juniori A) a câştigat, vineri, cu 3-0 în faţa Universităţii Cluj, în etapa a doua din grupa C a fazei zonale, ce se desfăşoară în aceste zile la Timişoara, la Complexul sportiv „Dan Păltinişanu”.
Un nou jucător de la Politehnica Timişoara ia drumul echipei naţionale. De această dată este vorba de cea a Canadei, iar cel convocat este atacantul Tosaint Ricketts. El va lua parte la principala competiţie a echipelor reprezentative de pe continenul nord-american.
Dacă în urmă cu o săptămână, 20 de persoane aveau interdicţie să mai apară pe stadioanele de fotbal, în urma partidei dintre Poli şi Dinamo, numărul acestora a ajuns la 50. Jandarmii de la Gruparea Mobilă din Timişoara au identificat 30 de tineri care intenţionau să atace cu pietre trenul cu care plecau suporterii dinamovişti de la Timişoara.
Timişorenii vor avea din nou ocazia să vadă fotbal european de calitate pe Stadionul „Dan Păltinişanu”. Politehnica şi-a obţinut în ultima etapă a Ligii I biletele pentru o nouă ediţie a Champions League. Nu a fost uşor. În plus, nici în acest an Timişoara nu va intra direct în grupele Ligii Campionilor, acolo unde sunt banii adevăraţi. Totuşi, în oraşul de pe Bega vom avea din nou meciuri de calitate, dacă nu în Champions League, atunici măcar în Europa League.
Politehnica Timişoara a terminat ultima ediție a Ligii I pe locul doi. Performanța nu a condus automat şi la convocarea la echipa națională a României a mai multor fotbalişti. Pe ultima listă a lui Răzvan Lucescu, cea pentru meciul cu Bosnia, au fost incluşi doar trei jucători de la Poli: Costel Pantilimon, Dan Alexa şi Alex Bourceanu.