Preşedintele PNL Timiş, Nicolae Robu, consideră „ciudată” iniţiativa fostului premier Călin Popescu Tăriceanu de a forma o nouă mişcare liberală „lipit de un partid socialist”. În ceea ce priveşte fosta apropiere dintre PNL şi PSD, Robu reaminteşte că la ora actuală liberalii sunt pe poziţii adverse cu socialiştii.
Liderul PNL Timiş, Nicolae Robu, susţine că este pregătit să lase orgoliile şi sechelele trecutului de dragul alianţei cu filiala locală PDL şi cere acelaşi lucru şi de la membrii organizaţiei pe care o conduce. Mai mult, pentru ca această coalitie să funcţioneze, liberalul se declară dispus să îngroape securea războiului şi cu deputatul PDL Alin Popoviciu, însă cu precizarea că nu va tolera nicio ilegalitate, de oriunde ar veni aceasta.
Liderul CJ Timiş Titu Bojin, preşedintele filialei PSD din Timiș, spune că nu îşi doreşte război cu PNL şi cu cei care se află acum în opoziţie, ci colaborare. De asemenea, Bojin le recomandă pesediştilor din judeţ să nu schimbe majorităţi în consiliile locale dacă acestea funcţionează. Mai mult, el susține că nu este obligatorie nici schimbarea viceprimarului liberal, dorită săptămâna trecută de noua majoritate din Consiliul Local Timișoara (PSD – UpT – PP-DD).
Problemele administrative din comuna Săcălaz continuă, chiar dacă pe 25 mai a fost ales un nou consiliu local. Vechiul consiliu a fost dizolvat ca urmare a neprezentării aleşilor locali la şedinţele de plen. Debutul noului consiliu a fost, însă, cu stângul. Din lipsă de cvorum constituirea consiliului local nu s-a putut face.
PSD nu a reuşit să se impună în Consiliul Local Timişoara şi să-l debarce pe liberalul Dan Diaconu din funcţia de viceprimar. Chiar dacă a bătut palma cu PP-DD şi cu PNŢCD-FDGR pentru debarcarea lui Diaconu şi instalarea ţărănistului Bogdan Herzog în locul său. PSD a pierdut la un vot. Totul, după o şedinţă de mai bine de două ore în care primarul Nicolae Robu a vorbit despre cariera de corespondent la „Vocea Rusiei” a lui Herzog şi opiniile pro-Putin ale acestuia, multe urlete şi circ.
Capitală Culturală
Managerul Teatrului German de Stat Timișoara (TGST), Lucian Vărșăndan, se va retrage din funcție începând cu data de 1 septembrie 2026. El a condus TGST timp de 15 ani, începând cu anul 2007.
Eveniment
Un bărbat din Bihor a fost rănit marți după ce a căzut de pe o trotinetă electrică. El a fost transportat la spital pentru investigații suplimentare. A fost solicitat inclusiv un elicopter SMURD.
Eveniment
Un șofer rănit și trei mașini parcate avariate în urma unei depășiri pe o stradă din Sânnicolau Mare
Un bărbat a fost rănit și transportat la spital în urma unui accident rutier produs azi de dimineață pe DN6, în orașul Sânnicolau Mare, după ce două autoturisme au intrat în coliziune în timpul unei depășiri, iar una dintre ele a ajuns să lovească mai multe vehicule parcate.
România
Europa continuă să fie afectată marți de un val de căldură sever, cu temperaturi prognozate să ajungă până la 37°C în Franța și valori de până la 40°C în mai multe regiuni din Regatul Unit și vestul continentului. Meteorologii avertizează că episoadele de acest tip devin tot mai frecvente și mai intense, pe fondul schimbărilor climatice.
Ştiri sportive
Ziua a 12-a a Cupei Mondiale 2026 a rămas în istorie prin performanța lui Lionel Messi, care a devenit cel mai bun marcator din istoria turneelor finale, ajungând la 18 goluri după dubla reușită în victoria Argentinei cu Austria. Tot luni, Franța și Norvegia și-au asigurat calificarea în șaisprezecimi.
Sănătate
Secția de Neonatologie a noii Maternități Odobescu, din cadrul Spitalului Municipal Timișoara, asigură îngrijirea nou-născuților prematuri și a copiilor care necesită asistență medicală complexă imediat după naștere. Unitatea are competență de nivel III, ceea ce îi permite să gestioneze inclusiv cazuri de prematuritate extremă, cu bebeluși născuți la numai 24 de săptămâni de sarcină.