Chiar dacă ambii sunt liberali, primarul Nicolae Robu şi vicepreşedintele Consiliului Judeţean Timiş Marian Constantin Vasile, nu văd în acelaşi mod sprijinul pe care Bucureştiul îl acordă Timişoarei pentru marile proiecte de infrastructură. În timp ce liderul judeţean susţine că la Bucureşti se spune că ne ajunge sfertul de centură pe care Timişoara îl are în acest moment, Robu îl contrează şi spune că nu trebuie să ne facem griji.
Liderii filialelor PNL din regiunea de vest a ţării s-au întâlnit, zilele trecute, la Timişoara, pentru a discuta despre viitorul proces de regionalizare şi pregătirea alegerilor europarlamentare. În acest context, liberalii au vorbit şi despre împărţirea, pe judeţe, a viitoarelor structuri regionale care ar urma să fie create, având în vedere recenta situaţie iscată de stabilirea sediului noii Direcţii Regionale a Finanţelor Publice.
Până acum, regionalizarea a născut doar discuţii de orgoliu, cauzate de înfiinţarea unei instituţii regionale într-un oraş sau în altul. Chestiune care, de fapt, afectează în special bugetarii, care îşi vedeau locurile de muncă ameninţate. Au fost însă evitate până acum chestiunile importante, cum ar fi descentralizarea fiscală. Câţiva parlamentari de Timiş doresc să organizeze o dezbatere cu toţi parlamentarii din viitoarea Regiune Banat în urma căreia să se ajungă la un „consens minimal" în privinţa unor lucruri importante pentru finalizarea procesului de regionalizare.
Deputatul PNL de Timiş, Horia Cristian, este convins că după alegerile din 2016 în Parlamentul României vor exista doar două partide mari - PNL şi PSD – locurile rămase urmând să fie umplute de PDL, UDMR şi minorităţi. În ceea ce priveşte partidul lui Dan Diaconescu, acesta va dispare în şase luni.
Chiar şi unii colegi liberali ai primarului Timişoarei, Nicolae Robu, sunt rezervaţi în ceea ce priveşte oportunitatea plantării a 40 de palmieri în centrul municipiului. Consilierul local PNL Ciprian Jichici a afirmat, vineri, că ar solicita o dezbatere publică în cazul în care conducerea Primăriei Timişoara ar decide extinderea plantării de arbori exotici şi în alte zone ale oraşului.
Ştiri din Timiș
Casa de Cultură a Municipiului Timișoara a dat startul înscrierilor pentru sesiunea de autorizare a artiștilor stradali, care va avea loc în perioada 9-10 iulie, în Sala Lira, de pe strada Miron Costin nr. 2.
Eveniment
Trei persoane au ajuns la spital după ce un șofer în vârstă de 65 de ani a pătruns cu mașina pe zona destinată pietonilor, în parcarea Shopping City Timișoara. Autoturismul s-a oprit ulterior într-unul dintre magazinele aflate la intrarea în centrul comercial.
Podcast
Despre cine poate apela la concordatul preventiv, care sunt avantajele acestuia și ce limite trebuie avute în vedere se va discuta în episodul 5 al podcastului „În Context cu Anca Pavel Bucșa”, care o are invitată pe Magda Budacă, avocat și practician în insolvență, astăzi, de la ora 18.
Ştiri din Timiș
Festivalul Înghețatei Bune revine la Timișoara cu cea de-a treia ediție și promite trei zile pline de veselie, muzică și activități pentru întreaga familie. Evenimentul caritabil se desfășoară în perioada 26-28 iunie la Muzeul Satului Bănățean și beneficiază de sprijinul Consiliului Județean Timiș.
Capitală Culturală
Fundația Art Encounters aduce în premieră la Timișoara lucrări ale artistului Pablo Picasso din colecția Musée Picasso, Antibes, într-o expoziție care inaugurează noul spațiu Art Encounters, în septembrie 2026.
Sănătate
Chiar dacă vacanțele sunt asociate cu relaxarea, specialiștii Spitalului CFR Timișoara atrag atenția că în sezonul estival pot apărea frecvent probleme de sănătate minore, dar neplăcute, care pot afecta planurile de călătorie. Din acest motiv, o trusă medicală pregătită din timp poate preveni disconfortul și poate reduce nevoia de a căuta rapid o farmacie în concediu.
Ştiri din Timiș
Garda Forestieră Timișoara a intensificat controalele pentru respectarea regimului silvic, iar rezultatele verificărilor efectuate în luna mai scot la iveală numeroase nereguli în exploatarea și transportul materialului lemnos.
Cinema
Timișoara găzduiește în luna iulie o serie de proiecții speciale de film în cadrul programului F-SIDES 2026, primul cineclub feminist din România, care își propune să aducă în fața publicului producții semnate de regizoare importante ale cinematografiei internaționale, alături de dezbateri și activități dedicate educației cinematografice.