Suporterii echipei FC Politehnica vor avea parte de două meciuri consecutive pe Stadionul „Dan Păltinişanu” din Timişoara la începutul lunii aprilie. Liga Profesionistă de Fotbal a anunţat că partida cu Steaua Bucureşti se va juca în 2 aprilie, după care Poli va avea un nou meci, cu Astra Ploieşti.
Poliştii îmbină utilul cu plăcutul în minivacanţa de două săptămâni pe care o mai au până la meciul cu Steaua Bucureşti, contând pentru Liga 1. După antrenamentul de marţi, jucătorii alb-violeţi au gustat din nou din micile plăceri ale unui tort aniversar, sărbătorind atingerea vârstei de 25 de ani de către Jiri Krejci.
Politehnica Timişoara a susţinut la sfârşitul săptămânii trecute ultima partidă oficială înaintea unei mini-vacanţe de două săptămâni. După victoria cu Brăneştiul, bănăţenii au mai multă linişte să se antreneze pentru următoarea confruntare importantă, cea cu Steaua. De la şedinţele de pregătire vor lipsi cel puţin cinci jucători, convocaţi la naţionale.
Vremuri tot mai grele pentru Politehnica Timişoara în Liga Naţională de handbal masculin. Studenţii au încasat al 12-lea eşec în acest sezon, 23-24 cu Ştiinţa Bacău, eşec ce îi păstrează pe loc retrogradabil.
Antrenorul Dusan Uhrin e bucuros că Poli a ajuns, în sfârşit, pe primul loc. El anunţă că golurile lăsate în echipă de suspendările lui Zicu şi Bourceanu pot fi acoperite cu alţi jucători, dar nu a dezvăluit cine va fi atacantul surpriză anunţat de Marian Iancu.