De mai mult de o lună, doamnele membre ale clubului Lions Diamond Timişoara se pregătesc pentru o nouă şi inedită încercare: să devină actriţe. Totul într-un scop caritabil, pentru a strânge bani în susţinerea unei acţiuni a copiilor de la Liceul Iris.
Membrii Clubului Lions Diamond Timișoara și invitații lor s-au adunat vineri seara la Balul Florilor, un eveniment prin intermediul căruia și-au propus să strângă fonduri pentru a implementa trei proiecte în sprijinul comunităţii. Leii au făcut donaţii pentru copii şi au avut parte şi de distracţie: au dansat, au cântat alături de Nico și au asistat la o prezentare de modă Aura Dumitru.
Trei idei vor fi concretizate, vineri, prin intermediul membrilor Lions Diamond Timişoara pentru a ajuta comunitatea. În 30 martie, a patra ediţie a Balului Florilor îşi propune drept finalitate trei proiecte: lansarea proiectului Lions Quest, plata taxei lunare pentru mai mulţi copii din grădiniţa săptămânală Timişoara şi organizarea primului concurs muzical sub patronajul unui club de caritate.
Polițiștii au reținut un bărbat pentru infracțiunea de lovire sau alte violențe, după un scandal petrecut în trafic.
Un nou spațiu dedicat copiilor victime ale abuzului fizic, sexual și emoțional a fost inaugurat la Timișoara de Asociația „Inima îți vorbește”. Casa InimiLor, un refugiu terapeutic creat din dorința de a oferi alinare și sprijin celor mai vulnerabili copii, va găzdui zeci de beneficiari care încearcă să-și reconstruiască viața după traume greu de imaginat.
1
Dotări desprinse parcă din filmele SF pentru echipajele Serviciului de Ambulanță al Județului Timiș. Salvatorii au primit autospeciale de ultimă generație dotate cu roboți pentru resuscitare, conexiuni la satelit pentru transmisiuni live din timpul intervențiilor și dispozitive pentru dezinfectare cu ozon. Mașinile pot fi întâlnite deja în trafic.
Un bărbat de 52 de ani a fost reținut după ce a fost prins la volan fără permis, conducând un autoturism neînmatriculat și fără plăcuțe de înmatriculare. Polițiștii au constatat și că acesta consumase alcool înainte de a se urca la volan.
2
Noi restricții de circulație vor fi instituite în Timișoara începând de săptămâna viitoare, pentru lucrări la rețelele de apă și canalizare și intervenții de întreținere rutieră. Traficul va fi afectat pe Calea Torontalului și în zona de sud a orașului, unde sunt programate închideri și devieri până în luna septembrie.
1
Sâmbătă, 6 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.
Sâmbătă puteți merge la mai multe petreceri și proiecții, la cursa bărcilor amuzante pe Bega sau la un festival la Muzeul Satului.