Dacă de restul parcurilor şi locurilor de joacă din Timişoara tot nu se ocupă nimeni şi acestea se degradează pe zi ce trece, măcar cele din centrul oraşului să fie întreţinute corespunzător. După acest principiu par să se fi ghidat oficialii primăriei, care au propus suplimentarea plafonului până la care se vor putea deconta lucrări în zona centrală, în cadrul contractului existent cu Horticultura, de la 585.000 de lei la aproape 1,8 milioane de lei. După lungi discuţii, în două şedinţe de consiliu local, aleşii au adoptat, marţi, o hotărâre în acest sens.
În timp ce timişorenii continuă să ne scrie pentru a ne sesiza că parcurile şi locurile de joacă din oraş sunt neîngrijite şi se scaldă în gunoaie, ba chiar copiii riscă să se accidenteze, autorităţile locale nu pot spune când se va rezolva problema întreţinerii lor. Contractele încheiate de Primăria Timişoara cu diverşi operatori privaţi pentru întreţinerea spaţiilor verzi au expirat, în prezent fiind acoperită doar zona centrală. Cum au ajuns să arate unele parcuri puteţi vedea în imagini. Primarul Nicolae Robu nu are nimic să îşi reproşeze la acest capitol!
Palmierii din zona centrală a Timişoarei au fost scoşi joi din pământ, cu ghivece cu tot, şi duşi în serele de la Horticultura, unde vor sta peste iarnă. Reprezentanţii societăţii au decis să facă această operaţiune acum pentru ca arborii exotici să nu aibă de suferit din cauza frigului, având în vedere prognoza meteo, care indică o înrăutăţire a vremii. Reprezentanţii PDL nu s-au mai oferit să-i ”adopte” pentru că acum sunt în alianţă cu PNL şi nu mai critică administraţia Robu.
Consilierii locali ar trebui să ia joi, în sfârşit, o decizie în privinţa parcurilor şi a locurilor de joacă din Timişoara, care au rămas majoritatea în grija nimănui după ce au expirat contractele încheiate de primărie, cu diverşi operatori privaţi, pentru întreţinerea lor. Temporar trebuia să le îngrijească societatea din subordinea municipalităţii, Horticultura, dar nici asta nu s-a întâmplat, reprezentanţii societăţii fiind de acord să se ocupe doar de zona centrală...

Ştiri din Timiș

O nouă sală multifuncțională la CNB. Se pregătește o investiție de 5 milioane de euro
Primăria Timișoara pregătește construirea unei noi săli multifuncționale la Colegiul Național Bănățean, destinată celor aproape 2.500 de elevi. Investiția, estimată la 24 de milioane de lei, fără TVA, va include sală de sport, vestiare, spații medicale și pentru evenimente.

Ştiri din Timiș

Două oferte depuse pentru bicicletele pe care Consiliul Județean Timiș nu a reușit să le cumpere la prima licitație
Două firme au depus oferte în cadrul licitației relansate de Consiliul Județean Timiș pentru achiziția de biciclete clasice, biciclete electrice și o bicicletă electrică cargo, investiție inclusă într-un proiect european destinat dezvoltării mobilității sustenabile și promovării ciclismului în Banat.

Eveniment

Cod portocaliu de furtuni în Timiș: vijelii și grindină de până la 3 cm
Un cod portocaliu de vreme severă a fost emis marți de Administrația Națională de Meteorologie pentru județul Timiș, unde între orele 16:15 și 17:00 sunt așteptate ploi torențiale, vijelii și grindină de dimensiuni medii. Fenomenele vor afecta mai multe localități din județ, avertizează meteorologii.

Ştiri din Timiș

Psihodrom aduce arta digitală și muzica electronică la Ziua Timișoarei. Trei zile de experiențe audiovizuale în Parcul Civic
Psihodrom se alătură programului „Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration 2026” și pregătește, între 31 iulie și 2 august, un weekend dedicat muzicii electronice, artei digitale și experimentelor audiovizuale. 1

România

Fritz, după noile consultări cu Nicușor Dan: „Stăm la dispoziție pentru a face parte dintr-un guvern minoritar”
USR își menține opoziția față de o coaliție cu PSD și anunță că nu va vota un guvern din care social-democrații fac parte. După consultările de la Cotroceni, Dominic Fritz a declarat că partidul este dispus să intre într-un executiv minoritar alături de PNL și UDMR, dar nu îi este frică nici de alegeri anticipate.

Ştiri din Timiș

PROGRAM. Timișoara redevine capitala folclorului mondial. Festivalul Inimilor aduce pe scena din Parcul Rozelor artiști din 13 țări
Timișoara se pregătește să devină, din nou, punctul de întâlnire al tradițiilor și culturilor din întreaga lume. Între 1 și 5 iulie, Casa de Cultură a Municipiului Timișoara organizează cea de-a 35-a ediție a Festivalului Inimilor, cel mai mare festival internațional de folclor din România și unul dintre cele mai importante evenimente de profil din Europa.

Eveniment

FOTO. Mașină confiscată și peste 200 de amenzi date de polițiști în Timiș, în doar câteva ore
Peste 200 de amenzi au fost aplicate în doar patru ore pe DN 6, în urma unei acțiuni a polițiștilor rutieri din Timiș. Controalele s-au soldat și cu câteva permise reținute, cele mai multe pentru viteză.

România

Bolojan, după o nouă rundă de negocieri: variantele unui guvern minoritar
Ilie Bolojan i-a prezentat președintelui Dan propunerea de înțelegere pentru următoarele șase luni, cu variantele unui guvern minoritar.

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici