Ovidiu Burcă a anunţat joi în mod oficial rezilierea contractului pe care l-a avut cu Poli Timişoara. Deşi el putea să mai continue la echipa de pe Bega încă un an a ajuns la o înţelegere cu conducerea clubului şi a părăsit formaţia antrenată de Dusan Uhrin. Fotbalistul consideră ca a avut un an bun cu Poli şi că această etapă va rămâne ca un punct ce trebuie menţionat în cariera sa.
Reunirea celor de la Poli Timişoara nu a adus deloc lămuririle necesare referitoare la lotul cu care echipa va începe noul sezon. În fapt, nu se ştie nici unde va activa echipa de suflet a timişorenilor.
Unul dintre principalii finanţatori ai echipei Poli, Primaria Timisoara, cere lămuriri cu privire la decizia Federaţiei Română de Fotbal de a nu acorda licenţa de joc clubului alb-violet. Primarul Gheorghe Ciuhandu şi viceprimarul Adrian Orza au trimis vineri o scrisoare FRF, cerând o întâlnire cu preşedintele acestui for, Mircea Sandu.
Adrian Orza, viceprimarul Timişoarei, pare mai optimist decât niciodată. Polist convins, el mai speră că FC Politehnica ar putea chiar să ajungă şi în cupele europene.
Sute de suporteri ai clubului de fotbal Politehnica se află la această oră în faţa Operei din Timişoara, în centrul oraşului, pentru a-şi susţine echipa favorită, după ce FRF a decis ca aceasta să nu primească licenţa pentru sezonul 2011/2012 al Ligii I şi să fie retrogradată.