Distracția va fi în toi la Timișoara și în acest sfârșit de săptămână. Amatorii de muzică și dans sunt invitați, joi, în Scottish Pub, pentru a petrece o seară specială în compania fetelor din trupa Box Office, care vor susține un concert live. Vineri, K-lu face show în Amplificat, iar clubul va răsuna cu cele mai bune mixuri până dimineața. Sâmbătă, petrecerea se mută în Daos, unde în centrul atenției se vor afla Cedry2k și Eufonic. Duminică, timișorenii sunt așteptați tot în Daos, pentru a se bucura de un concert rock spectaculos.
Iubitorii de muzică electronică din Timișoara au avut parte de o seară incendiară alături de DJ-ul croat Petar Dundov. Așa cum era de așteptat, petrecăreții au dansat până dimineață și s-au bucurat de atmosfera spectaculoasă de la Park Place.
Timișorenii vor avea unde să petreacă în acest sfârșit de săptămână. Vineri, distracția este în toi, iar petrecăreții sunt așteptați la un party marca NighTLonG, unde cap de afiș este DJ Petar Dundov. Tot vineri, timișorenii sunt invitați să danseze până dimineața la Halele Fructus alături de DJ Danny Serrano. Atmosfera va fi incendiară și în Epic Society, pe mixurile lui Sam Feldt. Sâmbătă distracția se mută în Daos, la cea de-a doua seară Freenetik Fusion.
Timișorenii vor avea parte de o petrecere de zile mari marca NighTLonG! DJ-ul și producătorul croat Petar Dundov se va afla în orașul de pe Bega și se preconizează o seară incendiară, plină de muzică electronică de cea mai bună calitate. Pentru că nu vrem să ratați acest eveniment, redacția www.tion.ro pune la bătaie mai multe invitaţii.
Amatorii de muzică electronică din Timișoara vor avea parte de o seară de neuitat la sfârșitul săptămânii. Petrecăreții vor putea să se distreze în compania lui DJ Danny Serrano, care se va afla pentru prima oară în România. Alături de el vor mixa și alți artiști la fel de talentați.
România
Liderul AUR, George Simion, a declarat luni seara că partidul său nu ia în calcul, în acest moment, susținerea Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea, invocând pozițiile exprimate anterior de președintele Nicușor Dan față de o eventuală colaborare cu AUR.
Mapamond
Clive Davis, unul dintre cei mai influenți oameni din istoria industriei muzicale americane, a murit la vârsta de 94 de ani, la locuința sa din Manhattan. De-a lungul unei cariere care s-a întins pe mai bine de cinci decenii, producătorul și directorul unei case de discuri a descoperit și promovat unele dintre cele mai mari nume ale muzicii internaționale.
Ştiri din Timiș
Mai multe localități din județul Timiș se află luni după-amiază sub incidența unui cod portocaliu de vreme severă. Meteorologii au anunțat averse torențiale, vijelii și grindină, iar autoritățile transmit ce măsuri au luat pentru gestionarea eventualelor situații de urgență. UPDATE: Noi avertizări pentru cinci localități
Ştiri din Timiș
La Giroc continuă investițiile în infrastructura educațională, după ce a fost semnat contractul de finanțare pentru construirea unei noi grădinițe moderne în zona unității militare. Proiectul, susținut prin Programul Regional Vest 2021-2027, vine ca răspuns la creșterea constantă a numărului de familii tinere din localitate și la nevoia de extindere a serviciilor educaționale pentru preșcolari.
Capitală Culturală
Ziua Timișoarei își completează programul ediției 2026 cu un nou val de artiști care vor urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu, într-un eveniment construit în jurul temei „Diversitate”.
1
Capitală Culturală
Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă premiera spectacolului „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu. Adaptarea scenică de Bo Hr. Hansen urmează scenariul filmului omonim de Thomas Vinterberg din 1998 și reunește, alături de actorii maghiari, numeroși colaboratori din scena culturală locală, cu intervenții muzicale, de dans, de acrobație, de drag art, de iluzionism.
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara a reluat demolările pe strada Lacului, vizând construcții ridicate ilegal pe domeniul public de firma Casa Matteo, asociată cu un cunoscut membru PSD. Municipalitatea acuză presiuni și intimidări, iar costurile desființării vor fi suportate de societățile implicate.
13
Capitală Culturală
Sub conducerea muzicală a dirijorului Gabriel Bebeșelea, concertul de închidere a stagiunii 2025/2026 la Filarmonica Banatul propune audienței Messa per Rossini, lucrare compusă cu peste un veac și jumătate și niciodată interpretată pe o scenă de concert din România. Soliști vor fi soprana Sara Duchovnay, mezzosoprana Lilia Istratii, tenorul John Irvin, baritonul Sergiu Garabajii și basul Alin Anca.